14° Kapalı

Halil İbrahim Yılmaz’dan Gordion Antik Kenti Açıklamaları

Röportaj - Ağustos 10, 2023 17:15 A A

Halil İbrahim Yılmaz: Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

Gurbetelli YALÇIN/ANKARA – BHA

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı, Ankara Kent Konseyi Başkanı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’da Birlik Haber Ajansı’nı (BHA) ziyaret etti.

Halil İbrahim Yılmaz’ı, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, TİMBİR Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Erdem Tokuş ve Fatih Tüten karşıladı.

Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak
Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

Yılmaz‘ın ziyaretinde TİMBİR ve BHA’nın faaliyetleri ele alındı, karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Ardından Başkan Yılmaz, BHA Muhabiri Gurbetelli Yalçın’ın Gordion Antik Kenti’ne dair son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

”Gordion Kültür Turizmimizin En Değerli Ürünlerinden”

Halil İbrahim Yılmaz, Gordion Antik Kenti‘nin Türkiye ve Ankara’nın kültür turizmindeki yeriyle ilgili soruya, ”Bizim toplumumuzun değerleriyle barışık olmayan dünya milletlerinin bu toprakları ziyaret edip, bu topraklardaki gayri safi milli hasıladan düşen payı arttıracak olan kültür turizmine dahil olmasını sağlayacak olan en değerli ürünlerimizden biri.” dedi.

Açıklamasının devamında Gordion Antik Kenti’nin Türkiye ve Ankara‘nın tarihindeki öneminden de bahseden Yılmaz, ”Kent Konseyi, kentteki bütün değerler ile ilgilenir. Kentte karşı işlenen suçlar, kentin varlığının devem etmesi, kentin markalanması… ATO’yu temsil ediyorum burada. Ticaret odası bu kentin değerlerinn ticarileşmesi, istihdamı arttırmak ve yeni bir ekonomi oluşturmayı amaçlyor. Gordion – Kent Konseyi ilişkisi, Gordion –  Ticaret Odası ilişkisi diyecek olursanız; dünya kültür mirası listesine eylül ayında girmesi beklenen Gordion Antik Kenti, Ankara’nın 5 bin yıllık tarihinin en değerli simgelerinden bir tanesi.

Dünyadaki bütün kültür turizm çevrelerinin dikkatini çekmek zorunda. Bizim toplumumuzun değerleriyle barışık olmayan dünya milletlerinin bu toprakları ziyaret edip, bu topraklardaki gayri safi milli hasıladan düşen payı arttıracak olan kültür turizmine dahil olmasını sağlayacak olan en değerli ürünlerimizden biri.” diye konuştu.

Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

”Toplum Bu Hikayeye Sahip Çıkarsa Gordion Türkiye’nin 20’inci Kültür Mirası Olacak”

Başkan Yılmaz, Gordion Antik Kenti’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle oluşacak ekonomik kalkınmaya da işaret etti. Özellikle Ankara’da konaklama, yiyecek ve içecek sektörü gibi farklı alanlarda kalkınmanın artacağına işaret eten Yılmaz, ”Gordion dünya mirasına girerse eğer, milyonlarca kişinin Polatlı – Gordion üzerinden Ankara’nın diğer değerleriyle tanışacağı, turizmcilerin bu işten para kazanacağı, turistlerin Ankara’da konaklayacağı, yiyecek, içecek sektörünün buradan faydalanacağı, genç işsizliğin azalabileceği, 400 bin üniversite öğrencisinin olduğu bu kentte kültür turizminin gelişmesi durumunda, ithal ikame ürünü olmayan hizmet sektörü gelişecek.

Nedir ithal ikame ürünü? Bir cıvata bile ürettiğiniz zaman yüzde 70’ini yurt dışından alıyorsanız orada yüzde yüz para kazanmıyorsunuz, yüzde 30 kazanıyorsunuz.

Turizm nasıl bir alan, kültür turizmi nasıl bir alan? Ürettiğiniz bütün bu ekonomi bu topraklardan çıkıyor. Dışarıdan bir şey ithal etmiyorsunuz. Turizm ekonomisi bu kentte 1 milyar dolar üzerinde çıktığı zaman o 1 milyar dolar için herhangi bir yerden döviz harcaması yapmıyorsunuz. Yurt dışından herhangi bir şey ithal etmiyorsunuz.

Onun için bu kültür turizminin tekrar ayağa kalkmasını sağlayacak en değerli işlerden biri olan, dünya Kültür Mirasına girme sürecindeki Gordion Antik Kenti de Ankara’daki bütün kesimleri kenetleyecek bir güç konumunda. Toplum bu hikayeye sahip çıkarsa, Dünya’da otoriteler bu toplumun bu mirasları muhafaza edeceği, koruyacağına inandığı zaman Türkiye’nin 20’inci kültür mirası olacak Gordion. İşte o zaman dünya otoriteleri, 120’inci kültür mirasımıza da destek verirler.” şeklinde konuştu.

”Yüzde 99 Onaylanacak”

Gordion Antik Kenti’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle ilgili görüşmelerin son durumu hakkındaki soruya ise Halil İbrahim Yılmaz, ”Eylül ayında Riyad’da görüşme yapılacak, yüzde 99 onaylanacak. Riyad’da ilan edilmesini bekliyoruz dünya mirasına girmesini.” dedi.

Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

Röportaj - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]