Kapalı

Fatih Kaplan Yazdı: Yöneticiler Eleştiri ve Araştırılmaya Açık Olmalı

ERBAA - Nisan 25, 2022 11:24 A A

 

Gazeteciler devletin verdiği haktan yararlanıp yerleşik tabirle, dördüncü kuvvet olarak yönetim mekanizmasının organlarını, eleştirir, sorar, sorgular, araştırır tüm bunları halk adına bağımsız ve korkmadan yapar. Bunu yaparken aslında hem halkın hem de yöneticilerin haklarını korur. Zira bu sorgu ve araştırma halkın gözleri önünde, adresi belli olarak yapılır.

Yani son dönemlerde yaygın olduğu şekliyle gizli hesaplardan haysiyet cellatlığı, sahte namus tellallığı yapmaz/yapamaz.

Eleştiri hakaret değildir. Olumlu eleştiri insanın zihnini açan insana yön veren insanın yanlış yapmasını önleyen en güzel yöntemlerden biridir. Hele yöneticilerin etraflarına çevrilen çemberi kırmasını sağlayan güzel bir araçtır.

Yöneticilere düşen görev ise amiyane tabirle; ‘Topu taca atmak.’ Yerine iddiaların doğruluğunu araştıran gazeteciye yardımcı olmaktır. Zira araştırmanın sonucunda şayet gözden kaçan bir duruma veya hakka tecavüz varsa bunun faturasını halk yöneticiye kesecektir. Yöneticiler iyi niyetle halka hizmet için çıktıkları bu yolda derinden yara alacak ve bir ömür boyu; Hırsız veya hırsızlığa göz yuman yönetici olarak halkın gözünden düşecektir.

Namusu ve şerefi için yaşayan insanoğluna yakışan ne hırsızlık yapmaktır ne de hırsıza kol kanat germektir.

Gazeteciye düşen görev, kendine gelen iddiayı çok yönlü olarak soruşturmaktır. Her iddia her duyum yazılamayacağı gibi gündeme de getirilmez. Sonra araştırma kısmı başlar. Gerekirse konunun muhataplarına kadar araştırmasını sürdürür, işin tüm detaylarına hakim olduktan sonra iddiayı yine halk adına gündeme getirir. İşin detaylarının sorgulamasını halk adına muhataplarına yöneltir. Muhataplara belki gazetecinin gözünden kaçan bir detay vardır diye cevaplanması için gazeteci süre tanır ki belki gazeteci de yanılmıştır. Fakat beklenen ve tanınan sürede gereken detaylı açıklama yapılamazsa konunun muhatabı zan altında kalmayı göze almış demektir.

Burada devreye kamuoyu vicdanı girer, kamuoyu yöneticinin karnesine tüm bunları kaydeder. Adli makamlar olayların takipçisi olduğu için bunun adli kısmı işin bir başka boyutudur.

İşin özeti; gazeteciye düşen işi hakkıyla araştırmak, idareciye düşen görev ise işin hakkıyla araştırılması için gazeteciye yardımcı olmaktır. Eğer bunlar yapılmazsa işte o zaman sahte hesaplar üzerinden yapılan her saldırı, karalama ve iftira kampanyası halkın üzerinde etkili olur.

Dedikoduyu bitirmenin tek yolu şeffaf olmaktır.

Basın hak ve ilkelerine bağlı kalarak yayın hayatını sürdüren yaltaklık yapmayan tüm gazeteciler halkın vicdanı ve sesidir.

Buyurun eğer temiz bir şehir istiyorsak hep birlikte el ele verip bağımıza giren/girmeye çalışan domuz sürülerini bertaraf edelim. Aksi takdirde doymayan/doymayacak olan bu domuzlar işin sonunda sizi yiyecektir.

Fatih Kaplan 25/04/2022

ERBAA - 11:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]