Açık

Fatih Kaplan Yazdı: Eroğlu’nun Başarısı ve Gelecekteki Siyasi Hayatı

TOKAT - Aralık 29, 2022 13:52 A A

Daha geçen hafta Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu hakkında bir yazı kaleme almış ve ‘Eroğlu bir üst makamı hak ediyor mu?..’ demiştik. Birkaç gün önce ise sanki bu yazı ve görüşümüzü tasdik edercesine bir anket firmasının sonuçları yayınlandı. Üstelik bu firma iktidara yakınlığıyla bilinen bir firma değil.
EN BAŞARILI 4. BELEDİYE BAŞKANI BİZİ HAKLI ÇIKARDI
Burada yayınlanan açıklanan sonuçlara göre Eyüp Eroğlu en başarılı belediye başkanları arasında 4. sırada yer alıyor. Demek ki bizim duyup gördüğümüz, gözlemlediğimiz, düşündüğümüz işin gerçeklik payı varmış. Şimdiye kadar yazıp çizdiklerimizde duygusal bağlamda kalmadan tarafsız bir gözle doğru tahlil yapabilmişiz.
Şahsen benim hiç şaşırmadığım bir sonucun Ak Parti tarafından doğru okunması, seçmenin en kritik noktada olduğu sayıca da çok olduğu kararsızlık döneminin nihayete ermesi için, Eroğlu gibi işini hakkıyla yapan idarecilerin ilk genel seçimde değerlendirilmesi, ön planda olması gerekir.
EYT DÜZENLEMESİ SİYASİ OLARAK DOĞRU OKUNMALIDIR
Son çıkan Eyt düzenlemesi siyasi olarak okunursa iktidarın her iki kanadının yani Ak Parti ve Mhp’nin önüne konulan anketlerin kararsız seçmenin ne kadar çok olduğunun bir göstergesi olarak yorumlayabiliriz. Özellikle son dönemde yaşanan ekonomik krizin etkileri seçmenin karar vermesini etkilerken, daha önce de çok defa belirttiğimiz gibi özellikle Ak Parti’nin, siyasette kendini kanıtlamış, zor dönemlerde partisinin sırtlamış ve Fetö gibi bir lanetin bertaraf edilmesinde üzerine düşeni yapmış, Korona salgınında halktan, esnaftan kopmamış elinden geldiğince kapı çalmış az veya çok varlığını halka hissettirmiş siyasileri Milletvekilliği listelerine alması elzemdir. Hele Tokat Belediyesi’nin mali yapısını borcunun yok denecek kadar az olup milyarlarca liralık yapılan işi burada söylemeye gerek bile yok.
Eroğlu veya onun gibi siyasetin içinde yıllarca bulunan bu aktörlerin meclise dahil edilmesi demek Ak Parti’nin bazı vekillerinin üzerine oluşan, ‘Metal Yorgunluğunu’ bir nebze olsun azaltacaktır. Mevcut sayın vekiller için görüşümüz ise yine aynı kalmakla beraber eğer seçilmeleri ve mecliste olmaları gerekiyorsa partinin bir başka seçim bölgesindeki kontenjanlarından ayrılacak yerde isimleri olabilir.
CHP İKİNCİ VEKİL İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYOR
Fakat Tokat özelinde konuşacak olursak Chp’nin ve İyi Parti’nin yaptığı son seçim çalışmaları Millet İttifakı’nın oylarının biraz daha yükselebileceği hatta Chp’nin atacağı bazı adımlarla ikinci vekili çıkarabileceği yönünde izlenimler belirmeye başladı. Zaten son seçimde ikinci vekili kıl payı kaçıran Chp’nin ufak çalışmalarla aradaki farkı kapatmaya çalışacağının görmemek, siyasi körlüktür.
EROĞLU’NUN MECLİSTE OLMASI AVANTAJ MI DEZAVANTAJ MI?
Mecliste olmak hizmet açısından avantaj mı dezavantaj mı? Sorusu akıllarda canlandığında ise Eroğlu’nun Tokat için yaptığı hizmetlere ve ilçelerle beraber yapmayı düşündüğü çalışmalara bakınca mecliste Tokat için gecesini gündüzüne katacak bir vekilin olması demek Tokat’ın her alanda başarıyla kalkınması demektir. Son dönemde Tokat bürokrasisinin geldiği nokta ortadayken yine ilçelerin ve şehir merkezinin tüm sorun ve ihtiyaçlarını yakinen bilen birinin merkezde olması tamamıyla avantaj olacaktır.
İŞİN ŞAKASI YOK
Son olarak tekrar edelim önümüzdeki seçim hem iktidar hem muhalefet için hiçbir şeyin hiçbir ihtimalin şansa veya şakaya bırakılacak tarafı yoktur. İktidar olmakla muktedir olmayı pekiştirmek isteyen siyasetin aktörleri, şu an bulundukları makamda hem iktidar hem de muktedir olan siyasetçilerin omuz vermesine muhtaçtır. Bugün ki durumda her ne kadar iktidar güçlü pozisyonda görünse bile eminim ki parti genel merkezlerine giden anket sonuçları verilecek tüm kararları etkiliyor.
Sayın Eroğlu’nu gösterdiği başarı nedeniyle şehrimiz adına tebrik ediyor bundan sonraki siyasi hayatı ve çalışmalarında başarılar diliyorum.
Fatih Kaplan 29/12/2022

TOKAT - 13:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]