15° Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Bizi O Kadar Çok Kandırdılar ki

YAZARLAR - Ocak 14, 2021 18:09 A A

2020 yılını Korona belasıyla uğraşmakla tamamladık. Yeni yılın ilk günlerinde bu illete karşı bulunan aşının bulunması haberiyle tüm dünyada biraz umutlar yeşermeye başladı.

Fakat bizi geçmişte o kadar çok kandırdılar ki komplo teorisyenlerine inanmamak elimizde değil.

Mesela;

Kovboylarla kandırdılar. Öyle filmler gösterdiler ki vatanını savunmak için baltayla ateşli silahların üzerine giden gariban Kızılderilileri kafatasçı, insanların derisini soyup kendine kaban yapan adam olarak gösterdiler. Bilemedik ki uzun bacaklı İngiliz sırf onları hasta etmek için veba mikroplu battaniyeleri dağıtıp topraklarına el koyduğunu bilemedik. İnandık.

Kızıl Rusya acımasız askerleriyle Afgan milislerin üzerine helikopterden ölüm kusarken biz Özgürlük savaşçısı Rambo’nun tarafını tuttuk. Kızıl Rusya yenildiği zaman Afganistan’a yerleşen emperyalistlerin yanlışlıkla hastane vurduklarını, insanları esir alıp güzelim toprakları dünyanın uyuşturucu merkezi yapacaklarına ayıkamadık.

Hemen yanı başımızda nükleer silahı olduğu söylenen Saddam Hüseyin’in ne kadar acımasız olduğuna inandık bir zamanlar. Önüne geleni deviren astığım astık kestiği kestik Diktatörü devirmek için sınırlarımızı sonuna kadar açtık. Sonuç? Bir koyup üç alacaktık..!

Sadece filmlerle mi kandırdılar bizi. Öyle bir grip çıktı ki herkes ölecekti. Domuz Gribi midir nedir adı? Aman Allah’ım hemen çaresini bulmalıydık. Ne kadar tavuk varsa hepsi yakılmalı, ortalık temizlenmeliydi. Bu da yetmez bir de bunun aşısı alınmalı ve herkes bu aşıyı kullanmalıydı. Bir yıllık ömrü olan aşıları tüm devletler almalı ve parasını ödemeliydi. Aldık. Ödedik. İşlem tamam. İnandık.

Bize sanal dünyalar kuran, gitmediğimiz yerlere götüren, gezdiren internet bağlantılarını keşfettik bu kez. Gece evdeyken Eyfel Kulesinin etrafında dolanmak bir başka keyif verdi bize. Tabi oralarda tek başına gezilmezdi. Mutlaka sanal aleme dahil olmak ve dünyanın bütün zevklerini tatmalıydık. Yapay zekaların ürettiği sanal dünyalarda tur atarken hepimiz güldük. Eğlendik. En güzel yemekleri yedik.

Sonuç?

Sanal alemlerde esir kalan beyinlerimizle sadece onların istediğini görme, duyma ve konuşabilme sınırlarına hapsolduk. Onların istemediği kelimeler robotlar tarafından ayıklanırken biz çizgilerimizi öğrendik.

O minvalde yazamayalım. Yoksa engeli yeriz! Dedik.

Şimdi korona belasını çıkaran zalim Çin aşı üretti.

Ne yapalım?

Alıştık nasılsa deyip kollarımızı sıvayalım mı?

Artık yeter deyip, kendi kahramanlarımızı anlatmaya, kendi destanlarımızı haykırmaya, kendi ordumuza kendi silahlarımızı yapıp, kendi aşımızı üretmek için mi kollarımızı sıvayalım.

 

YAZARLAR - 18:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]