11° Parçalı az bulutlu

Kitaptokat’ta Ödüller Sahiplerine Törenle Verildi

TOKAT - Kasım 28, 2020 19:27 A A
Kitaptokat projesi çerçevesince yapılan yarışmada ödül kazazan öğrencilere ödülleri Tokat merkez ve ilçelerde eş zamanlı olarak takdim edildi.
Tokat Valiliği’nden yapılan açıklamada:
“Vali Dr. Ozan Balcı, pandemi sürecinde (nisan eylül döneminde) kitaptokat.gov.tr üzerinden yapılan “Kitap Tokat” Kitap Okuma Yarışmasında ve Geleceğe İlişkin Hayallerimi Çiziyorum Resim Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini törenle verdi.
11 ilçede eş zamanlı düzenlenen ödül töreni, Tokat’ta, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Bahçesinde sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yapıldı. Nitelikli kitaplarla kitap okuma kültürüne katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada;  500 ilkokul öğrencisine bisiklet, 500 ortaokul öğrencisine spor ayakkabı, 200 lise öğrencisine kol saati; Geleceğe İlişkin Hayallerimi Çiziyorum Resim Yarışmasında ise 200 okul öncesi öğrecisine scooter, 50 ilkokul öğrencisine bisiklet, 50 ortaokul öğrencisine spor ayakkabı, 50 lise öğrencisine kol saati hediye edildi. Ayrıca yarışmaya katılan her öğrenciye kitap hediye edilerek sertifika verildi. Böylece Tokat genelinde toplamda yaklaşık 1550 öğrenci ödüllendirildi.
Öğrencilere ödülleri verildikten sonra değerlendirme yapan Vali Dr. Ozan Balcı, pandemi döneminde okulların kapanmasıyla çocukları kitap okumaya teşvik etmek için “Kitap Tokat” projesi kapsamında başlatılan kitap okuma kampanyasının Türkiye’de bu alandaki ilk uygulamalardan olduğuna işaret etti.
Tokat’ta bugüne kadar 1 milyona yakın kitabın öğrencilerle buluşturulduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Aslında bu Tokat’ın geleceğidir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan çocukları desteklemektir, Türkiye’nin geleceğine omuz vermektir.” dedi.
“AMACIMIZ KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNE KATKI SUNMAK”
Uygulama ile kitap okuma kültürüne katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Dr.Ozan Balcı, yarışma sürecine ilişkin şunları kaydetti.
“Kitap okuma komisyonunda görevli kıymetli öğretmenlerimiz yaklaşık 50 bin kitap aldı, kitaptokat.gov.tr isimli bir internet sitesi kuruldu. Öğrencilerimiz oradan tercih ettikleri kitabı alıp okudular ve sisteme girdiler. Öğretmenlerimiz, komisyonlar bunları değerlendirdi. Bugün tüm Tokat’ta merkez ilçe, ilçeler ve beldelerde olmak üzere yaklaşık 1550 çocuğumuzu ödüllendiriyoruz. Buradaki amacımız kitap okuma kültürüne katkı sağlamak. İyi bir kitap okuyucu kitlesi meydana getirmek. Çünkü çocukken kitap okuyucusu olmayan toplumun yetişkin okuyucusu olmuyor. Dolayısıyla biz kitap okuma kültürüne sağlamak için bu projeyi geliştirdik, çok da güzel oldu; şuana kadar 50 bin kitap da çocuklara ulaştırıldı, ulaştırılmaya devam ediyor. Kitap okumak isteyen çocuklar kitaptokat.gov.tr adresinden talep ettikleri kitabı alıyorlar, PTT kanalıyla evlerine ulaştırılıyor, en güzel tarafı da bu. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Milli Eğitim teşkilatımıza, özellikle de öğretmenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dereceye giren Tokatlı yavrularımızı tebrik ediyorum. Onlara destek veren velilerimizi kutluyorum. Kitap adına çok güzel işler yapıyoruz.”
KÜTÜPHANE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Tokat’ta kitap okumayı yaygınlaştırma anlamında çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta Zenginleştirilmiş Kütüphane kazandırılmayan okul kalmayacağını ifade etti. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Merkez başta olmak üzere Niksar, Zile ve Reşadiye ilçelerine de bu yıl içerisinde yeni kütüphene kazandırma çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü belirterek, “Kitabı seviyoruz, kitabın başkenti Tokat diyoruz. Kitap konusunda büyük bir alt yapı oluşacak. Bunun semerelerini de iler de elde edeceğimizi düşünüyorum. Kitap okumak çok çok önemli. Çünkü insanların, çocukların hayal dünyalarına, onların dünyayı algılamasında, hayatı anlamlandırmasında, kendilerini tanımlamalarında büyük katkı sağlıyor. Kitap okuma konusunda devlet olarak desteğimiz tamdır. Yeter ki çocuklarımız okusun, onların kitap aşkı devam etsin.” ifadelerini kullandı.
1 MİLYONA YAKIN KİTAP TOKATLILARLA BULUŞTU
Vali Dr. Ozan Balcı, yarışmadan çok çocukları okumaya motive etmek olduğunun altını çizerek, “İnşallah kitap okuma alt yapısını oluşturacağız, kitap okuma kültürüne çok büyük katkılar sağlayacağız. Bu çocuklarımızın ilerideki akademik başarılarına çok büyük katkı sağlayacak. Asıl amacımız elbette ki çocuklarımızı kitapla buluşturmak. Bu da akademik, eğitsel, sanatsal, kültürel ve sportif anlamda çocuklarımıza çok büyük katkı sağlayacak. Bugüne kadar irili ufaklı 1 milyona yakın kitabı Tokat’ta öğrencilerle buluşturduk. Aslında bu Tokat’ın geleceğidir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan çocukları desteklemektir, Türkiye’nin geleceğine omuz vermektir.” diye konuştu.
Öğrencilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ile birlikte Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Ampute Milli Takım Teknik Direktörü Osman Çakma tarafından verildi.
Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Ampute Milli Takım Teknik Direktörü Osman Çakmak, eğitim camiası, öğrenciler ve velileri katıldı.” denildi.
TOKAT - 19:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]