Kapalı

Halil İbrahim Yılmaz’dan Gordion Antik Kenti Açıklamaları

Röportaj - Ağustos 10, 2023 17:15 A A

Halil İbrahim Yılmaz: Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

Gurbetelli YALÇIN/ANKARA – BHA

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı, Ankara Kent Konseyi Başkanı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’da Birlik Haber Ajansı’nı (BHA) ziyaret etti.

Halil İbrahim Yılmaz’ı, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, TİMBİR Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Erdem Tokuş ve Fatih Tüten karşıladı.

Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak
Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

Yılmaz‘ın ziyaretinde TİMBİR ve BHA’nın faaliyetleri ele alındı, karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Ardından Başkan Yılmaz, BHA Muhabiri Gurbetelli Yalçın’ın Gordion Antik Kenti’ne dair son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

”Gordion Kültür Turizmimizin En Değerli Ürünlerinden”

Halil İbrahim Yılmaz, Gordion Antik Kenti‘nin Türkiye ve Ankara’nın kültür turizmindeki yeriyle ilgili soruya, ”Bizim toplumumuzun değerleriyle barışık olmayan dünya milletlerinin bu toprakları ziyaret edip, bu topraklardaki gayri safi milli hasıladan düşen payı arttıracak olan kültür turizmine dahil olmasını sağlayacak olan en değerli ürünlerimizden biri.” dedi.

Açıklamasının devamında Gordion Antik Kenti’nin Türkiye ve Ankara‘nın tarihindeki öneminden de bahseden Yılmaz, ”Kent Konseyi, kentteki bütün değerler ile ilgilenir. Kentte karşı işlenen suçlar, kentin varlığının devem etmesi, kentin markalanması… ATO’yu temsil ediyorum burada. Ticaret odası bu kentin değerlerinn ticarileşmesi, istihdamı arttırmak ve yeni bir ekonomi oluşturmayı amaçlyor. Gordion – Kent Konseyi ilişkisi, Gordion –  Ticaret Odası ilişkisi diyecek olursanız; dünya kültür mirası listesine eylül ayında girmesi beklenen Gordion Antik Kenti, Ankara’nın 5 bin yıllık tarihinin en değerli simgelerinden bir tanesi.

Dünyadaki bütün kültür turizm çevrelerinin dikkatini çekmek zorunda. Bizim toplumumuzun değerleriyle barışık olmayan dünya milletlerinin bu toprakları ziyaret edip, bu topraklardaki gayri safi milli hasıladan düşen payı arttıracak olan kültür turizmine dahil olmasını sağlayacak olan en değerli ürünlerimizden biri.” diye konuştu.

Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

”Toplum Bu Hikayeye Sahip Çıkarsa Gordion Türkiye’nin 20’inci Kültür Mirası Olacak”

Başkan Yılmaz, Gordion Antik Kenti’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle oluşacak ekonomik kalkınmaya da işaret etti. Özellikle Ankara’da konaklama, yiyecek ve içecek sektörü gibi farklı alanlarda kalkınmanın artacağına işaret eten Yılmaz, ”Gordion dünya mirasına girerse eğer, milyonlarca kişinin Polatlı – Gordion üzerinden Ankara’nın diğer değerleriyle tanışacağı, turizmcilerin bu işten para kazanacağı, turistlerin Ankara’da konaklayacağı, yiyecek, içecek sektörünün buradan faydalanacağı, genç işsizliğin azalabileceği, 400 bin üniversite öğrencisinin olduğu bu kentte kültür turizminin gelişmesi durumunda, ithal ikame ürünü olmayan hizmet sektörü gelişecek.

Nedir ithal ikame ürünü? Bir cıvata bile ürettiğiniz zaman yüzde 70’ini yurt dışından alıyorsanız orada yüzde yüz para kazanmıyorsunuz, yüzde 30 kazanıyorsunuz.

Turizm nasıl bir alan, kültür turizmi nasıl bir alan? Ürettiğiniz bütün bu ekonomi bu topraklardan çıkıyor. Dışarıdan bir şey ithal etmiyorsunuz. Turizm ekonomisi bu kentte 1 milyar dolar üzerinde çıktığı zaman o 1 milyar dolar için herhangi bir yerden döviz harcaması yapmıyorsunuz. Yurt dışından herhangi bir şey ithal etmiyorsunuz.

Onun için bu kültür turizminin tekrar ayağa kalkmasını sağlayacak en değerli işlerden biri olan, dünya Kültür Mirasına girme sürecindeki Gordion Antik Kenti de Ankara’daki bütün kesimleri kenetleyecek bir güç konumunda. Toplum bu hikayeye sahip çıkarsa, Dünya’da otoriteler bu toplumun bu mirasları muhafaza edeceği, koruyacağına inandığı zaman Türkiye’nin 20’inci kültür mirası olacak Gordion. İşte o zaman dünya otoriteleri, 120’inci kültür mirasımıza da destek verirler.” şeklinde konuştu.

”Yüzde 99 Onaylanacak”

Gordion Antik Kenti’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle ilgili görüşmelerin son durumu hakkındaki soruya ise Halil İbrahim Yılmaz, ”Eylül ayında Riyad’da görüşme yapılacak, yüzde 99 onaylanacak. Riyad’da ilan edilmesini bekliyoruz dünya mirasına girmesini.” dedi.

Halil İbrahim Yılmaz Gordion Dünya Kültür Mirası Listesine Girerse Genç İşsizlik Azalacak

Röportaj - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 02
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 03
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 04
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]
 • 05
  Av. Mustafa Alparslan Demir: Ağabeylerin Değil Milletimin Hizmetkarı Olacağım
  İyi Parti Erbaa Belediye Başkan Aday Adayı M. Alparslan Demir ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Adaylık süreci, yerel siyaset ve izleyeceği yol haritasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Demir’in düzenlediği basın toplantısına ayrıca İyi Parti Erbaa İlçe Başkanı Fatih Sönmez ve partinin bazı mahalle temsilcileri katıldı. Demir, davetine icabet eden basın İyi Parti […]