16° Açık

Fatih Kaplan Yazdı: Karabağ’da Deli Sorular ve Çözüm Yolları

DÜNYADAN - Ekim 12, 2020 12:54 A A

KARABAĞ’DA  DELİ SORULAR ve ÇÖZÜM YOLLARI

Dağlık Karabağ bölgesinde günler önce başlayan çatışmalardan sonra geçtiğimiz kısa zaman diliminde Azerbaycan ve Ermenistan tarafları geçici ateşkes ilan ederek çatışmalara son verdi.

Bu kısa zamanda bile çatışmadan uzak kalamayan Ermenistan tarafı sivil yerleşim bölgelerini ateşe vermekten geri kalmadı. Bunun yanı sıra bizim sınırlarımız içinde Ermeni Terör Örgütü PKK ve uzantıları ormanlarımızı yakarak bize de farklı yönden cephe açmanın telaşına düştüler.

Peki Karabağ’da ve bölgede karanlıkta kalan sorular var mı?

Kendi deyimiyle söyleyelim; “İt govar gibi govarık” dediğiniz bir orduyla neden pazarlık masasına oturur neden geçici de olsa neden ateşkes ilan edersiniz?

Bu kadar üstünlüğünüz devam ederken ve dünyanın başka noktalarında varlığını kanıtlayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti de “Şartsız tüm imkanlarla yanınızdayken” neden geri adım atıp şimdiye kadar Ermenistan’a silah ve lojistik destek sağlayan Rusya’nın masasına oturdunuz?

Masaya oturmadan önce Türkiye’nin de masada olması gerektiği yönünde savlarınız vardı fakat Türkiye’ye maalesef bu aşamalarda hiç söz hakkı verilmedi. Sayın Aliyev kendi karar verme yetilerine mahfuz bir lider değil midir ki şimdi Türkiye’nin saf dışı edilmesine ses çıkarmıyor.

Nahçıvan konusunda bölgenin Azerbaycan’a bağlanmasıyla alakalı neden iki çift söz etmiyor veya girişimde bulunmuyor sunuz?

Sayın Aliyev tüm bu adımları atarken ‘Başdanışmanına’ akıl danışıp bizce sakıncalı olan adımları atmasıyla beraber ‘Başdanışmanını’ eski dönemlerimizdeki ‘Çin’li Çaşıtlara’ benzetebilir miyiz?

Sorular çoğalır fakat cevap kısa ve nettir!

Karabağ’da ve bölgede durumun düzelmesi için eski KGB ajanı olan bir babanın evladının görevden el çektirilmesi ve Bağımsız Azerbaycan hayaliyle ömrünü devam ettiren insanların Azerbaycan’da hâkim olması gerekmektedir.

Bu gerçekleşmediği sürece Karabağ’da çatışmalar horoz döğüşünden ileri geçmeyecek gibi görünüyor.

Fatih Kaplan 12/10/2020

DÜNYADAN - 12:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]