Kapalı

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA

YAZARLAR - Ocak 29, 2020 20:09 A A

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA
Türk tarihi sayısız kahraman ve idealist insan örneğiyle doludur. Dünya tarihinde hiçbir milletin bu kadar kahraman ve kahramanlık destanı olmamıştır. (diye bir cümle kursak eminim ki, bizi ırkçılıkla veya kafatasçılıkla suçlayan insanlar çıkacaktır.)
Sormak lazımdır, bugün; kim yanına ona güvenen kırk arkadaşını alıp ölümü göze alıp saray basmaya gidebilir? Veya bırakın ölüme gitmeyi çay içmeye giderken kaç kişi yanına kırk kişiyi alabilir? Kim, kendinden katbekat düşmana kafa tutup Malazgirt ovasında düşmanı yerle bir edebilir, düşmanını bir tepeden izlerken yanına düşmanın çok olduğunu söyleyene, “evet, düşman çok ben bu kadar düşmanı nereye gömeceğim.” Deme kararlılığını kim gösterebilir? Aşılamayan surları delecek ‘Şahi’ toplarını bugün kim dökebilir? Geçilemeyen çölleri bugün kim nasıl geçebilir? Elinde silahı olmadan karşısındaki düşmana gözünü kırpmadan kim nasıl atılabilir? Bugün, yanında ordusu olmadan emperyalistlerin paylaşım planları yaptığı topraklara gözünü kırpmadan giren, orada kendine has TURAN ORDUSUNU kim kurabilir?
Bunlar, Türk milletinin saymakla bitemeyeceğimiz kahramanlıklarından sadece birkaç örnektir! Bugün, Kürşat’ı beğenmeyenler, Enver Paşa’yı hayalperest görenler onlar gibi düşünmeyen ve düşünemeyen küçük beyinli insanlardır! Onların ektiği tohumun gücünü bugün göremeyenler, onların ölüme giderken bile akıllarındaki planı çözemeyecek korkak beyinlerdir!
Bugün bağımsızlık mı ölüm mü? Dediğimiz an aklımıza Kürşat geliyorsa. ‘BÜYÜK TURAN kurulmalıdır’ cümlesi kurulduğu anda aklımıza Enver Paşa geliyorsa onların yaptığı iş sadece hayalperestlik değil, bir kahramanlık örneğidir! Enver paşayı sadece Turan’la sınırlandırmamak da lazımdır. O Libya çöllerini ecnebiye dar etmiş, onların bağımsızlık mücadelesini bir avuç arkadaşıyla organize etmiştir. Ömer muhtar onun sayesinde güç kuvvet kazanmış, yıllarca İtalyanlara çölü dar etmiştir. Enver paşa deyince aklı kıtların hemen Sarıkamış’ı öne sürmeleri de tarihi okumadan işkembeden atmak olacaktır. Muharebenin ayrıntılarını okumak, hatıraları tek taraflı değil herkesin kaleminden okumak lazımdır. İşte o zaman başkentten çıkan gemilerin Trabzon’a nasıl ulaşamadığını, Hafız Hakkı paşanın suçunun Enver Paşaya nasıl yüklenildiğini, zorluklarla verilen kahramanlık destanı; Sarıkamış muharebesinin neden öyle sonuçlandığını çok iyi anlarsınız!
Onlar bir mücadele verdiler ve verdikleri mücadele devletlerinin ilelebet yaşaması, milletlerinin hür ve bağımsız olma mücadelesiydi. Bağımsızlığın ve büyük devlet olmanın ne kadar önemli olduğunu sanırım bugünlerde daha iyi anlıyor olmalıyız. Bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanların dün kurdukları tuzakların bugün de ortadan kalkmadığını görüyoruz. Bizler artık tarihimizle barışmalı ve tarihimizdeki dahî insanların yolundan gidip onlar gibi destan yazmalıyız. Onların yazdığı destanlarla övünmek kolay! Artık zora talip olmalı ve onlar gibi geceyi gündüze katıp çalışmalı torunlarımıza üzerinde rahat yaşayacakları bir vatan bırakmalıyız. Adına ‘vatan’ dediğimiz toprak parçası işte o gün üzerinde yaşamayı hak ettiğimiz bir kara parçası olur.
Şahadetinin 96. Yıldönümünde Türk orduları başkomutanı Şehit Enver Paşa ve silah arkadaşlarını anma şerefine nail olduk. Milletimizin yetiştirdiği büyük devlet adamını eleştirenlere birkaç soru yöneltip yazımızı sonlandırmak istiyoruz.
Sizler, onu eleştirenler. Yattığınız sıcak yataklardan eleştirmek kolay, sizler hiç Türkistan dağlarında taşların üzerinde yatıp Turan hayali kurdunuz mu? Sizler emperyalist İngiltere’yi Türk vatanından atmak için, Türk topraklarını dolaşıp soydaşlarınızı organize ettiniz mi? Sizler, emperyalist sömürgeci İtalyanları çöle gömmek için bir gece yarısı kum fırtınasını göze alıp, çölün acımasız gece soğuklarına ve acımasız gündüz sıcaklarına kafa tuttunuz mu? Sizler, canını her şeyden üstün tutup, kuş tüyü yatakta yatıp, milleti için parmağını kımıldatmayan asalaklar, hiç elinizde kılıç üzerinize yaylım ateşi yapan makinalı tüfeğe karşı tekbir getirerek ölüme koşmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü? Gider misiniz? Diye sormuyorum gitmeyeceğinizden emin olduğum için soruyu böyle soruyorum.
Siz bunların hiçbirini yapamaz ve yapmazsınız! Sizler çok yiyip azmayı, okumadan araştırmadan suçlamayı adet edinmişsiniz!
Başta Enver paşamız ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onlar bilsinler ki onların ardından okuyan, yazan, araştıran ve onların yarım bıraktığı BÜYÜK TURAN hayalini kuran bir nesil geliyor. Onların bıraktığı bayrağı burçlara dikecek ve tüm Türk milletini bir bayrak altında toplayacak nesil bugün dimdik ayaktadır.
Var olsun ırkımızın BÜYÜK TURAN hayali.
Selam olsun Pamir dağlarından yükselen o ruha…
Fatih KAPLAN

YAZARLAR - 20:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]