14° Kapalı

İsviçre’de 2022 Yılında 708 Irkçılık Olayı!

DÜNYADAN - Ağustos 12, 2023 13:05 A A

İsviçre’de 2022 Yılında 708 Irkçılık Olayı!İsviçre’nin ırkçılık raporu yayınlandı
İsviçre’de ırkçılık günden güne artıyor. 2022 Yılında toplamda 708 ırkçılık vakası kayıtlara geçti.
Haber: Bahtiyar Okumuş
BERN – SonntagsBlick Gazetesi, Irkçılığa Karşı Federal Komisyon (EKR) ve Irkçılığa uğrayanlara Danışma hizmetleri veren kurumların, geçen yıla ait henüz yayınlanmamış ırkçılık raporu hakkında haberinde detayları açıkladı. Rapora göre, İsviçre genelinde faaliyet gösteren 21 Irkçılıkla mücadele Danışma merkezlerine geçen yıl 708 çeşitli şikayetlere ulaştı.
Irkçılığa Karşı Federal Komisyon (EKR) ile humanrights.ch’in 2022 değerlendirme raporuna göre en çok vaka, 133 ile işyerlerinde görüldü. Bunu 116 vaka ile eğitim sektörü takip etti.
Ağır etkilenen diğer alanlar; 96 ile idare, 82 ile mahalle-komşuluk, 67’si ise özel şahıslar şeklinde sıralandı. Rapora göre, siyahi karşıtı ırkçılık (276) ile yabancı düşmanlığı (275) en sık görülen ayrımcılık nedenleri oldu.
Raporda bir yıl öncesine oranla rakamların ürkütücü şekilde artış gösterdiğine dikkat çeken Danışma Merkezileri, Polise veya mahkemelere intikal etmemiş ırkçılık vaka sayısının gerçekte çok yüksek olduğuna dikkat çektiler. Raporda danışma merkezlerine ulaşan şikayetlerin gerçek rakamları yansıtmadığını belirterek, ırkçılığığa uğrayıp şikayetde bulunmayan veya ırkçılığa uğradığını itiraf etmeyenlerin sayısının çok yüksek olduğu belirtildi.
Irkçılıkla mücadele danışma merkezleri, özellikle okullarda çocukların dinleri, ırkları ve inançları yüzünden hakaret ve küfüre maruz kalmalarının endişe verici olduğuna vurgu yaptılar. Özellikle Okullarda ve İş yerlerinde ciddi Irkçılık artışın olduğuna dikkat çekilirken, köken olarak İsviçreli olmayanlar veya ten renkleri veya din farklı olan kişiler daha çok ayrımcılığa ve ırkçılığa uğradıkları belirtildi.
Komisyon ayrıca en çok ırkçılık olaylarının İş yerlerinde ve daha sonra Mahalle/Komşuluk ilişkilerinde yaşandığı belirtiliyor. Kamusal açık alan ve Bürokrasi de de birçok ırkçılık vakalarının meydana geldiği belirtiliyor.
Yabancıların ise en çok okullarda, iş veya ev aramalarında ırkçılıpa maruz kaldıklarını tespit edildiği, ancak şikayetler olmadığı veya delil yetersizliğinden bu vakaların kayıt altına girmediğini açıkladı.
HUKUKİ DURUM
İsviçre Anayasasının 8. Maddesinin birinci fıkrasında „Bütün insanlar yasa önünde eşittir“, 8. Maddenin ikinci fıkrası ise „Bir insanın, geldiği yer, ırkı, cinsiyeti, yaşı,dili,sosyal durumu,dünya görüşü,politik anlayışı veya vucutsal, düşünsel, fiziki engeli nedeniyle ayrımcı bir davranışa tabi tutulması yasaktır.“ demektedir. Ancak isviçre yasaları ırkçılık konusunda yeterli değildir. Toplu İş sözleşmelerinde ayrımcılığa karşı maddeler hala konulmamıştır. Irkçı davranışlara verilen cezalar artırılmamıştır. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

DÜNYADAN - 13:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]