Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Eroğlu Bir Üst Makamı Hak Ediyor mu?

YAZARLAR - Aralık 19, 2022 21:33 A A

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu geçen günlerde birçok belediye başkanının yapmadığı hatta yapmaya cesaret edemediği biz dizi programa cesaret ederek işini hakkıyla yapmaya çalışan gazetecilerin karşısına çıktı. Daha sonraki günlerde ise canlı yayından halktan gelen soruları yanıtladı. Eğmeden bükmeden bu soru art niyetli demeden önüne gelen her soruya yanıt verdi.
Yanıtlar içinde çevre il veya ilçe belediye başkanlarının dikkat etmesi hatta gelip kendisinden tavsiyeler alması gereken bir bölüm vardı.
Sayın Başkan; “Dokuz yılda bütçemizi %500 oranında artırdık… Geldiğimizde 40 Milyon tl olan borcumuz tahminen 100 Milyon lira olacak ve bütçemiz de 550 Milyon lirayı bulacak… 9 Yılda 3 Milyar tl yatırım yaptık…” babında açıklama yaptı. Okurlar (Bende dahil) köşe yazılarında pek rakamları sevmez. Fakat bu rakamlar önemli. Neden önemli biliyor musunuz?
Seçimlerde şehirlerimizi ve nesillerimizi emanet edeceğimiz insanların neler yaptığını, yapacağını bilmemiz için çok önemli. Bir şehri emanet ettiğimiz insan ona emanet edilen şühedanın parasını nasıl kullanıyor, nereye harcıyor, neler üretiyor, ne yapacak ve biz ona bir üst makamda görev verirsek O ne yapar?.. Bu açıdan çok ama çok önemli!
Evet bir üst makam dedik.
Her siyasetçinin aklında iki şey vardır. Biri bir üst makama hakkınca çıkabilmek diğeri bulunduğu makamdan düşmemek, buna karar verecek olan ise millettir. Milletin karar vermesi için ise yukarıdaki ramakların hayati derecede işlenmesi, incelenmesi ve irdelenmesi lazımdır.
Eroğlu’nun bir üst makama çıkmak gibi bir düşüncesi var mı bilemem. Bildiğim bir şey var ki çevre belediye başkanlarını incelediğimizde işini hakkınca yapan makamını hak eden bir siyasetçi olarak ön plana çıkıyor.
Ak Parti açısından durumu değerlendirecek olursak. Son dönemde şehirlerde yapılan-yapılmayan-yarım kalan veya gereksiz yapılan bazı yatırım adı altındaki harcamaların millete milyonlarca liraya mal olduğu ve katma değerinin olmadığıdır. En basit örnekle Erbaa’da yapılmaya başlanan stadyum yıllardır bitmeyi beklerken şehir merkezinin orta yerine kapalı yüzme havuzu yapmak şühedanın parasının doğru kullanılmadığı anlamına gelir ki yarım kalan köprüleri, yapımına hiç başlanılmayan okul inşaatlarını saymak bile istemiyorum.
Daha önce bir köşe yazımda belirttiğim gibi AK Parti bu zorlu seçim sürecinde tekrar en az 3 vekil çıkarmak istiyorsa, tekrardan Tokat’ı kalesi olarak ilan etmek istiyorsa mutlaka ama mutlaka kan değişimine gitmeli ve bunu büyük bir değişimle halka göstermelidir. Tabi ki Sayın Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan’ın da şehirlere çok büyük hizmetleri vardır ve Ak Parti onlardan vazgeçmek istemeyebilir o zaman bir başka formülle onları başka yerlerden listelerde gösterebilir.
Ak Parti’nin dikkat etmesi gereken kriterler ise en başta siyasette kendini ispatlamış şühedanın rızkına sahip çıkan ve ilçelerde sevilen insanlarla listelerini güncellemelidir. İlçelerden çıkacak aday adayları da artık bir adım öne çıkıp belki de Cumhur İttifakı’nın dönüm noktası olan bu seçimde üzerlerine düşeni yapmaya başlamalılardır.
Eroğlu Milletvekili adayı olur mu ya da aday adayı olur mu buna o karar verir. Aday yapmaya partisi, vekil olup olmamasına ise millet karar verir. Emin olduğumuz tek gerçek var; aday olursa kendisi, aday yapılırsa partisi, vekil olursa şehri bundan pişman olmaz. Tüm bunların gerçekleşmesi ise yine Allah’ın işidir. Eğer onun ve bizim hakkımızda bu iş böyle hayırlıysa, aday adayı, aday ve vekil olmasında engel çıkmayacaktır.
Yunus Suresi 107: “Eğer Allah sana bir zarar dokundurursa, onu yine O’ndan başka giderecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse, O’nun keremini geri çevirecek de yoktur. O, hayrını kullarından dilediğine eriştirir. Ve O bağışlayandır, esirgeyendir.”
Allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.
Fatih Kaplan 19/12/2022

YAZARLAR - 21:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]