15° Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Necmi Uygun Hareket’i Harekete Geçirdi

ALMUS - Mart 19, 2023 12:22 A A

Necmi Uygun Hareket’i Harekete Nasıl Geçirdi
Dt. Necmi Uygun bugünlerde siyaset sahnesine çıkıyor. Bir büyüğümüz siyaseti; ‘Rahat yaşama ve yaşatma sanatı’ olarak tarif etmişti.
İnsan sadece benliğini düşününce rahat yaşama arzusu ön plana çıkar. Eğer insan benliğinden geçip Hadis’i Şerifte olduğu gibi; “Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için istemiyorsanız hakiki manada iman etmiş olmazsınız!” sözü gereğince rahat yaşama ve yaşatma aracı sayılan siyasete giren Necmi Bey’in kişiliğini çok iyi bildiğimiz için amacını anlayabiliriz.
Evet, kendisi rahat yaşıyor çalışkanlığıyla, kurduğu işiyle daha çok rahat yaşama şansı var. Fakat kendisi için istediğini milleti için istemese siyasete neden girsin. İki tercih arasında kalan nefsine dizgin vurmaya çalışmasa siyasetle ne işi var? Kanarya adalarına gidip tatil yapmak yerine Tokat’ın en ücra köşelerini dolanıp milletine hizmet etmek için çaba göstermeyi yeğliyor. Tıpkı işini daha büyük kentlerde yapıp daha fazla kazanmak yerine doğduğu memlekette az doyup, daha çok insana ulaşma, hakkınca hizmet verme arzusu gibi bugün bir adım öne çıktı.
Nefsine köle olmadan son nefesine kadar milletine hizmet etmek isteyen bir kul olarak yollara düşmeye karar verdi. Karar verdiği andan itibaren de Tokat siyaseti sadece merkezde değil ilçelerde bile hareketli anlar yaşadı. Partisinin yereldeki iç dinamiklerini bilen ve çoğu teşkilatla iç içe olup teşkilat dışındaki kişilerle de yakın teması olan birisi olarak bunları yazıyorum. Okurlarımız bilir ki emin olmadan yazmaz kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyiz. Onun içindir ki kaç gündür bu konuyu yazmıyor araştırma yapıyoruz.
Dt. Necmi Uygun’un sahaya çıkmasıyla birlikte Tokat’ın merkezle birlikte en büyük ilçesi Erbaa ve diğer ilçelerinde ortaya çıkan havayı koklamamız yeterli sanırım. Bunu aday adaylık sürecinde halk hissetmese de siyaset kulislerini bilen herkes her kesim olayların farkındadır.
Sayın Uygun şimdiye kadar ne yaptı, kimdir, necidir diyenler olabilir.
Sayın Uygun; yıllardır insanlara şifa olmak adına yaptığı çılgınlıklar bundan sonra da insanlara faydalı olmak için yapacağı çılgınlıkların belirtisi sayılabilir. Bölgede yıllar önce açtığı Diş Hastanesi sayesinde hem şifa hem de konfor sunan Necmi Bey’in Anadolu’nun ortasında başlattığı devrim niteliğindeki işi hem övülmeye hem de görülmeye değer. Bugün bile birçok ilde olmayan bir hizmeti kendi çabalarıyla kurmak, tüm sıkıntılara rağmen yıllarca devam ettirip belli bir seviyeye getirip yılmadan, yorulmadan, gayretle devam ettirmenin para kazanmaktan başka sebepleri olmalı.
İşte o sebeplerin en başlıcası; Türk Milleti’nin evlatlarına merkez-taşra ayrımı yapmadan hizmet verme aşkı olsa gerek. Zira maksat sadece para kazanmak olsa kurduğu teşkilatı şehir merkezlerinde veya büyük şehirlerde kursa bugüne kadarki kazandığı paranın katbekat daha fazlasını kazanırdı.
Ezcümle Necmi Uygun Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olarak, Hareket’i harekete geçirdi. Küllenmiş bir mangalın üzerindeki küle üfledi. Partisi listeye koyar veya koymaz, aday olur veya olmaz onu ben bilemem kehanette de bulunamam ama bildiğim bir şey varsa Hareket’e katkı sağlayan belli başlı birkaç isimden birisi Necmi Uygun’dur. Sadece kendi parti seçmeninden değil cumhur İttifakı’nın paydaşlarından diğer siyasi görüşlü bir çok kesimden oy getireceğine kaniiyiz. Parti teşkilatı Sayın Uygun’un ve birkaç adayın daha yerelde oluşturduğu sinerjiyi göz ardı etmemeli diye düşünüyorum.
Fatih Kaplan 19/03/2023

ALMUS - 12:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]