Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Yensin İçilsin, Belediyelerimiz Fatura Millet Cereme Çeksin

TOKAT - Ekim 19, 2022 23:17 A A

15 lilerin torunları 3 günde 15 milyon lira harcamamalı. Bu israftır, israf haramdır. Haramın sonu cehennemdir.

Biraz sonra yazacağım ekonomik ve sosyal sebepleri bir kenara bırakın daha birkaç gün önce yüzlerce metre toprağın altında bir lokma ekmek uğruna 41 şehit verdik. 41 baba. 41 ana. 41 evlat… Yuh olsun bize hemen unutup gülüp eğlenecek isek. Toplayın harcayacağınız parayı gönderin şehitlerin ailelerine.

İstiklal Şairi Akif’le; “Hak ettiği parayı milletimin parasıdır alamam…” diye övünmekle Akif’in ruhu şad olmuyor. O parayı korumakla Akif gibi olunuyor.

Sosyal medyada gezinirken Tokkon Genel Başkanı Sayın Ahmet Yılmaz’ın sayfasında gördüm; ‘1-4 Aralık günlerinde Tokat Tanıtım Günleri için izin alınmıştır…’

Bu etkinliği veya etkinlikleri düzenlerken Sayın başkanın samimiyetinden ve iyi niyetinden en ufak bir şüphe duymuyorum. Fakat iki çift laf etmeden duramaz, bugün bunları söylemeden edemezdim. Belki bizi taşlayacak olanlar çıkacak fakat eminim ki bu etkinliğe katılanların-düzenleyenlerin-düzenlemek zorunda kalanların veya zorlananların kahır ekseriyeti görüşlerime katılacaktır.

Esnaflarımız açısından; ‘Tokat Tanıtım Günleri’ etkinliğine 2019 yılında bizzat katılıp oradaki israf ve masrafı gören birisi olarak söylemek isterim ki bu etkinliğin oradaki köfteciden haricinde birkaç esnafımıza fayda sağlamaktan başka hiçbir getirisi yok. Gerçi esnaflarımızın ne kadar kira verdiklerini oraya gelip gitmenin maliyetini bilmiyorum fakat bugün ki maliyetler hesaplanınca memleketinden giden esnafımızın pek bir şey kazanamayacağı kanaatindeyim.

İllaki esnaflarımızın kazanması hesap edilecekse başka bir sistem geliştirilmelidir.

Belediyelerimiz açısından: Hemen hemen her belediyeyi işimiz gereği yakından takip ediyoruz. Memlekete hizmet etmek için elini kolunu krediyle bağlayan, belediyeden mülk satarak maaş ödeyen, ekonomik sıkıntılar çeken belediyelerimiz mevcutken. Buradan çıkacak ek bir külfete belediyelerimizi mecbur bırakmayalım. Zira ekonomi ortadayken halk enflasyon canavarıyla boğuşurken bu masrafları yapmamak farzdır desem yeri var. Yapılan israf külliyen haram olduğu gibi bu para bizim cebimizden çıkıyor. En basitinden Erbaa Belediyesi’nin yayla şenliğinden sonra yaptığı su zammı buna örnektir. Yine kendi ilçemizden örnek verelim; bugün 300 milyon lirayı aştığı tahmin edilen borcuyla belediyeyi böyle bir masrafa gark etmek yine vicdanlara sığmayacak bir iştir. Bu kadar masraf olur mu? Demeyin. Belediyemiz, böyle bir şenlik yapılmadığı dönemde yarım milyon para harcayan bir belediyedir ki bugün bu masraf milyonları geçecektir.

Hele Valiliğimize hiç borç yüklemeyin şehrimizde yıkılan onlarca okul inşaatı başlı kalmışken buraya para harcamak haramdır.

Belediyeler zaten sene içinde şenliklerin ve eğlencenin tam dibine vurup yaylaların en ücra köşelerine kadar tik-tok fenomenlerinden damatlara, sanatçı kılıklı şarlatanlara para aktaran sayın belediye başkanlarını bir de buralara para aktarmaya mecbur etmeyelim. Yazık seneye damatlar ve tik-tokçular yine lazım.

Siyasetçiler açısından: İnanıyorum ki birçok siyasetçi bunun bir angarya ve masraf olduğunu biliyor fakat işin ucunda dernek veya konfederasyon olduğu için sesini çıkaramıyor. Aşağı tükürse sakal yukarı tükürse bıyık misali kapalı kapılar ardından geveleyip duruyor. Ama bu işi bitirecek olan yine basiretli siyasetçilerdir.

Hep birlikte gelin bu demode olmuş işten vazgeçelim. Geleceğimiz, gençliğimiz, nesillerimiz için vazgeçelim. İlla para harcanacaksa toplayın parayı yüzlerce öğrencimize burs verin. Okusunlar ve Tokat’ı dünyanın dört bir yanında temsil edip tanıtsınlar. Artık göbek atan köçeklere değil neslimize yatırım yapmayı öğrenelim. Yapalım şu işi inanın köçek oynatıp 3 günde milyonlar harcayıp kenarda eli boş beklemekten daha evladır.

İlla yapılacaksa tanıtımı Ankara’da yapalım. Hangi ilçemizde ne üretiliyorsa hepsini alıp on gün boyunca Ankara’da ne kadar büyükelçi varsa davet edip onlar için yapalım. Tüccarımız esnafımız, sanayicimiz, fuar havasında tanıtımlarını yapsınlar. Onlar da kazansın memlekette inanın firmalarımız oradan iki bağlantı yapsa seneye koşa koşa onlar gelip bu etkinliklerin masrafını çekip kendileri yapmak isteyecektir.

Bizden söylemesi. Biz halkın bize söylediklerini size aktardık. Millete rağmen yapacaksanız buyurun yapın ama belediyelerimizden para almayın, onları katılmaya mecbur bırakmayın. Vakit harcama değil kazanma, israf değil tutumlu olma zamanıdır.

Bir-iri ve diri olmak zengin olmaktan geçer. Lafla sözle bir-iri ve diri olunmaz-olunmamalı. Aklımızı başımıza alıp bu girdaptan hep beraber çıkma vaktidir.

Kalın sağlıcakla

Fatih Kaplan 19/10/2022

TOKAT - 23:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 02
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 03
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 04
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]
 • 05
  Av. Mustafa Alparslan Demir: Ağabeylerin Değil Milletimin Hizmetkarı Olacağım
  İyi Parti Erbaa Belediye Başkan Aday Adayı M. Alparslan Demir ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Adaylık süreci, yerel siyaset ve izleyeceği yol haritasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Demir’in düzenlediği basın toplantısına ayrıca İyi Parti Erbaa İlçe Başkanı Fatih Sönmez ve partinin bazı mahalle temsilcileri katıldı. Demir, davetine icabet eden basın İyi Parti […]