17° Açık

İktoder İstanbul Küçükçekmece Tokatlılar Derneği Bşk: Hülya Şencan

ANADOLUDAN - Ocak 22, 2022 20:26 A A

Tokatmedyam.com, İstanbul sorumlusu Ayten Turan’ın İstanbul’daki dernek ve federasyon başkanlarıyla yaptığı röportaj dizisinin bu haftaki konuğu: İstanbul Küçükçekmece Tokatlılar Derneği – İKTODER yönetim kurulu başkanı Hülya Şencan. 

1: Hülya hanım bizim izlemlediğimiz kadarıyla sınırları zorlamış başarı için çok emek vermiş biri olarak, bizlere kendinizi anlatabilir misiniz?

1- Zileliyim, evli ve iki kız annesiyim.

 Evet çok emek verdim, bir bayan olarak kurtlar sofrasına ciddi bir mücadele verdim, yıllardır bıkmadan usanmadan azimle gece gündüz çalıştım, inandığım yolda yürüdüm hedeflerime bir bir ulaşmaya çalışıyorum, çalıştığımda baya kafama koyduğumu yaparım inatçıyımdır kadınların haklarını arama konusunda her daim  yanlarında  oldum olmayada devam  edeceğim.

2 : İstanbul Küçükçekmece Tokatlılar derneği ( İKTODER ) kuruluş nedeni ve misyonunu bizlere anlatabilir misiniz?

2- Derneğimizin misyonu büyük metropolde yaşayan hemşerilerimize bir nebze olsun yardımcı olabilmek, dertlerine derman olabilmek sorunlarını çözebilmek bir yetimin başını okşaya bilmek, bir garibanın elinden tutabilmek amaçlı kurulmuş bir derneğimiz var.

3 : İstanbul Küçükçekmece Tokatlılar Derneği ( İKTODER ) yönetim kadrosunda ki, arkadaşlarınız kimlerdir ve görevlerini bizlere anlatabilir misiniz?

3-Derneğimiz de birbirinden kıymetli arkadaşlarımız var başkan vekilimiz, Mahmut Çoban genel sekreterimiz Engin Telli, muhasebemiz Serkan  Topar, teşkilat başkanım Cengiz güvercin, sosyal ilişkiler sorumlu başkanımız Kenan Çelik, başkan yardımcımız Cemal Gülmez, teşkilat sorumlu başkan yardımcımız Erol Yılmaz, yardımcısı Meryem uzun, bir disiplin kurulumuz Derya sorun, aynı zamanda sağlık birimi başkanımız Cihat Derican, Halide Arslan, yardımcıları eğitim birimi Mücahit Erarslan, başkanımız yardımcısı Turgut Oğuz, müdürümüz Kadın kolları başkanım Alev tarçınlı, yardımcısı Hediye Demirci, gençlik kolları başkanım Orhan Demir, olmak üzere harika bir kadro ile çalışmaktayız.

4 : STK larda kadın olmak zorken, siz başkanlık noktasında bir kadınsınız, başkanlığa giden yolu bizlere anlatabilir misiniz, ne gibi zorluklar yaşadınız?

4_ İstanbul’da Tokatlı dernekler arasından tek kadın başkan benim tabii ki çok uzun yollardan geçtim, çok çetrefilli yollardan geçtim, Kadın olmak ayrıca bir zor zaten dediğim gibi yine kurtlar sofrasında mücadele verdim. diklenmeden dik durarak hakkımı aradım çalıştım çabaladım çok zor Kadın kadının yeri toplum içinde çok zor ataerkil bir toplum dan geldik toplumun kadını kabullenmesi inanılmaz zor bir olay, kabullenmekte tabii ki beyler biraz zorluk çekiyorlar ama ben bunu başardım, inanıyorum zor olsa da kabul ettirdim kendimi bizlerin de erkekler kadar güzel çalıştığımızı çok iyi çalışmalar yaptığımızı çok güzel sonuçlar aldığımızı yıllardır çevremizde görüyor o yüzden çok mutluyum kadın olduğum için kendimle ve diğer bayan arkadaşlarımla gurur duyuyorum herkese başarılar diliyorum tüm kadın arkadaşlarıma…

5 : Küçükçekmece Tokatlıların yoğun ikamet ettiği bir nokta, sizce Tokatlıların Küçükçekmece ‘de yaşadıkları sorunlar nelerdir.

5- Ayten hanımcığım sadece Küçükçekmece’de değil tüm İstanbul genelinde çok büyük bir hayat mücadelesi verilmekte çok zor bir metropolde yaşıyoruz hayat şartları çok pahalı zor tabii ki bizim hemşerilerimiz de tokatlı olarak ellerinden geldiği kadar geçinmeye çalışıyorlar zor çok fazla statüsü yüksek vatandaşlarımız Yok maalesef burada ulaşım yol maddi sıkıntılar eğitim durumu çocuklarını okutmak da zorlanıyorlar Birlik olamamaktan şikayetçi  her zamanki gibi biz ne kadar insanları bir arama veya toplamaya çalışsak da çok zor ama elimizden geldiği kadar bizler de hemşerilerimize destek olmaya çalışıyoruz İnşallah güzel şeyler başaracağız.

6 : Hülya hanım, başkanlık döneminiz Dünya ve Türkiye’nin de içinden geçtiği zor bir sürece denk geldi, bu süreçte  ( İKTODER ) ne gibi çalışmalar içinde bulundu?

6-Bizler tabii dünyada olduğu gibi bizlerde zorlandık bazen evimize kapandık bazen gece gündüz çalıştık yine hem hemşerilerimizi yalnız bırakmadık ihtiyaç sahibi ailelerimize desteklerimiz de bulunduk elimizden geldiği kadar onlara irtibatımızı koparmadım koordineli bir şekilde çalıştık çocuklarımıza bot mont yardımları yaptık kışlık yakacaklarını karşıladık hasta olan hemşehrilermiz vardı onlara medikal malzeme ulaştırdık sadece Türkiye’ye değil yurt dışına da el uzattık Musul Kerkük gıda yardımlarında bulunduk Suriye’ye kıyafet gönderdik, 25.000 parça kıyafet gönderdik Küçükçekmece Tokatlılar derneği olarak ciddi anlamda çalışmalar yaptık yine yetimlerimize giydirmek gibi çalışmalarda bulunduk.

7 : Çalışmalarınızı takip ederken şunu düşündük İKTODER bir dernek den, daha öte ses getirdi, farklı bir noktada sizce bunun nedeni nedir?

7-  Evet Ayten hanımcığım, doğru söylüyorsun İKTODER bir dernek olarak dernekten daha ötesi ses getirdi bence bunun bir kadın başkan olmanın da çok avantajı var kadın elinin değdiği her yer güzelleşiyor çok değişik çalışmalarda bulunduk kimselerin yapmadığı şeyleri yaptık biz aslında zoru başardık bir bayan olarak tüm zorlamalara zor şartlara rağmen üstesinden geldik kalbimizin güzelliğe sanıyorum Allah da yardım ediyor bize tamamen kalp temizliği ile alakalı insana adanmışlık bir ruh ile çalışmalarımızı yaptık güzel sesler de getirdik bundan sonra da inşallah getirmeye devam edeceğiz.

 

8 : İKTODER, in siyasi çizgisi net ve bu ideolojide de devam ettiğini izlemliyoruz, Küçükçekmece’de, karışık ideoloji ve siyasi düşünce olduğunu düşünürsek sizlere ne gibi avantaj ve dezavantaj sağlıyor?

8-Ayten hanımcığım, biz her daim devletimizin milletimi

zin yanında olmuşuzdur siyasi çizgimiz herkese kapımız açıktır, her görüşe saygımız vardır hiç kimseyi kırmadan üzmeden herkes kendi inandığı yolda yürümeye devam edebilir. Bizler herkesi kucaklıyoruz insan olabilmenin yolu sevgiden geçer diyoruz herkesin tabii ki farklı düşünceler olacak, bunlar bir ahenktir bir renktir Bizim için de bizi daha çok kamçılar ben bugüne kadar hiçbir dezavantajını görmedim bilhassa daha çok avantajını gördüm güzel bir çizgide gidildiğine inanıyorum ben hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar.

9 : Tokatlı STK lar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

9- İnanın çok güzel çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum tüm derneklerimiz ellerinden geldiği kadar hizmet etmeye gayret ediyorlar, çok güzel çalışmalar yapılıyor tüm İstanbul’daki Tokat derneklerimiz vatandaşlarımıza hemşerilerimize ellerinden geleni yapıyorlar ben ona inanıyorum fazlasıyla ciddi bir kenetlenme olduğuna inanıyorum çok güzel işler başarıyorlar çok zor bir şehirde yaşıyoruz bizler kolay değil oradan oraya gitmek inanın dakikalar bile o kadar önemliyken insanlar saatlerine ayırıyor trafikte saatlerce yol geçiriyor birinden bir yerden alıp bir yere bir koli götürmek bir ihtiyaç sahibi birinin ihtiyacını karşılamak bu kadar zor şartlar altında İstanbul gibi bir yerde gece gündüz çalışıyor derneklerimiz Çok da güzel çalışıyorlar ben hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum çalışmalarında başarılar diliyorum ve kendileriyle gurur duyuyorum tüm hemşerilerim ile bu yola bu yola canını koymuş tüm hemşerilerime selam olsun.

10 : İKTODER yoluna devam edecektir, fakat Hülya Şencan duruşu ve çalışmalarıyla bizlere siyasette olması gerektirdiğiniz düşündürüyor, bu konuda bizlere ne söylemek istersiniz?

10-Ben kadınların siyasete yakıştığını çok düşünüyorum kadın elinin değdiği her şeyin güzel olduğuna inanıyorum kadın gülerse dünya Güler bizler siyasette olmalıyız bence var ya aslında tüm erkekler çekilmeli her şeyden derneklerden siyasetten çekilmeli her şeyi kadınlara bırakmalılar nokta.

11 : STK lar küçük siyasi birimlerdir, söylemi, sizce doğru mudur, yoksa STK larda siyaset olmamalı mıdır, bu konudaki, fikriniz nelerdir?

11-Kesinlikle  öyle düşünüyorum insanların sosyalleşiyor kendini geliştiriyor siyasette olmalı dernekler asla siyasetsiz olmaz olacak da böyle de olmalı Bir toplumun kendini yetiştirdiği çabaladı uğraştığı insanlara hizmet etmenin nasıl değerli olduğunu böyle derneklerden yürüyerek anlıyorlar içinde yaşayarak anlıyorlar tabii ki de siyasette olacak.

12 : İKTODER yönetiminde kadın yol arkadaşlarınız var mıdır, STK larda ki, kadınlarımız sizce yeterli midir?

12-  Ben kendimde Kadın kolları başkanlığından geldim bu göreve tabii ki benimle Kadın kolları mı var aşk ile yapan işini çok seven kadın kollarım var yönetimim 7  bayan var benim tabii  ayrıyeten Kadın kollarım var kadınsız bir dernek hayat asla düşünülemez onlarla gurur duyuyorum bugüne kadar hiç beni yalnız bırakmadılar sizin şahsınızda ben hepsini ayrı ayrı teşekkür ederim onları çok seviyorum öncelikle çok kıymetler çok değerliler benim için onlar benim İKTODER sultanlarım. Kesinlikle değil tabii ki Dernek yönetimlerinde kadınlar dahi yok Bir tane dahi kadın yönetimde yoklar kadınları sadece hizmetçi olarak, yemek taşımada kullanıyorlar hizmet etsin asla yönetimlerinde yer vermiyorlar kadınlara yeni yeni çok şükür tokkon aldığı 2 tane yönetimine İstokdef aldı 2 tane yönetimine, diğer hiçbir dernekte kadın yönetimde yok yani as kadını  yok sayıyorlar, kadınları yani öylesine seçiyorlar kadına asla değer verilmiyor asla derneklerde kadınlarımızın adı yok.

13 : İKTODER başkanı Hülya Şencan ‘ın gelecekteki, toplumsal ve kişisel planları nelerdir?

13-toplumsal planlarım arasında hayvan barınağımız olsun istiyorum tüm sokaktaki Can dostlarımıza elimden geldiği kadar yardım etmek istiyorum.

14 : Hülya hanım, siz toplumsal olayların içinde insani olarak hep var olmaya çalışıyorsunuz, bu çalışmalarda önceliğiniz nelerdir?

14- Evet  elimden geldiği kadar bu toplumun içinde yaşadığımız sürece toplumsal olayları da duyarsız kalamayız benim 1. Önceliğim hayvanlar daha sonra çocuklar çocuklara kıyamıyorum yaşlılarımıza öncelik vererek bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

15 : Bir kadın olarak Tokat STK lara ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? 

15-Tabii ne isteyebilirim kadınları daha değer verilmesini ön planda tutulmasını hakettiği değerin verilmesini bir erkek kadar kadınların da işleri başardığını görüyoruz biliyoruz bir erkek kadar değer görmesini istiyorum ben diğer Dernek başkanlarından bir kadın başkanın da farklı olmadığını onlar da aynı statüde konumda olduğunu bilmelerini bunlara birilerinin bildirmesini istiyorum.

Bizlere zaman ayırdığınız için TOKAT MEDYAM ailesi olarak sizlere teşekkür ederiz.

ANADOLUDAN - 20:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]