11° Parçalı az bulutlu

Fatih Kaplan Yazdı: Ak Partili Vekillere Halk Neden Tepkili, Neden Sınıfta Kaldılar?

YAZARLAR - Temmuz 11, 2022 14:19 A A

Memleketimizin vekillerini değerlendireceğimiz bir yazı dizisinin ilk bölümünü Ak Partili vekillere ayırdık.

Ak Parti tokat Milletvekilleri özelinde genel bir değerlendirme yapacak olursak;

BURJUVAYA DÖNÜŞEN VEKİLLER

Vekillerin sahadan kopuk olmaları yine milletin en çok tepki gösterdiği hareketlerden biri. Recep Tayyip Erdoğan’ın mealen; ‘Halktan kopmayın sürekli yanında olun dertlerini derdiniz bilin…’ şeklindeki talimatlarına rağmen vekillerin, halkın içine karıştıkları zaman birer burjuvaya dönüşmesini hepimiz gördük.

BAZI İLÇELERDE GÖLGE ŞİRKETLER KURULDU MU?

Bazı yerlerde ise bu iddialar konuşuluyor.

Bazı ilçelerde ise vekillerle irtibatlı kişilerin kollanarak kısa yoldan zengin oldukları iddiaları gündeme geldi. Bu şahısların kurdukları iştiraklerde bazı vekillere gizliden ortak ettikleri ve onlar sayesinde işlerini geliştirdikleri, kurdukları bazı işlerde devletin garantisiyle müşteriler bulup para kazandıkları iddia ediliyor. Hatta bu şahıslardan birinin hiç anlamadığı bir işe girdiği bu işte yaptığı hatadan dolayı ceza yemesinin vekil tarafından iptal edildiği iddia ediliyor.  (Bu iddiayı doğrulayacak bir konuşma bu iş sahibi ve bir basın mensubu arasında geçiyor ve şahıs; ‘Eğer sayın vekil işe el atmasaydı 40 bin lira ceza ödeyecektim…’ babında beyanda bulunmuş.)

YATIRIM ADI ALTINDA DEVLETİN MALININ İSRAF EDİLMESİ

Adına yatırım denilen fakat çoğu ilçede şimdilik gereksiz olarak görünen bazı işlere vekillerin müdahale etmemesi yine vatandaşın tepki vermesine sebep oldu. Hakeza başlanan bazı işlerin yıllarca bitirilememesi yine zor geçinen vatandaşın tepkisine neden oluyor. Örn: yıkılan okullara bir çivi bile çakılmaması, kapalı havuz adı altında gereksiz bir çok havuzun yapılması, başlanan köprü inşaatlarının başlı kalması, yol yapım çalışmalarının yavaş gitmesi veya hiç yapılmaması vb. işler halkın tepki vermesinde geçerli sebep olarak gösteriliyor.

DEĞİŞMESİ GEREKEN BAZI AMİRLERİN GÖREVLERİNE DEVAM ETMEKTE EDİLEN ISRAR

Ak Parti sayesinde makam mevki sahibi olanların yıllar içinde makamlarını kendi keyiflerine göre kullanmaktan tutun da kedine emanet edilen milli servetin yağmalanmasına göz yumacak kadar onursuzca davranış sergileyen kişilerin yerlerinde kalmasına destek veren bazı vekillerin olduğu yine konuşulanlar arasında. Ki bunların ayyuka çıktığı yerlerde dahi bu değişimlerin olmaması yine vekillerin hanesinde eksi puan olarak yazılı duruyor.

Velhasılı kelam vekillerin milletin sesine kulak vermediği, vatandaşın vekillerle irtibat kuramadığı, partili olup da sıkıntısını aktaramadığı, devletin ve milletin malına sahip çıkmayan, avenesinden başka kimseyi tanımayan, yapılan eleştirilere kulak tıkayan ve en önemlisi milletin derdinden anlamayan bir vekil heyetiyle karşı karşıyayız. Genel merkezde olan görevlerini işlerini aksatmalarına sebep olarak gösterebilirler o zaman da kendilerini her hangi bir büyükşehir listesinden aday gösterirseler daha uygun olur.

Vekillerin üzerine çöken metal yorgunluğu bu beş yıllık dönemde iyice kendini belli etti. Vekillerin ilçelerde oluşan bazı nahoş olaylara kayıtsız kalması, devletin malına sahip çıkmak, memleketten yükselen seslere kulak vermek yerine üç maymunu oynamaları, halkın vekillerle irtibat kuramaması, halkın salgın, sel, kar felaketi ve en son ekonomik krizlerde karşı karşıya kaldığı sorunları vekillerin sırça köşklerinden izlemekle yetinmesi milletin tepki vermesine neden oldu.

Millet derdiyle hemhal olan vekil istiyor. Bunu da en iyi bilen ve sokaklardan zirveye ulaşan Recep Tayyip Erdoğan’dır o yüzden bundan sonraki seçimlerinde bu kıstasların ve şimdiye kadar ki vekil performanslarının ilk seçimlerde etkili olacağı inancındayız.

Ak Parti bir değişime gider mi, giderse bu nasıl olur? Bunu da bekleyip göreceğiz. Fakat; Görünen köy kılavuz istemez bu haliyle Ak Parti’nin işi zor. Milleti dinleyen, anlayan ve dedikodusu olmayan aday çıkarmazsa işi daha da zor.

Sayın vekiller tüm bunları; ‘Biz duymadık, bilmiyorduk…’ diyebilir ve doğru da derler zira memleket birkaç üzüm bağı ziyaretinden daha önemli ve büyüktür. Millet ise bağ sahiplerinden daha büyüktür.

Fatih Kaplan 11/07/2022

 

YAZARLAR - 14:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]