25° Açık

Fatih Kaplan Yazdı: Yensin İçilsin, Belediyelerimiz Fatura Millet Cereme Çeksin

TOKAT - Ekim 19, 2022 23:17 A A

15 lilerin torunları 3 günde 15 milyon lira harcamamalı. Bu israftır, israf haramdır. Haramın sonu cehennemdir.

Biraz sonra yazacağım ekonomik ve sosyal sebepleri bir kenara bırakın daha birkaç gün önce yüzlerce metre toprağın altında bir lokma ekmek uğruna 41 şehit verdik. 41 baba. 41 ana. 41 evlat… Yuh olsun bize hemen unutup gülüp eğlenecek isek. Toplayın harcayacağınız parayı gönderin şehitlerin ailelerine.

İstiklal Şairi Akif’le; “Hak ettiği parayı milletimin parasıdır alamam…” diye övünmekle Akif’in ruhu şad olmuyor. O parayı korumakla Akif gibi olunuyor.

Sosyal medyada gezinirken Tokkon Genel Başkanı Sayın Ahmet Yılmaz’ın sayfasında gördüm; ‘1-4 Aralık günlerinde Tokat Tanıtım Günleri için izin alınmıştır…’

Bu etkinliği veya etkinlikleri düzenlerken Sayın başkanın samimiyetinden ve iyi niyetinden en ufak bir şüphe duymuyorum. Fakat iki çift laf etmeden duramaz, bugün bunları söylemeden edemezdim. Belki bizi taşlayacak olanlar çıkacak fakat eminim ki bu etkinliğe katılanların-düzenleyenlerin-düzenlemek zorunda kalanların veya zorlananların kahır ekseriyeti görüşlerime katılacaktır.

Esnaflarımız açısından; ‘Tokat Tanıtım Günleri’ etkinliğine 2019 yılında bizzat katılıp oradaki israf ve masrafı gören birisi olarak söylemek isterim ki bu etkinliğin oradaki köfteciden haricinde birkaç esnafımıza fayda sağlamaktan başka hiçbir getirisi yok. Gerçi esnaflarımızın ne kadar kira verdiklerini oraya gelip gitmenin maliyetini bilmiyorum fakat bugün ki maliyetler hesaplanınca memleketinden giden esnafımızın pek bir şey kazanamayacağı kanaatindeyim.

İllaki esnaflarımızın kazanması hesap edilecekse başka bir sistem geliştirilmelidir.

Belediyelerimiz açısından: Hemen hemen her belediyeyi işimiz gereği yakından takip ediyoruz. Memlekete hizmet etmek için elini kolunu krediyle bağlayan, belediyeden mülk satarak maaş ödeyen, ekonomik sıkıntılar çeken belediyelerimiz mevcutken. Buradan çıkacak ek bir külfete belediyelerimizi mecbur bırakmayalım. Zira ekonomi ortadayken halk enflasyon canavarıyla boğuşurken bu masrafları yapmamak farzdır desem yeri var. Yapılan israf külliyen haram olduğu gibi bu para bizim cebimizden çıkıyor. En basitinden Erbaa Belediyesi’nin yayla şenliğinden sonra yaptığı su zammı buna örnektir. Yine kendi ilçemizden örnek verelim; bugün 300 milyon lirayı aştığı tahmin edilen borcuyla belediyeyi böyle bir masrafa gark etmek yine vicdanlara sığmayacak bir iştir. Bu kadar masraf olur mu? Demeyin. Belediyemiz, böyle bir şenlik yapılmadığı dönemde yarım milyon para harcayan bir belediyedir ki bugün bu masraf milyonları geçecektir.

Hele Valiliğimize hiç borç yüklemeyin şehrimizde yıkılan onlarca okul inşaatı başlı kalmışken buraya para harcamak haramdır.

Belediyeler zaten sene içinde şenliklerin ve eğlencenin tam dibine vurup yaylaların en ücra köşelerine kadar tik-tok fenomenlerinden damatlara, sanatçı kılıklı şarlatanlara para aktaran sayın belediye başkanlarını bir de buralara para aktarmaya mecbur etmeyelim. Yazık seneye damatlar ve tik-tokçular yine lazım.

Siyasetçiler açısından: İnanıyorum ki birçok siyasetçi bunun bir angarya ve masraf olduğunu biliyor fakat işin ucunda dernek veya konfederasyon olduğu için sesini çıkaramıyor. Aşağı tükürse sakal yukarı tükürse bıyık misali kapalı kapılar ardından geveleyip duruyor. Ama bu işi bitirecek olan yine basiretli siyasetçilerdir.

Hep birlikte gelin bu demode olmuş işten vazgeçelim. Geleceğimiz, gençliğimiz, nesillerimiz için vazgeçelim. İlla para harcanacaksa toplayın parayı yüzlerce öğrencimize burs verin. Okusunlar ve Tokat’ı dünyanın dört bir yanında temsil edip tanıtsınlar. Artık göbek atan köçeklere değil neslimize yatırım yapmayı öğrenelim. Yapalım şu işi inanın köçek oynatıp 3 günde milyonlar harcayıp kenarda eli boş beklemekten daha evladır.

İlla yapılacaksa tanıtımı Ankara’da yapalım. Hangi ilçemizde ne üretiliyorsa hepsini alıp on gün boyunca Ankara’da ne kadar büyükelçi varsa davet edip onlar için yapalım. Tüccarımız esnafımız, sanayicimiz, fuar havasında tanıtımlarını yapsınlar. Onlar da kazansın memlekette inanın firmalarımız oradan iki bağlantı yapsa seneye koşa koşa onlar gelip bu etkinliklerin masrafını çekip kendileri yapmak isteyecektir.

Bizden söylemesi. Biz halkın bize söylediklerini size aktardık. Millete rağmen yapacaksanız buyurun yapın ama belediyelerimizden para almayın, onları katılmaya mecbur bırakmayın. Vakit harcama değil kazanma, israf değil tutumlu olma zamanıdır.

Bir-iri ve diri olmak zengin olmaktan geçer. Lafla sözle bir-iri ve diri olunmaz-olunmamalı. Aklımızı başımıza alıp bu girdaptan hep beraber çıkma vaktidir.

Kalın sağlıcakla

Fatih Kaplan 19/10/2022

TOKAT - 23:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]