15° Kapalı

Mehmet Emin Güreldi Yazdı: Ortadoğu’da Yapacak Daha Çok İşimiz Var

YAZARLAR - Nisan 2, 2021 19:18 A A

Ortadoğu’da Yapacak Daha Çok İşimiz Var

Türkiye kendisine yapılan silah ambargolarının ardından silah sanayine verilen önemi arttırdı ve denge politikası yürüterek farklı pazarlardan yaptığı alışverişlerle savunma alanında sınıf atladı. ABD’den istediğimiz Patriot hava savunma sistemini alamadık. Onun yerine Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini aldık. İsrail’den Heron istedik, alamadık. Onun yerine kendi şirketlerimiz dünya standartlarının üzerinde Bayraktar TB-2’leri üretti. Bu insansız hava araçları kısa sürede büyük zaferler kazanmamızı sağladı. Yine yerli helikopterimiz T129 Atak, yerli füzelerimiz Bora- Kasırga, yerli tankımız Fırat M60T, yerli hava savunma sistemimiz Hisar vb. silahlar bu ambargoların ardından ürettiğimiz diğer silahlardan bazıları.

Savunma sanayimizin gelişmesi, sınır ötesi operasyonları da beraber getirdi. Suriye’de, Libya’da ve bazı ülkelerde söz sahibi olduk.

Tabi bu operasyonlar gerçekleşirken yurttan sesler korosu yine tek bir ağızdan ‘’ ne işimiz var Orta Doğu’da?’’ şarkısını söylemeye başladı. Bakalım Orta Doğu’da ne işimiz varmış.

Konuya girmeden önce size Rus Çarı I. Petro’dan (Deli Petro) bahsetmek istiyorum. Çar Petro henüz tahta geçmeden önce Avrupa’nın gelişimini takip etmek için Hollanda’ya gidip bizzat gözlemler yapmıştır. Yine İngiltere’ye gidip yıllarca tersanede çalışmış ve gemi yapımını öğrenmiştir. Bu süre zarfında şehirlerin gelişimini, askeri alandaki gelişmeleri, yönetim alanındaki gelişmeleri ve sanayi alanındaki gelişmeleri yakından takip etmiştir.

Petro tahta geçtikten sonra ilk olarak Rusya’nın denize kıyısı olan tek bölgesinde Hollanda mimarisine uygun bir şehir inşa etmiştir (St. Petersburg). Ardından burada bir tersane kurmuş, ‘’Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur.’’ diyerek o zamanın en büyük donanmasını kurmuştur ve sıcak denizlere inme politikasını ( Warm Seas) yürütmeye başlamıştır.

Peki neresidir sıcak denizler? Ruslar neden buraya yüzyıllardır inmeye çalışıyorlar? Tabi ki sıcak denizlerde toprak sahibi olup turizm sektöründe önemli adımlar atmak için değil. Asıl amaçları tarih boyunca sıcak çatışmaların yaşandığı Orta Doğu’da söz sahibi olabilmekti. Çünkü bu savaşlarda söz sahibi olan, dünyada söz sahibi oluyor.

Bakın bugün Suriye’de kimler var. ABD, Rusya ve Türkiye. Fransa da söz sahibi olmak için kendini göstermeye çalışıyor ama şimdiye kadar başarılı olamadılar. Peki bu kadar ülke gerçekten Suriye’ye barış getirmek için mi mücadele ediyorlar? Bu sorunun cevabı Türkiye için kısmen ama diğer ülkeler için değil. Peki ne işleri var bu adamların kilometrelerce uzaktaki bir ülkede?

Suriye bugün tabiri caizse bir er meydanı haline geldi. Ülkeler bu meydanda operasyonlar düzenleyerek boy gösterisi yapıyor ve diğer ülkeler üzerinde askeri yönden bir üstünlük kurma çabası gösteriyorlar. Böylece dünyada söz sahibi olabilecekler.

Rusya asırlardır bu amacı güdüyor. ABD 300 yıldır burada ipleri eline almanın peşinde. Fransa Libya’da söz sahibi olmaya çalışıyor keza Suriye’de de. İngiltere burada. Dünyanın en güçlü ülkeleri burada.

Biz de buradayız. Gelişen savunma sanayimizle ve askeri başarılarımızla bu bölgenin en güçlü ülkesi olduğumuzu dünyaya kanıtlamak için buradayız. Bileğimize takılmak istenen prangaların bu bileğe dar geldiğini, bizi zincirleyemeyeceklerini dünyaya kanıtlamak için buradayız. Sınırlarımızın tehdit edilmesinin konuşulmasının bile bunu düşünenlere ne büyük hezimet yaşatacağını göstermek için buradayız. Egemenliğimize, istiklal ve istikbalimize, bayrağımıza ve özgürlüğümüze el uzatmak isteyenlere neler yapabileceğimizi göstermek için buradayız.

Kısacası değerli okur ‘’Orta Doğu’da çok işimiz var.’’ Burada olmak zorundayız.

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez!

Saygılarımla…

Mehmet Emin Güreldi    02/04/2021

 

YAZARLAR - 19:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]