Kapalı

Kadim Durmaz: Sorunlara Reçete Hazırlıyoruz, Barajı Mhp Eridiği İçin Düşürdüler

ERBAA - Ekim 19, 2022 02:33 A A

Sorunlara reçete hazırlıyoruz, Seçim barajını Mhp eridiği için düşürdüler, ziyaretlerin içeriği, Altılı Masanın adayı… hepsi haber röportajımızda:

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 20 Ekim ve 21 Ekim’de yapacağı tokat ziyaretleri kapsamında Stk’ları toplantıya davet eden heyetlerden biri olan ve heyetin başında Chp Tokat Milletvekili; Kadim Durmaz bulunan heyet Erbaa’da bir dizi ziyaret gerçekleştirerek basınla bir araya geldi. Durmaz’a; Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Erbaa CHP İlçe Başkanı Hayri Kocaoğlu ve partililerin katıldığı yemekli basın toplantısında Kadim Durmaz Haber sitemize açıklamalarda bulunarak soruları cevapladı:

ZİYARETLER İKİ GÜN SÜRECEK

Ziyaretler ne zaman gerçekleşecek ve neler konuşulacak?

Sayın Genel Başkanımız Çarşamba gecesi gelecek. Perşembe günü görüşmeler yapılacak ve Cuma günü kapanan Tekel Sigara Fabrikasının önünde bir açıklama olacak.

Toplantı ve görüşmelerde direkt sorunları kaynağından dinlemek üzere yapılıyor. Basın dahil toplantılara hiçbir il veya ilçe başkanı giremeyecek. Tabandan sorunları alıp ülkeye bu görüşmelerin ne katkısı olabilir bunun peşinde. Toplantılarda Türk Bayrağı ve Atatürk resmi dışında hiçbir şey yok. İnsanların özgür düşüncesini tesis etmemiz lazım geldiğini söylüyoruz.

SORUNLARA REÇETE HAZIRLIYORUZ

Sorunları nasıl çözeceksiniz?

Devlete yıllarca hizmet etmiş insanlarla Sayın Genel Başkanımız sürekli irtibat içinde ve sorunlar nasıl hallolur onun çalışmasını yapıyor. Yani sadece liyakatla hayatını devam ettiren insanlardan katkı sunmalarını istiyor. Her sorun için bir komisyon kuruldu. Öncelikle şeffaf ve sorunları çözen bir yaklaşımla çalışmalarımızı yapıyoruz.

SEÇİM KARARIYLA BİRLİKTE ADAY AÇIKLANACAK

Altılı Masa’nın nihai kararı şu şekilde: Seçim kararı alındığı an ertesi gün toplantı yapılacak ve aday açıklanacak. % 90 aday belli diyebiliriz.

ALTILI MASADA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ Mİ VAR?

2002 seçimlerinde Ak Parti’nin adayı belli olmamasına rağmen Ak Parti bunu hiç sorun etmeden seçimlere girmişti. Altılı Masa’da özgüven eksikliğimi var neden; ‘Aday her hangi biri olursa olsun kazanırız.’ diyemiyor?

Bu özgüvenden değil. Zaten sık sık Altılı Masa ve Genel Başkanımızda açıklamalar yapıyor. Seçim kararı aldığınız gün adayımızı açıklayacağız diyor. Ama şu anda hükümet son medya yasasında olduğu üzere hakim olduğu medyayla halkın çektiği sıkıntıları gölgeleyip sadece aday üzerinden gündem belirleme kampanyası yürütüyor.

EKONOMİK SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ

Sizce Ekonomi ne durumda?

126 milyar dolardan aldığınız borç 465 milyar dolar olmuş. Yapılan hiçbir yatırım bizde değil yıllarca orayı yapan firmalara çalışacak. Ülkeyi çalıp çırpmadan yönetmenin yolunu bulmalıyız. Ben ileriye doğru bu kadar borç ödeyeceksem bunun kaynağı nerede? Sayıştay bize sekiz sene rapor vermedi böyle bir devlet anlayışı olur mu?

Öyle bir girdaptayız ki dolar bir lira artarsa aziz milletimizin borcu 465 milyar lira artıyor.

BARAJI MHP’NİN OYLARINDAKİ DÜŞÜŞTEN DOLAYI İNDİRDİLER

Önümüzdeki süreçte Sayın Cumhurbaşkanı Anayasanın amir hükmü gereği yeniden adaylığı tartışılmasın diye 24 Haziran’dan önce seçime gidecek. Eski seçim kanunu halen yürürlükte yani son seçim kanununda barajı Türkiye demokratik bir anayasa ile yönetilsin diye seçim barajını % 7 ye düşürmediler. Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarında bir hayli düşüş var ve onun barajı geçmesi için barajı düşürdüler. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında Mhp şu anda % 7 nin altında gözüküyor. Yeni çıkan yasa da 7 Nisan’da uygulamaya girecek ve o yüzden 7 Nisan’dan önce olmayacak. Tabi başka bir parti hakkında benim çok fazla görüş belirtmem etik olmaz ama mesela Mhp’nin iktidar partisi listelerinden belirli bir sayıda seçime gireceği konuşuluyor. 40-45 civarında bir rakam telaffuz ediliyor tabi Ak Parti tabanının da Mhp’nin yüzde yirmilik bir tabanının da partinin bu duruma düşürülmesinden rahatsız olduğu söyleniyor.

TOKAT’TA PARTİYE ÜYE KAYITLARIMIZ ARTTI

Son yıllarda 11 Bin civarında üyemiz var. Fakat bunun yanı sıra mevcut iktidarın üyelerini de kontrol ediyoruz birçok kamu görevlisinin iktidar partisine üye göründüklerini tespit ettik.

YIKILAN OKULLARIN PLANLAMASI YAPILMADI

İl genel meclis üyelerimiz donanımlı değil. Vali bey özel idare bütçelerini hesapsızca harcadı. Maalesef giden valimiz bu yıkımları çok plansız yaptı ve başka yere harcanması gereken paralar buralara aktarıldı. Popülizm uğruna bu paralar harcandı. Köylere gitmesi gereken paralar buralara harcandı ve okul inşaatları başlı başına kaldı. Maalesef yaşamın her alanına liyakatsız yönetimin yansıması var. Buna valilerde dahil. Fakat şimdiki valimiz kanunlara ve devlete daha bir yakın gibi duruyor, devlet ciddiyeti var.

ERBAALI MİLLETVEKİLİ

Erbaa’nın potansiyelini bizi yönetenlerin de görüyor olması lazım. Geçen dönem Erbaa’dan ikinci sırada genç bir hemşerimizi koyduk ama bizim eksiğimiz oldu Erbaa’ya biz kendimizi anlatamadık. O genç kardeşimiz de anlatamadı. İkibinikiyüz oy daha alsak zaten ikinci bir milletvekilimiz gidecekti ama olmadı.

30 AĞUSTOS RESEPSİYONU

Siz kahraman Türk Silahlı kuvvetlerinin mensubu olacaksınız ve sizin onurunuza Vali bir resepsiyon verecek, bir kere bu işin askerlikle falan alakası yok. Peygamber ocağı dediğimiz bir kahraman ordunun mensubuysanız ve öyle bir resepsiyon verildiyse bırakın valiyi normal bir insan bile görseniz öyle telefon kulağınızda oraya giremezsiniz. Kesinlikle böyle bir şey olamaz. Bu işin mazereti olamaz. Devleti temsil eden bir kuruma bu yapılmamalıydı.

ORTAK ANLAYIŞLA SORUNLARI ÇÖZMEMİZ LAZIM

Artık ortak akılla sorunları çözmemiz lazım. Elimize güç gelince habisleşiyoruz. Yapısal reformlarla, siyasi parti yapılarıyla, yasal düzenlemelerle değişmesi lazım. Bunun da bir parti değil zihniyetin değişmesi lazım bu da ancak eğitimle olur. Fakat bunlar eğitimi de bozdular.

Kaynak: Tokatmedyam.com

ERBAA - 02:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]