14° Kapalı

LİSELİ GENÇLER KUTUPLARI KEŞFEDİYOR

DÜNYADAN - Ağustos 12, 2023 06:52 A A

LİSELİ GENÇLER KUTUPLARI KEŞFEDİYORKüresel iklim değişikliğine karşı en duyarlı kesim olan gençler, geliştirdikleri projelerle gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Dünya bırakmayı hedefliyor. Türkiye’de bilimsel ve teknolojik araştırmaların merkezinde yer alan TÜBİTAK da gençlerdeki çevre ve iklim hassasiyetine karşı yeni politikalar belirliyor.
 
 
 
Bunlardan biri de lise öğrencileri proje yarışmalarında başarılı olanların iklim değişikliğinin Dünya üzerinde en iyi anlaşılabileceği yer olan kutuplara bilimsel amaçlarla gönderilmesi. Bu çerçevede ilk adım bu sene içinde atıldı. 3 liseli öğrenci, 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılarak projelerini deneyimledi.
 
 
 
Bu politikayı sürdürecek olan TÜBİTAK, liseli gençler için yeni bir rota oluşturdu: Arktik yani Kuzey Kutbu. 2023 yılı içerisinde Üçüncü Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferinde bir liseli genç de yer alacak. TÜBİTAK, bundan sonraki senelerde de Dünya’nın en gizemli bölgeleri olan kutuplara yönelik çıkacağı bilimsel seferlerde liseli gençlere yer verecek.
 
 
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hem güney hem de kuzey kutbuna yönelik çıkılacak yeni seferlere katılım sağlayacak yeni liseli gençleri açıkladı. İzmir’de Mega Teknoloji Koridoru’nun açılışında konuşan Bakan Varank şunları söyledi:
 
 
 
CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM: Geçtiğimiz yıl lise öğrencilerimiz TEKNOFEST kapsamında düzenlediğimiz kutup projeleri yarışmasında birinci olmuş geliştirdikleri biyoplastiğin deneylerini gerçekleştirmek üzere TÜBİTAK desteğiyle Antarktika seferine katılmıştı. Bu sene yine kutup araştırma projeleri yarışması birincisini Antarktika’ya ama bunun yanında iklim araştırmaları projeleri yarışması birincisini de kuzey kutbuna göndereceğiz. Bu sene de Hulusi Diler, su kirliliği alanındaki projesi ile Arktik seferine; Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekci, Zeynep Naz Terzi 2024 yılı Antarktika Seferine katılacak. Tüm öğrencilerimizi canı gönülden kutluyorum.
 
 
 
Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasında birinci olan Hulusi Diler, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) koordinasyonundaki arktik seferine katılacak. 2023 yılı içerisinde çıkılacak Üçüncü Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferinde yer alacak lise öğrencisi Diler, su kirliliği ile ilgili araştırmasını Kuzey Kutbunda deneyimleyecek.
 
 
 
Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasında birinci olan 2024 yılında gerçekleştirilecek 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılacak lise öğrencileri Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekci ile Zeynep Naz Terzi de Biogiyim: Doğadan İlham ile Giyilebilir Teknoloji başlıklı projelerini Antarktika’da deneyimleme fırsatı bulacak.
 
 
 
TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK BİDEB’in düzenlediği Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasına 631, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasına bin 130 başvuru yapıldı. TEKNOFEST 2023 etkinlikleri kapsamındaki yarışmaların final sergileri 27 Nisan – 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşti. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

DÜNYADAN - 06:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]