-5° Kapalı

Gazeteci-Yazar Şair Kamuran Özdemir: Hep Daha İyisini Yazmak İçin Durmadan Çalışıyorum

ÖZEL HABER - Kasım 28, 2022 12:45 A A

Aslen Tokatlı olan ve onlarca esere imzasını atan Yazar-Şair Kamuran Özdemir haber sitemize çalışmaları ve yeni çıkan eseriyle ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Açıklamalarında eserlerinden bahseden Özdemir ayrıca yeni yazmaya başlayan yazar adaylarına tavsiyelerde bulunurken kitabın ve kitap okumanın önemine değindiği açıklamaları şu şekilde:

Yazmaya nasıl ve ne zaman başladınız?

“Çocukluğumda üzerimde yapılan baskılar…80 ler,90 lar, milenyum denilen ama baskıların uzun sürdüğü yıllar, tutucu aile ve el alem ne der sözleri gereksiz yorumlar beni yazı yazmaya itti.”

Ne sık aralıklarla yazıyorsunuz neden yazma ihtiyacı hissediyorsunuz?

“Aslında günlük yazıyordum, ama çevremde ki gördüğüm yazdığım ekmek israfı ve diğer israf durumları haberleri, çevre kirliliğiydi…Çözümleri, çareleri, önerilerini araştırmalarımı katarak köşe yazarı olarak yazdım, sayısız haberlerimde okuyucuma iletme isteği hissettim.”

Eserlerinizde kendi yaşadıklarınızdan esintiler var mı?

“Yazdığım yazılarımda ilk deneme kitabım İlk Nefes ve Matruşka Sözlerim kitap serilerimde kendimden de çok şey kattım diyebilirim.”

Sevdiğiniz veya örnek aldığınız yazarlar var mı?

“Sevdiğim takip ettiğim, üstat olarak gördüğüm yazarları takip ediyorum, kitaplarını okuyorum. Ahmet ümit, Soner Yalçın, Hulki Cevizoğlu, İskender Pala benim yaşantımı, görüşlerimi değiştiren yol gösteren yazarlardan Cengiz Erşahin, Prof. Dr. Üstün Dökmen hoca Yazar Mümin Sekman ve bir çok kıymetli yazarın eserlerini severek okudum. Okumaya da devam ediyorum, yabancı yazarların kitaplarını da okuyorum, Tolstoy gibi .. Aslında her okuduğum kitaplarda ayrı ayrı bilgiler, fikirler, hikâyeler, yaşamlar öğreniyorum. Ayırt edemem sayısız çok yazar var benim için hepsi çok değerli, kıymetliler.”

İlk eseriniz gün yüzüne çıkınca neler hissetiniz?

“İlk deneme kitabım İlk Nefes’ti… Baskıya verip yayınladıktan sonra elime aldığımda ben o günü o anı unutmam mümkün değildi! Çok mutluydum, sevincim tarifsizdi, inanamıyordum kendime. Hele de daha yazar adayı biri olsam da… Çocukken hep büyüdüğümde yazar görmeyi çok isterdim…Sadece Tokat ilinde gazeteci bir ağabeyim vardı benim için ilk gördüğüm yazardı…Ben bir lise öğrencisini kıskanarak yazı yazmak, kitap yazmak istedim…Kendime aynada bakarak söz verdim, bende gazeteci, yazar olacağım demiştim! Kıskançlık bazen fayda verir insana, duruma göre değişir ve bana bu durum ileri gitmeme adım oldu.”

Yazarken zorluk çektiğiniz durumlar oluyor mu hedefleriniz nelerdir?

“Yazdığım kitaplarım beni çok mutlu etse de bana hiçbir zaman yetmiyor, hep daha iyisini yazmak, yayımlamak için hep heyecanla devam etmek için çalışıyorum. Bu durum beni motive ediyor, uyku bile az uyuyorum…Amacım, misyonum hep daha iyi eserler yazabilmek, yazmak! Ülkeme, milletime, devletime, okurlarıma güzel eserler bırakmak.”

Bugüne kadar yazarlığın yanı sıra başka hangi çalışmalarda yer aldınız?

“Tokat ilinde ilk ve tek kadın gazeteci, yazar, şair benim…Fotoğraf sanatına da ilgi duydum 150 bin fotoğraf çektim diyebilirim…Reklamlar hazırladım, gazetelere köşe yazarı olarak yazılar yazdım. Tv lerde haber spikeri, sağlık, siyaset üzerine de haber program yapımcısı sunucu oldum. Çok sayıda canlı yayın olarak sunum yaptım 3 yıl Ramazan programları hazırladım sundum, şenliklerde sunuculuk yaptım, Samsun Aks tv ye 1 yıl Tokat ilinin haberlerini aktardım…Tokat ilinde ilk ve tek kadın gazeteci yazar şair sadece benim…”

Bizlere ve okurlarınıza önerebileceğiniz eserlerden isim istesek hangisini önerir diniz?

“Size önereceğim kitabım aslında hepsi derim, ama gerçek yaşanmış hayat hikayesi olan çocuk gelinin hatıra defteri Adını sen koy kitabımı okuyun isterim ve Matruşka Sözlerim serisini de ara ara istediğiniz yerlerden okunacak kitaplarım arasında demeliyim… Kitaplarım; İlk nefes Çocuk gelinin hatıra defteri Adını sen koy Matematik tarihçesi Matruşka sözlerim serisi 1 2 sonbahar 3 yaz 4 kış 5 ilkbahar 6 şiirlerimin dansı 7 şiirlerim milattır Antoloji kitap çalışmalarım Kalemlerin Dansı Lisanı kalp Gönül bahçesinden şiir ve hikayeler Edebiyat mutfağı Şipşak çocuk 1 Şipşak çocuk 2 Edebiyat mutfağında açık büfe Derdimiz edebiyat Yürekten kaleme öykü senfonisi Yer altı edebiyatı Umuttan köprüler 1 Umuttan köprüler 2 Umuttan köprüler 3 Umuttan köprüler 4 Hayatımız edebiyat Derdimiz edebiyat 2 Hür mektep Edebiyat matinesi Edebiyat karnavalı olarak raflarda yerini aldı.”

 

Gezeteci-yazar, şair Kamuran Özdemir’in şimdiye kadar yayınlanan eserleri:

İlk nefes

Çocuk gelinin hatıra defteri

Adını sen koy Matematik tarihçesi

Matruşka sözlerim serisi 1

2 sonbahar

3 yaz

4 kış

5 ilkbahar

6 şiirlerimin dansı

7 şiirlerim milattır

Antoloji kitap çalışmalarım; Kalemlerin Dansı Lisanı

Kalp Gönül bahçesinden şiir ve hikayeler

Edebiyat mutfağı

Şipşak çocuk 1

Şipşak çocuk 2

Edebiyat mutfağında açık büfe

Derdimiz edebiyat

Yürekten kaleme öykü senfonisi

Yer altı edebiyatı Umuttan köprüler

1 Umuttan köprüler

2 Umuttan köprüler

3 Umuttan köprüler

4 Hayatımız edebiyat

Derdimiz edebiyat

2 Hür mektep Edebiyat matinesi Edebiyat karnavalı

 

Gazeteci-Yazar, Şair Kamuran Özdemir’e haber sitemize vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

ÖZEL HABER - 12:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Eroğlu: Tokat Havalimanı Dünyaya Açılan Kapımızdır
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, FOX TV’de yayınlanan Seçime Doğru programında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğulu’nun Uluslararası Tokat Havalimanı’nın gereksiz bir yatırım olduğunu söylemesine tepki gösterdi. Başkan Eroğlu sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda “Uluslararası Tokat Havalimanı şehrimizin dünyaya açılan bir kapısıdır. Bizler Tokat’ı bir dünya şehri yapmak için gayret ediyoruz. Tokat’a geleceğin kapıları açılmaya […]
 • 02
  Yemekten Sonra Uyuya Kalıyorsanız Bunlara Dikkat Edin
  Yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi şikayetler yaşayanlara uyarılarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Çalışkan, bunun nedenlerinden birinin kansızlık olmasından kaynaklandığını açıkladı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Çalışkan, yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi şikayetler yaşayanlara uyarılarda bulundu. Yemekten sonra gelen uykunun en sık nedenlerinden birinin insülin direncinin yüksek olmasından kaynaklandığını ifade […]
 • 03
  Fatih Kaplan Yazdı: Ertuğrul Fırkateyni’nden Eroğlu’na Ulaşan Emanet
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediyeler Birliği’nin üyesi olarak Japonya’ya davet edildi. Türk-Japon dostluğunun yapı taşları vardır; Ertuğrul Fırkateyni bunların en temel taşlarından biridir. Sultan II. Abdülhamit Han zamanında iki millet arasında başlayan ilişkilerin mihenk taşıdır desek yeri var. Hele dönüş yolunda verdiğimiz şehitlerimiz ve Japonların onların aziz hatırasını bugüne kadar yaşatmasına diyecek söz bulamayız. […]
 • 04
  Karayaka Beldesi B. Başkanı Mehmet Başar: Büyüklerimiz Baş Tacımızdır
  Karayaka Beldesinde 70 yaş üzeri vatandaşların şehir merkezine seyahat etmeleri ücretsiz oldu. Erbaa’ya bağlı Karayaka Belde başkanlığından yapılan açıklamada şehir merkezine seyahat etmek isteyen yaşlı vatandaşların belirli saatlerde ücretsiz olacağı açıklandı. Konu hakkında Başkan Mehmet Başar; “Seçimlerde vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmekten dolayı son derece mutluyuz. Beldemize gelen yabancı misafirlerimiz veya belli bir […]
 • 05
  Erbaa Kaymakamlığı, Erbaa Narince Bağ Yaprağı Tescillendirme Toplantısı Yaptı
  Erbaa Kaymakamlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Erbaa Narince Bağ Yaprağı tescillenme Toplantısı yapıldığı bildirildi. Göreve geldiği günden bugüne kadar Erbaa’nın bir çok sorununa el atan Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak başkanlında Erbaa Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan toplantı hakkında Erbaa Kaymakamlığı sosyal medya hesabında Yapılan açıklama şu şekilde: “Erbaa Narince Bağ Yaprağı Tescillendirme Toplantısı […]