10° Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Yöneticiler Eleştiri ve Araştırılmaya Açık Olmalı

ERBAA - Nisan 25, 2022 11:24 A A

 

Gazeteciler devletin verdiği haktan yararlanıp yerleşik tabirle, dördüncü kuvvet olarak yönetim mekanizmasının organlarını, eleştirir, sorar, sorgular, araştırır tüm bunları halk adına bağımsız ve korkmadan yapar. Bunu yaparken aslında hem halkın hem de yöneticilerin haklarını korur. Zira bu sorgu ve araştırma halkın gözleri önünde, adresi belli olarak yapılır.

Yani son dönemlerde yaygın olduğu şekliyle gizli hesaplardan haysiyet cellatlığı, sahte namus tellallığı yapmaz/yapamaz.

Eleştiri hakaret değildir. Olumlu eleştiri insanın zihnini açan insana yön veren insanın yanlış yapmasını önleyen en güzel yöntemlerden biridir. Hele yöneticilerin etraflarına çevrilen çemberi kırmasını sağlayan güzel bir araçtır.

Yöneticilere düşen görev ise amiyane tabirle; ‘Topu taca atmak.’ Yerine iddiaların doğruluğunu araştıran gazeteciye yardımcı olmaktır. Zira araştırmanın sonucunda şayet gözden kaçan bir duruma veya hakka tecavüz varsa bunun faturasını halk yöneticiye kesecektir. Yöneticiler iyi niyetle halka hizmet için çıktıkları bu yolda derinden yara alacak ve bir ömür boyu; Hırsız veya hırsızlığa göz yuman yönetici olarak halkın gözünden düşecektir.

Namusu ve şerefi için yaşayan insanoğluna yakışan ne hırsızlık yapmaktır ne de hırsıza kol kanat germektir.

Gazeteciye düşen görev, kendine gelen iddiayı çok yönlü olarak soruşturmaktır. Her iddia her duyum yazılamayacağı gibi gündeme de getirilmez. Sonra araştırma kısmı başlar. Gerekirse konunun muhataplarına kadar araştırmasını sürdürür, işin tüm detaylarına hakim olduktan sonra iddiayı yine halk adına gündeme getirir. İşin detaylarının sorgulamasını halk adına muhataplarına yöneltir. Muhataplara belki gazetecinin gözünden kaçan bir detay vardır diye cevaplanması için gazeteci süre tanır ki belki gazeteci de yanılmıştır. Fakat beklenen ve tanınan sürede gereken detaylı açıklama yapılamazsa konunun muhatabı zan altında kalmayı göze almış demektir.

Burada devreye kamuoyu vicdanı girer, kamuoyu yöneticinin karnesine tüm bunları kaydeder. Adli makamlar olayların takipçisi olduğu için bunun adli kısmı işin bir başka boyutudur.

İşin özeti; gazeteciye düşen işi hakkıyla araştırmak, idareciye düşen görev ise işin hakkıyla araştırılması için gazeteciye yardımcı olmaktır. Eğer bunlar yapılmazsa işte o zaman sahte hesaplar üzerinden yapılan her saldırı, karalama ve iftira kampanyası halkın üzerinde etkili olur.

Dedikoduyu bitirmenin tek yolu şeffaf olmaktır.

Basın hak ve ilkelerine bağlı kalarak yayın hayatını sürdüren yaltaklık yapmayan tüm gazeteciler halkın vicdanı ve sesidir.

Buyurun eğer temiz bir şehir istiyorsak hep birlikte el ele verip bağımıza giren/girmeye çalışan domuz sürülerini bertaraf edelim. Aksi takdirde doymayan/doymayacak olan bu domuzlar işin sonunda sizi yiyecektir.

Fatih Kaplan 25/04/2022

ERBAA - 11:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 02
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]
 • 03
  Başkan Yazıcıoğlu: Değişimle Birlikte Tokat Belediyesi Heryerde
  BAŞKAN YAZICIOĞLU: “DEĞİŞİMLE BİRLİKTE TOKAT BELEDİYESİ HER YERDE” Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Örtmeliönü Mahallesi’nde sabah saatlerinde ahşap bir evde meydana gelen yangın sonrası evi kullanılamaz hale gelen aileyi ziyaret etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığını ve büyük bir felaketin önlendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kemal […]
 • 04
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 05
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]