18° Az bulutlu

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA

YAZARLAR - Ocak 29, 2020 20:09 A A

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA
Türk tarihi sayısız kahraman ve idealist insan örneğiyle doludur. Dünya tarihinde hiçbir milletin bu kadar kahraman ve kahramanlık destanı olmamıştır. (diye bir cümle kursak eminim ki, bizi ırkçılıkla veya kafatasçılıkla suçlayan insanlar çıkacaktır.)
Sormak lazımdır, bugün; kim yanına ona güvenen kırk arkadaşını alıp ölümü göze alıp saray basmaya gidebilir? Veya bırakın ölüme gitmeyi çay içmeye giderken kaç kişi yanına kırk kişiyi alabilir? Kim, kendinden katbekat düşmana kafa tutup Malazgirt ovasında düşmanı yerle bir edebilir, düşmanını bir tepeden izlerken yanına düşmanın çok olduğunu söyleyene, “evet, düşman çok ben bu kadar düşmanı nereye gömeceğim.” Deme kararlılığını kim gösterebilir? Aşılamayan surları delecek ‘Şahi’ toplarını bugün kim dökebilir? Geçilemeyen çölleri bugün kim nasıl geçebilir? Elinde silahı olmadan karşısındaki düşmana gözünü kırpmadan kim nasıl atılabilir? Bugün, yanında ordusu olmadan emperyalistlerin paylaşım planları yaptığı topraklara gözünü kırpmadan giren, orada kendine has TURAN ORDUSUNU kim kurabilir?
Bunlar, Türk milletinin saymakla bitemeyeceğimiz kahramanlıklarından sadece birkaç örnektir! Bugün, Kürşat’ı beğenmeyenler, Enver Paşa’yı hayalperest görenler onlar gibi düşünmeyen ve düşünemeyen küçük beyinli insanlardır! Onların ektiği tohumun gücünü bugün göremeyenler, onların ölüme giderken bile akıllarındaki planı çözemeyecek korkak beyinlerdir!
Bugün bağımsızlık mı ölüm mü? Dediğimiz an aklımıza Kürşat geliyorsa. ‘BÜYÜK TURAN kurulmalıdır’ cümlesi kurulduğu anda aklımıza Enver Paşa geliyorsa onların yaptığı iş sadece hayalperestlik değil, bir kahramanlık örneğidir! Enver paşayı sadece Turan’la sınırlandırmamak da lazımdır. O Libya çöllerini ecnebiye dar etmiş, onların bağımsızlık mücadelesini bir avuç arkadaşıyla organize etmiştir. Ömer muhtar onun sayesinde güç kuvvet kazanmış, yıllarca İtalyanlara çölü dar etmiştir. Enver paşa deyince aklı kıtların hemen Sarıkamış’ı öne sürmeleri de tarihi okumadan işkembeden atmak olacaktır. Muharebenin ayrıntılarını okumak, hatıraları tek taraflı değil herkesin kaleminden okumak lazımdır. İşte o zaman başkentten çıkan gemilerin Trabzon’a nasıl ulaşamadığını, Hafız Hakkı paşanın suçunun Enver Paşaya nasıl yüklenildiğini, zorluklarla verilen kahramanlık destanı; Sarıkamış muharebesinin neden öyle sonuçlandığını çok iyi anlarsınız!
Onlar bir mücadele verdiler ve verdikleri mücadele devletlerinin ilelebet yaşaması, milletlerinin hür ve bağımsız olma mücadelesiydi. Bağımsızlığın ve büyük devlet olmanın ne kadar önemli olduğunu sanırım bugünlerde daha iyi anlıyor olmalıyız. Bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanların dün kurdukları tuzakların bugün de ortadan kalkmadığını görüyoruz. Bizler artık tarihimizle barışmalı ve tarihimizdeki dahî insanların yolundan gidip onlar gibi destan yazmalıyız. Onların yazdığı destanlarla övünmek kolay! Artık zora talip olmalı ve onlar gibi geceyi gündüze katıp çalışmalı torunlarımıza üzerinde rahat yaşayacakları bir vatan bırakmalıyız. Adına ‘vatan’ dediğimiz toprak parçası işte o gün üzerinde yaşamayı hak ettiğimiz bir kara parçası olur.
Şahadetinin 96. Yıldönümünde Türk orduları başkomutanı Şehit Enver Paşa ve silah arkadaşlarını anma şerefine nail olduk. Milletimizin yetiştirdiği büyük devlet adamını eleştirenlere birkaç soru yöneltip yazımızı sonlandırmak istiyoruz.
Sizler, onu eleştirenler. Yattığınız sıcak yataklardan eleştirmek kolay, sizler hiç Türkistan dağlarında taşların üzerinde yatıp Turan hayali kurdunuz mu? Sizler emperyalist İngiltere’yi Türk vatanından atmak için, Türk topraklarını dolaşıp soydaşlarınızı organize ettiniz mi? Sizler, emperyalist sömürgeci İtalyanları çöle gömmek için bir gece yarısı kum fırtınasını göze alıp, çölün acımasız gece soğuklarına ve acımasız gündüz sıcaklarına kafa tuttunuz mu? Sizler, canını her şeyden üstün tutup, kuş tüyü yatakta yatıp, milleti için parmağını kımıldatmayan asalaklar, hiç elinizde kılıç üzerinize yaylım ateşi yapan makinalı tüfeğe karşı tekbir getirerek ölüme koşmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü? Gider misiniz? Diye sormuyorum gitmeyeceğinizden emin olduğum için soruyu böyle soruyorum.
Siz bunların hiçbirini yapamaz ve yapmazsınız! Sizler çok yiyip azmayı, okumadan araştırmadan suçlamayı adet edinmişsiniz!
Başta Enver paşamız ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onlar bilsinler ki onların ardından okuyan, yazan, araştıran ve onların yarım bıraktığı BÜYÜK TURAN hayalini kuran bir nesil geliyor. Onların bıraktığı bayrağı burçlara dikecek ve tüm Türk milletini bir bayrak altında toplayacak nesil bugün dimdik ayaktadır.
Var olsun ırkımızın BÜYÜK TURAN hayali.
Selam olsun Pamir dağlarından yükselen o ruha…
Fatih KAPLAN

YAZARLAR - 20:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]