14° Kapalı

Günde 30 bin adım, 48 saat uykusuzluk!

DÜNYADAN - Ağustos 12, 2023 08:46 A A

Çin’de “komando gezi” modası: Günde 30 bin adım, 48 saat uykusuzluk!Günde 30 bin adım yürümek, 48 saat boyunca hiç uyumadan gezmek, gezi boyunca sadece birkaç yüz yuan harcamak ve ertesi gün sabah 8’de ofiste olmak… Bu bahar mevsiminde Çin’de “komando gezi” popüler bir kavram haline geldi.
 
Çin’in önde gelen sosyal medya platformlarında ülkenin dört bir köşesinden gelen gençler, kendi özel seyahat tecrübelerini, ruh hali ve mutluluğunu paylaşıyor: 30 saat içinde 1300 kilometre kat ederek 6 turistik yeri gezdim”, “24 saat içinde Shenyang kentinde tüm yerel lezzetleri tattım…” Bu paylaşımlar, benzer gezileri teşvik ediyor.
 
Bu tür aşırı şekilde yoğunlaştırılmış gezi için gençler, genellikle cuma akşamı veya cumartesi sabahı yola çıkmayı tercih ediyor, ders programından daha dolu bir gezi programı önceden hazırlanıyor. Amaç en kısa zaman içinde ve en az parayla en fazla turistik mekânı görmek. Amaca ulaşılınca gençler, pazar gecesi trene binip ertesi sabah okulda veya iş başında oluyor.
Seyahat, eskiden insanların aradığı şiirsel yavaş hayat iken, şimdi ise daha çok gençlerin vücutlarının sınırlarını zorlayan, komandoların antrenmanlarına benzeyen bir spor haline geldi.
 
Bir araştırma kuruluşunun raporuna göre, 2023 yılının başında gençlerin yüzde 70’ten fazlası evden çıkıp seyahat yapma niyetinde. Bu gençlerin 2023 yılı için planladıkları ortama gezi sayısı 3,7 ve toplam seyahat uzunluğu 17 gün olarak açıklandı.
 
Şimdiye kadar, gençlerin destinasyonları genellikle en popüler turistik kentler oldu. Örneğin Beijing, Shanghai, Xi’an, Chengdu, Hangzhou, Wuhan, Chongqing, Nanjing gibi simge kentler… Bu kentlerde çok sayıda turistik mekân yoğun şekilde bir arada bulunduğu için, gezi programının dakik bir şekilde kadar planlanması mümkündür.
 
“Komando gezi”, yüksek maliyet performansının peşinde. Özel gezi fonuna sahip olmayan gençler, ya anne baba tarafından sağlanan geçim masrafları ya da az miktardaki maaşından tasarruf edip biriktiriyor. Geceyi trende geçirdikleri için otel parası ödemiyor, yemek ihtiyaçlarını ise restoran yerine ayaküstü karşılıyorlar.
 
“Komando gezi” neden moda haline geldi?
 
“Komando gezinin” belli zamanlarda ve belli yaş grubundaki insanların seçtikleri yeni bir gezi tipi olduğu savunuluyor. Bu yılın başından beri, Çin’in turizm piyasası sürekli ısınıyor. Çiçeklerin açtığı bahar mevsiminde insanlar hep evden çıkıp dışarıda gezmek istiyor. Güncel verilere göre, 1 Mayıs İşçi Bayramı için yapılacak 5 gün tatilde iç gezi rezervasyonlarının miktarı 2019 yılına göre yüzde 200 arttı. Bu, son 5 yılın en yüksek seviyesi oldu. KOVID-19’dan dolayı çok sayıda gencin uzun mesafeli gezi şansı olmadı. Artık seyahat zamanı olduğuna inanıyorlar.
Öte yandan komando gezinin geçmişi de epeyce eski. Xu Xiake, komando gezginlerin atası, Çin’in Evliya Çelebisi olarak biliniyor. Ming Hanedanı (1368-1644) dönemine ait Xu, yazdığı bir günlükte sabah tekneye bindiğini, 35 kilometre kat ettikten sonra akşam Kunshan adlı bir yere geldiğini, sonra tekrar yola çıkarak 5 kilometreden sonra karşı yakaya geçtiğini yazıyor. Xu, 30 yıl süreyle tüm Çin’i gezdi ve Xu Xiake’nın Gezi Notları kitabını yayımladı. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

DÜNYADAN - 08:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]