11° Parçalı az bulutlu

Fatih Kaplan Yazdı: Tokat’ta Demirkol Rüzgarı

YAZARLAR - Temmuz 21, 2022 12:45 A A

İyi parti Genel Merkez Yöneticisi Fatih Demirkol geçtiğimiz hafta başında Tokat merkezde bir dizi ziyaret gerçekleştirmişti. Bugünlerde ise Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildiğini öğrendik.

İyi Parti hem genel merkez hem de Tokat’ı düşünerek bu kararı almış olabilir. Genel merkezin kendi açısından olan faydayı kestiremeyiz fakat yerelde bunun nasıl etkisi olur az çok tahmin edebiliriz.

Öncelikle İyi Parti’nin hedeflediği seçmen kitlesine bakınca Tokat’ta Ak Parti ve özellikle Mhp’den gelecek oylar İyi Parti’nin kazanması gereken kesim.

Ak Parti’de son dönemde halkın vekillere olan tepkisi arttıkça arttı. Tepki arttıkça vekillerle halkın mesafesi de bir o kadar çoğaldı. Seçmenin kendisini dinleyecek, anlayacak, anlatacak, savunacak, çektiği sıkıntılarda sesini duyurabileceği kişilere yaklaşacağını gösteriyor. Demirkol’un geçmişte çizdiği profil buna yakın.

Mhp seçmeni, İyi Parti’de bu göreve getirilen Demirkol’u yakinen tanıyorlar. Görevden alınmasına kadar Mhp’de uzun yıllar hizmet veren ve ilçe teşkilatlarında halen iyi ilişkileri devam eden Demirkol İyi Parti’nin Tokat’ta birkaç adım ileri gitmesini sağlar mı? Sağlayabilir.

Tabanları birbirine yakın olan iki parti seçmeni üst düzey partililerin veya herhangi bir vekilin diğer partiye hakaret etmesini içine sindiremiyor. Yıllarca aynı tencereye kaşık sallayan aynı cendereye giren partililer bu dilden uzak siyasetçiyi benimser, sever, saygı duyar, destekler.

İşte Demirkol’un kavga dilinden uzak olan bu yapısı yine bir adım öne çıkıyor.

Zira kavgacı tutum sergilemeyen Demirkol, daha önce görev yaptığı Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı görevinden alınma sürecinde dahi; “Kimseye kırgınlığım yok…” babındaki söylemleri ile yapıcı kimliğini ortaya koymuştu.

Sözün kısası, kulislerde konuşulan geçmiş dönemde yaptığı çalışmalardan, halkla olan kopmayan ilişkilerinden, ilçelerde daha önce irtibat kurduğu siyasi partilerin teşkilatlarıyla olan iyi ilişkilerinden, yine ilçelerde özellikle büyük ilçelerde özellikle Erbaa, Turhal, Zile, Niksar gibi büyük ilçelerde beliren kararsız seçmenleri partiye yönlendirmek ve genel merkez çalışmalarını sahaya aktarıp, sahanın genel merkezde daha etkili olması için Demirkol’un üstlendiği misyon önemli. İlçelerin sorunlarının dile getirilmesinde bazı ilçelerin vekillerle olan sıkıntıları sandığa yansıyıp Demirkol’un izleyeceği yol haritası da çok önemli. Önemli olmakla beraber Tokat siyasi hayatına etki edebilecek bir olay.

Demirkol’un kısa zamanda ilçeleri gezeceğini halkla buluşup sıkıntıları dinleyeceğini, dinlemekle kalmayıp çözüm önerilerini sunacağını öğrendik.

Akıllara gelen soruyu da dillendirelim: Demirkol, Milletvekili adayı olur mu?

Akıl okuma becerimiz yok fakat ilk fırsat bulduğumuzda sorarız. Olur mu, olur neden olmasın? Yıllarını siyasete vermiş, bilgisini, becerisini geliştirmiş, siyaseti yıllarca kirlenmeden yapmış birisi neden olmasın! Olursa da ilk sıra olur zira daha önce ikinci sırada vekil adayı olmuş ve İyi Parti o dönemde mükemmel bir ivme yakalamıştı.

Sayın Demirkol’a yeni görevinde ve siyasi hayatında başarılar dilerim.

Fatih Kaplan   21/07/2022

YAZARLAR - 12:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]