11° Parçalı az bulutlu

Fatih Kaplan Yazdı: Kukla Olmakla Lider Olmak Arasındaki Fark

YAZARLAR - Temmuz 26, 2021 11:27 A A

Kukla Olmakla Lider olmak arasındaki fark

Koltuğa oturmak kolay hak etmek zordur.

“Bir lider bünyesinde; Karakter, hırs, beceri ve şans! Şayet bu dört özellik geleceği parlak bir insanın bünyesinde bir araya gelirse, o adamın tarihe geçeceği kesin gözüyle bakılabilir.” Diye bir cümleyle başlayalım.

Karakter: Bilgi ve becerileri sayesinde gelişen önüne çıkan zorlukları bir çırpıda aşabilen, sorunların üstesinden geldikçe pişen ve olgunluğa ulaştıkça daha mükemmel bir karaktere sahip olan insanlar, lider olabilme şansını yakalamaya bir adım yaklaşmış olurlar.

Hırs: Zorlukları aşan, hedeflerine sağlam adımlarla ilerleyen liderlerin karakteri bireysellikten çıkıp evrensel bir kademeye yükselecek ve sağlam karakteri sayesinde bireysel adımlardan çekinip amaçları doğrultusunda kendi bilgi ve özgüvenindeki gelişimle liderlik vasıflarına bir adım daha yaklaşacaktır.

Beceri: Karakteri oturan, hırslı fakat hırsına yenilmeden nefsinin kölesine dönüşmeyen ve hatayı en aza indiren kişiler bu üçüncü etmenle beraber liderlik makamına bir adım daha yaklaşmış olur. Zira etrafından etkilenmesine gerek kalmadan kendi kararlarını verebilen, gerekirse etrafını dizayn edebilen kişilerin beceri kabiliyeti ilk iki unsur kadar önemlidir. “Eyleme geçmekle yapılması gerekeni bilmek arasında ince çizgide dağlar kadar fark vardır…” Bu farkı anlayabilenler becerilerini göstermiş olurlar.

Şans: Bu unsur ise yukarıda saydıklarımız bir liderde varsa işe yarayacaktır. Zira üç unsurun olmadığı şanslı bir insan sadece şansı yaver gittiği için belirli bir süre bir makamı işgal edecek sonrasında tarihin tozlu sayfalarında ‘Beceriksiz Lider’ olarak yerini alacaktır.

Tüm bunların toplamında ise aslında en önemli faktör liderin başarıları söz konusu olduğunda “Organizasyon, görevleri ve sorumlulukları doğru bir biçimde dağıtmak anlamına gelir. Lider ise bu karmaşık makinenin çalışmasını sağlayan mekanizmanın ustasıdır.”

Ve son bir söz daha ekleyelim:

“Bir lider, kitleleri etkilemek için yapılan ve insanların ekmekle değil lafla doyuran ucuz DALKAVUKLUKLARDAN uzak durur.”

Dalkavuklara ve dalkavukluğa prim verenler gün gelir yine dalkavukların maskarası olmaktan kurtulamazlar.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde bir işi ‘yapabilmeyi söylemekle yapmak arasındaki fark’ kendini belli eder ve tarih o gün o kişiyi ya KUKLA olarak kaydeder veyahut LİDER olarak yazar.

Fatih Kaplan   26/07/2021

 

 

 

 

 

YAZARLAR - 11:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]