Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Tokat’ta Demirkol Rüzgarı

YAZARLAR - Temmuz 21, 2022 12:45 A A

İyi parti Genel Merkez Yöneticisi Fatih Demirkol geçtiğimiz hafta başında Tokat merkezde bir dizi ziyaret gerçekleştirmişti. Bugünlerde ise Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildiğini öğrendik.

İyi Parti hem genel merkez hem de Tokat’ı düşünerek bu kararı almış olabilir. Genel merkezin kendi açısından olan faydayı kestiremeyiz fakat yerelde bunun nasıl etkisi olur az çok tahmin edebiliriz.

Öncelikle İyi Parti’nin hedeflediği seçmen kitlesine bakınca Tokat’ta Ak Parti ve özellikle Mhp’den gelecek oylar İyi Parti’nin kazanması gereken kesim.

Ak Parti’de son dönemde halkın vekillere olan tepkisi arttıkça arttı. Tepki arttıkça vekillerle halkın mesafesi de bir o kadar çoğaldı. Seçmenin kendisini dinleyecek, anlayacak, anlatacak, savunacak, çektiği sıkıntılarda sesini duyurabileceği kişilere yaklaşacağını gösteriyor. Demirkol’un geçmişte çizdiği profil buna yakın.

Mhp seçmeni, İyi Parti’de bu göreve getirilen Demirkol’u yakinen tanıyorlar. Görevden alınmasına kadar Mhp’de uzun yıllar hizmet veren ve ilçe teşkilatlarında halen iyi ilişkileri devam eden Demirkol İyi Parti’nin Tokat’ta birkaç adım ileri gitmesini sağlar mı? Sağlayabilir.

Tabanları birbirine yakın olan iki parti seçmeni üst düzey partililerin veya herhangi bir vekilin diğer partiye hakaret etmesini içine sindiremiyor. Yıllarca aynı tencereye kaşık sallayan aynı cendereye giren partililer bu dilden uzak siyasetçiyi benimser, sever, saygı duyar, destekler.

İşte Demirkol’un kavga dilinden uzak olan bu yapısı yine bir adım öne çıkıyor.

Zira kavgacı tutum sergilemeyen Demirkol, daha önce görev yaptığı Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı görevinden alınma sürecinde dahi; “Kimseye kırgınlığım yok…” babındaki söylemleri ile yapıcı kimliğini ortaya koymuştu.

Sözün kısası, kulislerde konuşulan geçmiş dönemde yaptığı çalışmalardan, halkla olan kopmayan ilişkilerinden, ilçelerde daha önce irtibat kurduğu siyasi partilerin teşkilatlarıyla olan iyi ilişkilerinden, yine ilçelerde özellikle büyük ilçelerde özellikle Erbaa, Turhal, Zile, Niksar gibi büyük ilçelerde beliren kararsız seçmenleri partiye yönlendirmek ve genel merkez çalışmalarını sahaya aktarıp, sahanın genel merkezde daha etkili olması için Demirkol’un üstlendiği misyon önemli. İlçelerin sorunlarının dile getirilmesinde bazı ilçelerin vekillerle olan sıkıntıları sandığa yansıyıp Demirkol’un izleyeceği yol haritası da çok önemli. Önemli olmakla beraber Tokat siyasi hayatına etki edebilecek bir olay.

Demirkol’un kısa zamanda ilçeleri gezeceğini halkla buluşup sıkıntıları dinleyeceğini, dinlemekle kalmayıp çözüm önerilerini sunacağını öğrendik.

Akıllara gelen soruyu da dillendirelim: Demirkol, Milletvekili adayı olur mu?

Akıl okuma becerimiz yok fakat ilk fırsat bulduğumuzda sorarız. Olur mu, olur neden olmasın? Yıllarını siyasete vermiş, bilgisini, becerisini geliştirmiş, siyaseti yıllarca kirlenmeden yapmış birisi neden olmasın! Olursa da ilk sıra olur zira daha önce ikinci sırada vekil adayı olmuş ve İyi Parti o dönemde mükemmel bir ivme yakalamıştı.

Sayın Demirkol’a yeni görevinde ve siyasi hayatında başarılar dilerim.

Fatih Kaplan   21/07/2022

YAZARLAR - 12:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]