25° Açık

Maksat Odun mu Vurgun mu? Lale Devri mi Sülale Devri mi?

ERBAA - Mart 12, 2024 12:56 A A

Erbaa Belediyesi ile Ünal Umay arasındaki ticaret hacmi ve diğer ilişkileri inceleyen haber merkezimiz ilgi çeken ilişkiler yumağını belirledi. Odun ihalelerinden, işe yerleştirme ve kooperatif başkan yardımcılığı işinin detayları şu şekilde.

Odun alım ihalelerini ve doğrudan temin hesaplarını inceleyen haber merkezimiz; Mhp Erbaa İl Genel Meclisi Ünal Umay’ın üst üste 3 yıl boyunca tek katılımcı olarak ihaleleri aldığını tespit etti.

2021 yılında 400 ton alına odun belediyeye yani beytülmale; 400 bin liraya mal olmuş.

2022 yılında bu rakam 500 tona çıkarken Umay’a 1 Milyon 262 bin lira para ödenmiş.

2023 yılında ise küresel ısınma, doğalgazın ilçede yaygınlaşmasına rağmen neredeyse iki kat artarak 800 tona çıkmış ve Umay’a 3 buçuk milyon lira civarında ödeme yapılmış.

800 ton odun demek 1600 aileye odun yardımı ve yanlış hesaplamıyorsam 20 ton alan tırlarla 40 tır odun demek.

Bunlara doğrudan teminleri de eklersek rakam biraz daha kabarıyor onun açıklamasını sayın başkana bırakalım.

Umay’la olan ilişki bununla sınırlı kalmamış. Yaptığımız araştırmada Umay’ın çocuğunun belediyeye kadrolu olarak işe başladığı ve Eds sisteminin başında olduğunu belirledik. Hani karayoluna Erbaa Belediyesi kararıyla kurulan ve bir km daha hızlı geçseniz size binlerce lira ceza yazan sistemin başındaki vatandaş Ünal Umay’ın çocuğu.

İşler bununla kalmıyor tabi. Umay’ın eşine de bir iş bulmak lazım. Onu da büyük emeklerle kurulan kadın kooperatifinin başına geçirmek ve işin en başından sonuna kadar her safhasında emeği olan Mhp’li bildiğimiz, azmiyle canla başla çalışan Şerif Gürel’i istifa ettirerek Umay’ın hanımını oraya yerleştiriyorlar. İşin başında ise Başkan Yardımcısı Elif Altuntaş var.

Bugün 30 milyon liraya yakın bir parayla kurulabilecek olan bu tesis ne iş yapıyor derseniz koskoca bir hiç. Personel istihdam etmekten öteye geçmeyen aynı teşkilatın bir benzeri Alacabal’da var fakat belediyemizin buraya üvey evlat muamelesi yaptığını cümle alem biliyor. (Burada bir parantez açmakta fayda var aile bizim kutsalımız böyle şeylerde yazmak hoş değil fakat gariban iş beklerken aile boyu rahat yaşamaya çalışmak bu çizginin esnetilmesine sebep olmuştur.)

İş bununla da bitmiyor bir konu daha var ki yayınlayacağımız bir belgede Ünal Umay’ın vergi borcunu ona ödenecek paradan belediye keserken Umay bir iki yıl içinde öyle bir ticaret hacmine ulaşıyor ki bu yıl Erbaa’nın çok vergi ödeyenler sıralamasına giriyor. Umay’ın 2022 yılında 37 bin lira ve 25 bin lira tutarındaki vergi borcu belediye tarafından devlete ödenmiş.

İlişkiler yumağı belediyeyle sınırlı kalmayan Umay’ın yine belediyeyle çok yakın ilişkide olduğu bir ortağıyla düğün salonu işletmeciliği yaptığını yine Umay’ın Baç petrolün arkasında bir palet fabrikası sahibi olduğu bilgisini araştırıyoruz.

Vatandaş başkandan açıklama bekliyor: Maksat Odun almak mı Vurgun mu, İşe alımlar Lale Devir ve Sülale devri mi?

İşte ihale belgeleri:

 

ERBAA - 12:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]