16° Açık

Mehmet Emin Güreldi Yazdı: Ortadoğu’da Yapacak Daha Çok İşimiz Var

YAZARLAR - Nisan 2, 2021 19:18 A A

Ortadoğu’da Yapacak Daha Çok İşimiz Var

Türkiye kendisine yapılan silah ambargolarının ardından silah sanayine verilen önemi arttırdı ve denge politikası yürüterek farklı pazarlardan yaptığı alışverişlerle savunma alanında sınıf atladı. ABD’den istediğimiz Patriot hava savunma sistemini alamadık. Onun yerine Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini aldık. İsrail’den Heron istedik, alamadık. Onun yerine kendi şirketlerimiz dünya standartlarının üzerinde Bayraktar TB-2’leri üretti. Bu insansız hava araçları kısa sürede büyük zaferler kazanmamızı sağladı. Yine yerli helikopterimiz T129 Atak, yerli füzelerimiz Bora- Kasırga, yerli tankımız Fırat M60T, yerli hava savunma sistemimiz Hisar vb. silahlar bu ambargoların ardından ürettiğimiz diğer silahlardan bazıları.

Savunma sanayimizin gelişmesi, sınır ötesi operasyonları da beraber getirdi. Suriye’de, Libya’da ve bazı ülkelerde söz sahibi olduk.

Tabi bu operasyonlar gerçekleşirken yurttan sesler korosu yine tek bir ağızdan ‘’ ne işimiz var Orta Doğu’da?’’ şarkısını söylemeye başladı. Bakalım Orta Doğu’da ne işimiz varmış.

Konuya girmeden önce size Rus Çarı I. Petro’dan (Deli Petro) bahsetmek istiyorum. Çar Petro henüz tahta geçmeden önce Avrupa’nın gelişimini takip etmek için Hollanda’ya gidip bizzat gözlemler yapmıştır. Yine İngiltere’ye gidip yıllarca tersanede çalışmış ve gemi yapımını öğrenmiştir. Bu süre zarfında şehirlerin gelişimini, askeri alandaki gelişmeleri, yönetim alanındaki gelişmeleri ve sanayi alanındaki gelişmeleri yakından takip etmiştir.

Petro tahta geçtikten sonra ilk olarak Rusya’nın denize kıyısı olan tek bölgesinde Hollanda mimarisine uygun bir şehir inşa etmiştir (St. Petersburg). Ardından burada bir tersane kurmuş, ‘’Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur.’’ diyerek o zamanın en büyük donanmasını kurmuştur ve sıcak denizlere inme politikasını ( Warm Seas) yürütmeye başlamıştır.

Peki neresidir sıcak denizler? Ruslar neden buraya yüzyıllardır inmeye çalışıyorlar? Tabi ki sıcak denizlerde toprak sahibi olup turizm sektöründe önemli adımlar atmak için değil. Asıl amaçları tarih boyunca sıcak çatışmaların yaşandığı Orta Doğu’da söz sahibi olabilmekti. Çünkü bu savaşlarda söz sahibi olan, dünyada söz sahibi oluyor.

Bakın bugün Suriye’de kimler var. ABD, Rusya ve Türkiye. Fransa da söz sahibi olmak için kendini göstermeye çalışıyor ama şimdiye kadar başarılı olamadılar. Peki bu kadar ülke gerçekten Suriye’ye barış getirmek için mi mücadele ediyorlar? Bu sorunun cevabı Türkiye için kısmen ama diğer ülkeler için değil. Peki ne işleri var bu adamların kilometrelerce uzaktaki bir ülkede?

Suriye bugün tabiri caizse bir er meydanı haline geldi. Ülkeler bu meydanda operasyonlar düzenleyerek boy gösterisi yapıyor ve diğer ülkeler üzerinde askeri yönden bir üstünlük kurma çabası gösteriyorlar. Böylece dünyada söz sahibi olabilecekler.

Rusya asırlardır bu amacı güdüyor. ABD 300 yıldır burada ipleri eline almanın peşinde. Fransa Libya’da söz sahibi olmaya çalışıyor keza Suriye’de de. İngiltere burada. Dünyanın en güçlü ülkeleri burada.

Biz de buradayız. Gelişen savunma sanayimizle ve askeri başarılarımızla bu bölgenin en güçlü ülkesi olduğumuzu dünyaya kanıtlamak için buradayız. Bileğimize takılmak istenen prangaların bu bileğe dar geldiğini, bizi zincirleyemeyeceklerini dünyaya kanıtlamak için buradayız. Sınırlarımızın tehdit edilmesinin konuşulmasının bile bunu düşünenlere ne büyük hezimet yaşatacağını göstermek için buradayız. Egemenliğimize, istiklal ve istikbalimize, bayrağımıza ve özgürlüğümüze el uzatmak isteyenlere neler yapabileceğimizi göstermek için buradayız.

Kısacası değerli okur ‘’Orta Doğu’da çok işimiz var.’’ Burada olmak zorundayız.

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez!

Saygılarımla…

Mehmet Emin Güreldi    02/04/2021

 

YAZARLAR - 19:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]