Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: 14 Mayıs Seçimlerinde Tokat’ın Aday Adayları ve Partiler

YAZARLAR - Mart 2, 2023 17:55 A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yaptığı grup toplantısında açıkladığı gibi seçimler için 14 Mayıs tarihi kesinleşti diyebiliriz.
‘Asrın Felaketinin’ yaşanmasından sonra yerelde kesilen siyasi kulislerin tekrar başladığını söyleyebiliriz. Tokat siyaseti bağlamında bu süreçte partilerin aday adaylarını ve partilerin stratejilerini gözden geçirmek gerekirse:
Ak Parti: Eğer mevcut vekiller aday gösterilmeyecekse aday adaylarının belirmesi için parti çağrı yapmalıdır.
Tokat genelinde oy almak için Ak Parti’yi en çok düşündüren konunun Kelkit Vadisi’nde nasıl bir siyaset izleyecek. Dönekse’nin güneyi ve kuzeyi diye Tokat’ı ikiye bölersek Ak Parti’nin ya Kelkit Vadisi’nden (Başçiftlik-Erbaa-Niksar-Reşadiye) siyasette kendini kanıtlamış, partisine sadık kalmış bölgenin sorunlarını bilen, bölgedeki vatandaşın yanında duran siyasetçilere şans tanımalı. Bu noktada, parti ilçe başkanlarının veya siyasetle hemhal olmuş yüzlerin ilk sıralarda aday listelerinde olması Ak Parti lehine bir hareket olur düşüncesindeyiz.
Cumhuriyet Halk Partisi: Mevcut Milletvekili Kadim Durmaz beraberinde ikinci bir vekili götürmek veya bunu üç yapmak için elinden gelen çabayı gösterecektir. Eski il başkanı Çağdaş Kurtgöz’ün aday adaylığını açıklamasının ardından ilçelerde biraz daha fazla faaliyet yapan partide şimdilik startın verilmesini bekleyen bir görüntü hâkim.
İyi Parti: Hüseyin Yarıcı faktörünü açıklamadan önce bazı gelişmeleri söylemek gerekirse, son yapılan kongrelerin ardından yeni bir soluk almış havasına bürünen İyi Parti’de her ne kadar aday adaylığını açıklamasa da Fatih Demirkol’un aday adaylığını açıklayacağı gelen bilgiler arasında. Fakat İyi Parti’nin bir önceki dönem Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı’nın ilçelerde yaptığı faaliyetlerin yanı sıra deprem bölgesine yönelik yaptığı çalışmalara bakınca. Buna bir de ikili ilişkileri ve geçmişte edindiği tecrübeyi eklersek durum daha farklı bir boyuta taşınıyor. Hakeza yine geçmiş dönemde Tokat’ta beliren siyasi yüz olması hem de ekibinin sahaya alışık olması, onun partiye katkı sağlamakla beraber oy alacağı kesim olan Milliyetçi-Muhafazakar kesimin haricinde de bir kitleden oy alacağı konuşuluyor.
Milliyetçi Hareket Partisi: Mevcut vekilin sahadan çekilmiş gibi bir görüntüsü var. Tekrardan partisi aday yapar mı bilemeyiz fakat kulağımıza gelen duyumlara göre yine aynı sıradan aday yapılırsa partinin büyük risk alacağı konuşuluyor. Samimi bir Ak Partili dostumuzun üstüne basa basa söylediğini aktarmamda fayda var: “Ben 15 Temmuzda ve Cumhur İttifakında Devlet Bahçeli’ye borcumuz olduğunu düşünerek Devlet Bahçeli’nin hatırına oy verdim. Fakat bugün olsa vermeyeceğim. Bunu sayın vekilin düşünmesi lazım lütfen iletin.” Mesajını da buradan iletmiş olalım.
Hatta bu söyleme daha yakın sözleri samimi Milliyetçi Hareket Partililerden dahi duymak mümkün. Partinin partiyi anlayan ve anlatacak samimi yeni yüzlere ihtiyacı var gibi görünüyor. Bir milletvekilinin bir dönemde bu duruma nasıl geldiğini seçmenler merak ediyor.
Yeniden Refah Partisi: Seçimlerin en büyük sürprizini bu parti yapabilir desek yeri var. Fakat partinin yerelde artık aday adaylarını veya adaylarını belirleyip adım adım teşkilatlarıyla çalışmaya başlaması lazım. Kulağımıza gelen duyumlara göre parti teşkilatından olan isimlerin ön plana çıkacağı konuşuluyor. Burada yine hem teşkilatın içinden olan hem de bulunduğu yöreyle ilişkileri iyi olan adayların avantajlı olacağını söylemekte fayda var. Bu partinin bir saniye bile kaybetmemesi gerekiyor.
Milletin vereceği karar her kararın üstündedir. Siyasi arena ısındıkça seçimler ve adaylarla ilgili değerlendirmelerimize devam edeceğiz.
Fatih Kaplan 01/03/2023

YAZARLAR - 17:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]