15° Kapalı

M. Emin Güreldi Yazdı: İnsanlığa Vurulan Pranga: Sosyal Medya

YAZARLAR - Mart 15, 2021 11:59 A A

İnsanlığa Vurulan Pranga; Sosyal Medya

Son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya kullanımı da bir hayli artmıştır. Düşüncelerimizi dile getirdiğimiz, gündeme ilişkin fikirlerimizi paylaşabildiğimiz, devlet yöneticilerinin dikkatini çekebildiğimiz bir mecra olmasının yanında sosyal medya; gündelik hayatımıza dair paylaşımlar da yapabildiğimiz bir ortamdır. Sosyal medya telefonların taşınabilir hale gelmesi ile birlikte gündeme dair haberleri anında alma şansını bize tanımış ve televizyon ve gazete gibi yayın organlarına karşı olan talebi azaltmıştır. Bu gibi nedenlerden ötürü hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz bir mecra olmaktan çıkan sosyal medya, hayatın ta kendisi olma yolunda da hızla ilerlemektedir. Telefonlarımızın ekranları dünyaya açılan bir kapı olmuştur.

Buradan baktığımızda her şey tozpembe görünse de, işin arka planına baktığımızda insanlığın nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Sormamız gereken bazı sorular var.

Örneğin;

 • Sosyal medya şirketleri hayatımızı bu kadar etkileyen programlardan neden ücret almıyorlar?
 • Bu şirketlerin bu işten karı ne?
 • Bu şirketlerin bu işten çıkarları ne?

Yakın zamanda gerçekleşen ABD Başkanlık Seçimleriyle birlikte sosyal medyanın nasıl bir güç olduğu tekrar gün yüzüne çıktı. Darbeler yapan, iç savaşları dizayn eden,  lider suikastları planlayan ve yürüten, sınır ötesi operasyonlarla boy gösterisi yapan ve dünyanın en güçlü ülkesi olarak nitelendirilen ABD’nin Başkanı D. Trump bir gecede Silikon Vadisi yöneticileri tarafından, sosyal medyanın her mecrasında susturuldu. Paylaşımları kısıtlandı veya kaldırıldı. Dikkat edin dünyanın en güçlü ülkesinin devlet başkanı henüz görevdeyken yaşandı tüm bunlar. Ardından yine bu şirketlerin de destekleriyle Joe Biden seçildi. Kısacası sosyal medya şirketleri ABD’de yasal bir darbe gerçekleştirdi. Bu durum en güçlü devletlerin bile bu şirketler tarafından nasıl kontrol edildiğini bize göstermektedir. Bugüne kadar güç haritasının bir tarafında ABD, öbür ucunda diğer ülkeler vardı. Artık bu haritada sosyal medya şirketleri ve tüm dünya var. Eğer bu şirketlere önlem alınmazsa önümüzdeki on yıllarda savaşlar ülkeler arasında değil, şirketler ve ülkeler arasında yaşanacaktır.  Artık yeni mücadele milletlerin ve ulusal devletlerin bu küresel çete ve bunların enstrümanları olan sosyal medya platformları arasında yaşanacaktır. Bu mücadelede dik durabilen ve fedakarlık yapan milletler ayakta kalabileceklerdir. Milletler bu durumun ciddiyetini kavrayamazlarsa ve sosyal medya kullanımının bir özgürlük olduğunu düşünerek hareket ederlerse bu küresel hegemonyanın kurbanı olacak ve özgürlüklerini asıl o zaman kaybedeceklerdir.

 

Eğer bu durum gerçekleşirse milletler sosyal medya şirketlerinin sözünü dinleyen ve özgürlüklerini kaybetmiş milletler olarak varlıklarını sürdürmeye devam edecekler, belki de yıkılacaklardır.

Yazının başlarında birkaç soru sormuştuk. Bunlardan birisi de bu şirketler neden bu mecraları ücretsiz sunuyorlar sorusuydu. Bu şirketlerin ücret talep etmemesinin tek nedeni; bu platformlara karşı bağımlılığı artırmak ve dünya üzerinde böyle bir güç elde etmek amacının güdülmesidir. Bir Anadolu hikayesinde; Fareye deliğinin önünde peynir var demişler fare bu işte bir hinlik var demiş diye geçer.

Sosyal medya şirketlerinin bu platformları ücretsiz sunmalarının arkasındaki kirli planlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya ve bu şirketlerin masum maskeleri düşmeye başlamıştır. Bu şirketlerin merkez binalarında bulunan disklerde tüm dünyanın bilgilerinin saklandığı bir gerçektir ve bunun getirdiği tehlikeyi göz ardı etmemiz mümkün olmamalıdır.

Gücünün farkında olan şirketler artık dünyayı ve dünyayı yöneten liderleri kontrol altına alma gayreti içine girdiler ve bunun ilk adımını ABD’de attılar. Sırayla tehdit gördükleri liderlerin iplerini tek tek ellerine almaya çalışacaklar, alamazlarsa ipleri ellerinde olan liderleri önümüze getirip başa geçirmeye çalışacaklardır. Kısacası ülkelerin hem demokrasilerine hem özgürlüklerine hem de egemenliklerine büyük darbe vuracaklardır.

Devletler de yavaş yavaş bu tehlikenin farkına varmış ve gerekli önlemleri almaya başlamışlardır. Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlayan Sosyal Medya Yasası ile bu şirketlerin ülkemizde kurmaya çalıştıkları otoriteye ağır bir darbe vurulmuştur lakin bu yasa bu mücadele için yeterli bir hamle değildir. Ülkemizin kendi şirketimizi oluşturup kendi uygulamalarımızı geliştirip diğer uygulamaların kullanımını engellemesi gayet olumlu bir adım olabilir. Bizlere düşen ise devletlerin atacakları bu adımları anlayışla karşılamak ve bu kararları hassasiyetle uygulamaktır.

Umarız gereken adımlar en kısa sürede atılır ve bu tehlikeler ülkemizi için tehdit haline hiç gelmemiş olur.

Kelepçeli eller alkış tutamaz!

Saygılarımla…

 

Mehmet Emin Güreldi 15/03/2021

 

 

 

YAZARLAR - 11:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]