Parçalı az bulutlu

Meryem Kaplan Yazdı: Çakralar Enerji Bedenleri

YAZARLAR - Haziran 22, 2021 22:35 A A

Chakralar enerji bedenleri

 1. Kök Çakra
 2. Sakral Çakra
 3. Solar Plexus Çakrası
 4. Kalp Çakrası
 5. Boğaz çakrası
 6. Üçüncü Göz Çakrası
 7. Tepe Çakra

Bu haftaki yazımıza Boğaz Çakrası İle devam edeceğiz.

 

Beşinci Çakra ve İlgili Özellikleri

Renk: Soluk mavi, gümüş rengi ya da yeşilimsi mavi

Elementi: Esir

Duyu: İşitme

Sembol: 16 taç yapraklı lotus

Temel İlke: Varlığın birlikte titreşmesi

Bedendeki İlgili Bölgeler: Boyun, boğaz ve çene. Kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar boruları , ciğerlerin üstü, yemek borusu, kollar.

İlgili Salgı Bezi: Tiroid  bezi iskeletin ve iç organların gelişiminde önemli bir rol oynar. Bedensel ve ruhsal gelişim arasındaki dengeyi sağlar ve metabolizma yoluyla yiyeceğin enerjiye dönüşüm hızını düzenler. Dahası, iyot metabolizmasını, kandaki ve hücrelerdeki kalsiyum dengesini kontrol eder.

İlgili Astrolojik Burçlar ve Gezegenler

İkizler/Merkür: İleşitim, bilgi ve deneyim

Mars : Kendini  ifadede aktif oluş

Boğa/Venüs: Şekil ve oylum (hacim) duyguları

Kova/Uranüs: İlahi  esin, bilginin ve bilgeliğin iletimi, bağımsızlık

Beşinci Çakra’nın Amacı ve İşlevi

Boğaz çakrası insanın ifade, iletişim ve esin yeteneğinin merkezidir. Boyunda bulunan ve arkaya doğru açılan daha küçük bir yan çakrayla bağlantılıdır. Çoğunlukla bu iki enerji merkezi tekmiş gibi görülür. Boyun çakrasının fonksiyonu boğaz çakrasıyla çok sık ilişki içinde olduğundan beşinci çakranın anlatılmasında bu ikisini birleştirdik. Beşinci çakra ayrıca düşük çakralarla taç merkez arasında önemli bir bağlantı kurar. Düşüncelerimizle duygularımız, dürtülerimizle tepkilerimiz arasında bir köprü işlevi görür. Aynı zamanda, tüm çakralarla dış dünya arasında iletişim sağlar.

Boğaz çakrası yoluyla içimizdeki canlı olan her şeyi ifade ederiz: gülmemiz ve ağlamamız, sevgi ve mutluluk duygularınız, endişe ve saldırganlığımız, niyetlerimiz ve arzularımız, düşüncelerimiz, bilgilerimiz ve iç dünyamızı algılamamız Boğaz çakrasının ilgili unsuru esirdir. Yoga öğretilerinde , düşük çakralar, yani toprak, su, ateş ve havayı oluşturan temel öğe olarak görülür.

Esir, ayrıca sesin de ileticisidir, genel olarak konuşulan sözün ve Yaratıcı “kelam”ın. Özetlemek gerekirse, tüm oluş düzeylerindeki bilginin iletici ve aracı öğesidir. İç yaşamımızı iletmemiz, öncelikle konuşulan sözle olur. Müzik, görsel ve sahne sanatları, dans gibi yaratıcı ifade şekilleri sonra gelir. Boğaz çakrasında, sakral çakranın yaratıcılığı diğer çakraların enerjileriyle birleşir ve esir bu enerj ileri dış dünyaya iletilecek şekle dönüştürür. Fakat, yalnızca içimizde bulunan ifade edebileceğimizden, beşinci çakranın görevlerinden biri de, belli bir iç genişlik sağlaması, düşünce ve eylemlerimizi yansıtmaya yardımcı olmasıdır. Boğaz çakrasını ne kadar çok geliştirirsek, zihinsel bedenimizin o kadar bilincinde oluruz ve öteki enerji bedenleri arasındaki ayrımın farkına varabiliriz. Sonuç olarak, artık düşüncelerimiz, duyguların ve fiziksel duyuların egemenliği altında olmayıp objektif bakış açısına sahip olur.

Uyumlu Çalışma

Tamamen açık bir boğaz çakrasıyla, duygularınızı, düşüncelerinizi ve iç bilginizi özgürce, korkusuzca ifade edebilirsiniz. Zayıflığınızı açığa çıkartma veya gücünüzü gösterme yeteneğine sahip olursunuz. Kendinize ve başkalarına karşı dürüstlüğünüz tavrınızda görülür. Tüm kişiliğinizle, kendinizi ifade etme yeteneğine sahip olursunuz. Eğer uygunsa sessiz kalıp tüm kalbiniz ve anlayışınızla başkalarını dinleyebilirsiniz. Konuşmanız yaratıcı ve renkli, aynı zamanda da tamamen açıktır. Bu, isteklerinize ulaşmak için niyetlerinizle etkili bir şekilde iletişim kurar. Sesiniz gür ve melodilidir. Zorluklar ve dirençle karşılaştığınızda, kendinize karşı dürüst olup “hayır” diyebilirsiniz. Öteki insanların düşünceleri sizi yolunuzdan saptırmaz veya kandırmaz; aksine bağımsızlığınızı, özgürlüğünüzü ve azminizi korursunuz. Ön yargılardan kurtulmuş olduğunuzdan ve büyük bir iç genişliğe sahip olduğunuzdan, gizemli boyutların gerçekliğine açıksınızdır.

Uyumsuz Çalışma

Boğaz çakrasındaki enerjiler engellenmişse, bu zihinle, beden arasındaki iletişimi bozar. Bu, olay iki şekilde görülebilir. Ya duygularınızı yansıtmakta zorluk çekersiniz ve dolayısıyla çözümlenmemiş duygularınızı düşüncesiz eylemlerle ifade edersiniz, ya da kendi zihninize kapanır ve duygularınıza yaşama hakkı tanımazsınız. İzin verdiğiniz duygular, yalnızca kendi yargı filtrenizden geçebilen ve ayrıca çevremizdeki insanların yarısıyla çatışmayan duygulardır. Bilinçdışı bir suçluluk duygusu ve içten kaynaklanan korkularınız gerçek Benliğinizi görmenizi ve göstermenizi, en dipte kalmış düşüncelerinizi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı, serbestçe ifade etmenizi engeller. Gerçek Varlığınızı gizleyen bir yığın söz ve hareketle onları örtmeye çalışırsınız. Diliniz kaba ya da soğuk ve mesafelidir. Kekeleyebilirsiniz. Sesiniz nispeten yüksek ve sözleriniz derin anlamlardan yoksundur. Zayıflığınızın görünmesine izin vermez, her ne pahasına olursa olsun sürekli güçlü görünmeye çalışırsınız. Sonuç olarak, kendinizi baskı altında tutuyor olabilirsiniz. Yaşamın beklentileri omuzlarınıza büyük bir yük bindirmiş olabilir. Bu durumda bir çeşit savunma tavrıyla omuzlarınızı yükseltip boynunuzu içeri çekerek kendinizi fazla yüklerden ve yeni bir saldırıdan korumaya çalışırsınız. Beşinci çakranın istenmeyen biçimde çalışması, ifade yeteneğini başkalarını kandırmak için ya da sürekli konuşarak başkalarının ilgisini çekmek için kullanan insanlarda da görülebilir.

Boğaz çakrasının fiziksel bedende oluşturduğu hastalıklar ilgili olduğu organ ile kendini gösterir. Boyun, boğaz (tiroid) çene, kulaklar, ses, yemek borusu, bronşlar ve ciğer üstünde oluşan hastalıklarınız varsa özünde beşinci çakranızın titreşimi düşmüş ya da aşırı çalışıyor olabilir, ama bunun en büyük sebebi kendini ifade etme konusunda birileri tarafından baskı altında bırakılmak beşinci çakranın en büyük sorunlarından biridir. Sizi baskı altında bırakarak kendiniz ifade etme özgürlüğünüzü kısıtlayan babanız, anneniz, öğretmeniniz, arkadaşınız, eşsiniz ve patronunuz olabilir.

Kabullenemediğiniz bu baskıya iki türlü cevap verirsiniz; titreşiminizi düşürerek içinize kapanırsınız insanlarla konuşmaktan kaçınırsınız, konuşurken kekelersiniz, elleriniz ve yüzünüz terler. Ya da titreşimi yükselterek kendinizi savunmaya alırsınız iletişim şeklinizde savunmacı ve kavgacı bir izlersiniz. Kendinizi haklı çıkarmak için her türlü yalana başvurusunuz.

İnsanın kendini tanımaya çabası en değerli öğrenme şeklidir. Meraklı olun bir kelimenin, bir yazarın ya da bir kitabın peşine düşerek kendi yolculuğunuzu tamamlayın.

Sorularınızı iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.

instagram:@holoterapistt

mail adresi: kaplanmery@hotmail.com

Meryem Kaplan 22/06/2021

 

 

YAZARLAR - 22:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Chp Tokat Milletvekili Aday Adayı Coşkun Tonkal’dan Gündeme Dair Açıklamalar
  Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekilliğine aday adayı olacağını daha önce belirten ve kısa zamanda bunu kamuoyuyla paylaşacak olan Erbaalı iş insanı Coşkun Tonkal, haber merkezimize, ülke gündeminden yereldeki gelişmelere, yapılması gerekenler başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini dile getirdi. Tonkal’ın aday adaylığı son zamanlarda gündeme sık sık gelirken son seçimlerde Chp’nin ikinci vekili az bir […]
 • 02
  Gazeteci-Yazar Şair Kamuran Özdemir: Hep Daha İyisini Yazmak İçin Durmadan Çalışıyorum
  Aslen Tokatlı olan ve onlarca esere imzasını atan Yazar-Şair Kamuran Özdemir haber sitemize çalışmaları ve yeni çıkan eseriyle ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Açıklamalarında eserlerinden bahseden Özdemir ayrıca yeni yazmaya başlayan yazar adaylarına tavsiyelerde bulunurken kitabın ve kitap okumanın önemine değindiği açıklamaları şu şekilde: Yazmaya nasıl ve ne zaman başladınız? “Çocukluğumda üzerimde yapılan baskılar…80 ler,90 lar, […]
 • 03
  H. İbrahim Sezer Yazdı: Aç Gözünü Artık Dostum
  “Muhtaç bırakıp, yardım etmek, planlanmış cinayettir.” Der; Che Guevara. “Muhtaç olduğunuz her şeye” belki de size yardım edenler sebep olmuştur ne dersiniz?.. Bunu anlayabildiğiniz zaman belki kabullenmek zor olacak ama çoğu zaman yardım edenler aslında sizi ona muhtaç bırakan kişilerle aynıdır! İtiraz edemezsiniz, haksızlığa uğradığınızı dile getiremezsiniz. Eğer böyle bir davranışa kalkışırsanız, göreceğiniz muamele size […]
 • 04
  Başkan Eroğlu: Yenikapı’da Tokat Tanıtım Günlerinde Buluşalım
  BAŞKAN EROĞLU “YENİKAPI’DA, TOKAT GÜNLERİNDE BULUŞALIM” Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu 1-4 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek Tokat Günlerine davet etti. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “ 1-4 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da Yenikapı’da Tokat Günlerinde olacağız. Tokat’ımızın tanıtılacağı her etkinlik bizim için önem taşıyor. Yenikapı’da düzenlenen Tokat Günleri Etkinliği de bu bağlamda düzenlenen […]
 • 05
  Reşadiye’de GSB Öğrenci Yurdu Duvarları Çocukların Dokunuşuyla Renklendi
  Reşadiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kız Öğrenci Yurdu’na ziyaret gerçekleştiren Özel Anne Sevgisi Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi  öğrenci ve öğretmenleri farklı bir etkinliğe imza attılar. Kurumun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda öğrenciler, ellerini renkli boyalara batırıp yurt müdürlüğünün duvarlarını renklendirdiler. Renkli görüntülerin ortaya çıkmasına sbeep olan etkinliği kurum sosyal medya hesabından şöyle duyurdu: “Çünkü […]