10° Kapalı

Meryem Kaplan Yazdı: Çakralar Enerji Bedenleri

YAZARLAR - Haziran 22, 2021 22:35 A A

Chakralar enerji bedenleri

 1. Kök Çakra
 2. Sakral Çakra
 3. Solar Plexus Çakrası
 4. Kalp Çakrası
 5. Boğaz çakrası
 6. Üçüncü Göz Çakrası
 7. Tepe Çakra

Bu haftaki yazımıza Boğaz Çakrası İle devam edeceğiz.

 

Beşinci Çakra ve İlgili Özellikleri

Renk: Soluk mavi, gümüş rengi ya da yeşilimsi mavi

Elementi: Esir

Duyu: İşitme

Sembol: 16 taç yapraklı lotus

Temel İlke: Varlığın birlikte titreşmesi

Bedendeki İlgili Bölgeler: Boyun, boğaz ve çene. Kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar boruları , ciğerlerin üstü, yemek borusu, kollar.

İlgili Salgı Bezi: Tiroid  bezi iskeletin ve iç organların gelişiminde önemli bir rol oynar. Bedensel ve ruhsal gelişim arasındaki dengeyi sağlar ve metabolizma yoluyla yiyeceğin enerjiye dönüşüm hızını düzenler. Dahası, iyot metabolizmasını, kandaki ve hücrelerdeki kalsiyum dengesini kontrol eder.

İlgili Astrolojik Burçlar ve Gezegenler

İkizler/Merkür: İleşitim, bilgi ve deneyim

Mars : Kendini  ifadede aktif oluş

Boğa/Venüs: Şekil ve oylum (hacim) duyguları

Kova/Uranüs: İlahi  esin, bilginin ve bilgeliğin iletimi, bağımsızlık

Beşinci Çakra’nın Amacı ve İşlevi

Boğaz çakrası insanın ifade, iletişim ve esin yeteneğinin merkezidir. Boyunda bulunan ve arkaya doğru açılan daha küçük bir yan çakrayla bağlantılıdır. Çoğunlukla bu iki enerji merkezi tekmiş gibi görülür. Boyun çakrasının fonksiyonu boğaz çakrasıyla çok sık ilişki içinde olduğundan beşinci çakranın anlatılmasında bu ikisini birleştirdik. Beşinci çakra ayrıca düşük çakralarla taç merkez arasında önemli bir bağlantı kurar. Düşüncelerimizle duygularımız, dürtülerimizle tepkilerimiz arasında bir köprü işlevi görür. Aynı zamanda, tüm çakralarla dış dünya arasında iletişim sağlar.

Boğaz çakrası yoluyla içimizdeki canlı olan her şeyi ifade ederiz: gülmemiz ve ağlamamız, sevgi ve mutluluk duygularınız, endişe ve saldırganlığımız, niyetlerimiz ve arzularımız, düşüncelerimiz, bilgilerimiz ve iç dünyamızı algılamamız Boğaz çakrasının ilgili unsuru esirdir. Yoga öğretilerinde , düşük çakralar, yani toprak, su, ateş ve havayı oluşturan temel öğe olarak görülür.

Esir, ayrıca sesin de ileticisidir, genel olarak konuşulan sözün ve Yaratıcı “kelam”ın. Özetlemek gerekirse, tüm oluş düzeylerindeki bilginin iletici ve aracı öğesidir. İç yaşamımızı iletmemiz, öncelikle konuşulan sözle olur. Müzik, görsel ve sahne sanatları, dans gibi yaratıcı ifade şekilleri sonra gelir. Boğaz çakrasında, sakral çakranın yaratıcılığı diğer çakraların enerjileriyle birleşir ve esir bu enerj ileri dış dünyaya iletilecek şekle dönüştürür. Fakat, yalnızca içimizde bulunan ifade edebileceğimizden, beşinci çakranın görevlerinden biri de, belli bir iç genişlik sağlaması, düşünce ve eylemlerimizi yansıtmaya yardımcı olmasıdır. Boğaz çakrasını ne kadar çok geliştirirsek, zihinsel bedenimizin o kadar bilincinde oluruz ve öteki enerji bedenleri arasındaki ayrımın farkına varabiliriz. Sonuç olarak, artık düşüncelerimiz, duyguların ve fiziksel duyuların egemenliği altında olmayıp objektif bakış açısına sahip olur.

Uyumlu Çalışma

Tamamen açık bir boğaz çakrasıyla, duygularınızı, düşüncelerinizi ve iç bilginizi özgürce, korkusuzca ifade edebilirsiniz. Zayıflığınızı açığa çıkartma veya gücünüzü gösterme yeteneğine sahip olursunuz. Kendinize ve başkalarına karşı dürüstlüğünüz tavrınızda görülür. Tüm kişiliğinizle, kendinizi ifade etme yeteneğine sahip olursunuz. Eğer uygunsa sessiz kalıp tüm kalbiniz ve anlayışınızla başkalarını dinleyebilirsiniz. Konuşmanız yaratıcı ve renkli, aynı zamanda da tamamen açıktır. Bu, isteklerinize ulaşmak için niyetlerinizle etkili bir şekilde iletişim kurar. Sesiniz gür ve melodilidir. Zorluklar ve dirençle karşılaştığınızda, kendinize karşı dürüst olup “hayır” diyebilirsiniz. Öteki insanların düşünceleri sizi yolunuzdan saptırmaz veya kandırmaz; aksine bağımsızlığınızı, özgürlüğünüzü ve azminizi korursunuz. Ön yargılardan kurtulmuş olduğunuzdan ve büyük bir iç genişliğe sahip olduğunuzdan, gizemli boyutların gerçekliğine açıksınızdır.

Uyumsuz Çalışma

Boğaz çakrasındaki enerjiler engellenmişse, bu zihinle, beden arasındaki iletişimi bozar. Bu, olay iki şekilde görülebilir. Ya duygularınızı yansıtmakta zorluk çekersiniz ve dolayısıyla çözümlenmemiş duygularınızı düşüncesiz eylemlerle ifade edersiniz, ya da kendi zihninize kapanır ve duygularınıza yaşama hakkı tanımazsınız. İzin verdiğiniz duygular, yalnızca kendi yargı filtrenizden geçebilen ve ayrıca çevremizdeki insanların yarısıyla çatışmayan duygulardır. Bilinçdışı bir suçluluk duygusu ve içten kaynaklanan korkularınız gerçek Benliğinizi görmenizi ve göstermenizi, en dipte kalmış düşüncelerinizi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı, serbestçe ifade etmenizi engeller. Gerçek Varlığınızı gizleyen bir yığın söz ve hareketle onları örtmeye çalışırsınız. Diliniz kaba ya da soğuk ve mesafelidir. Kekeleyebilirsiniz. Sesiniz nispeten yüksek ve sözleriniz derin anlamlardan yoksundur. Zayıflığınızın görünmesine izin vermez, her ne pahasına olursa olsun sürekli güçlü görünmeye çalışırsınız. Sonuç olarak, kendinizi baskı altında tutuyor olabilirsiniz. Yaşamın beklentileri omuzlarınıza büyük bir yük bindirmiş olabilir. Bu durumda bir çeşit savunma tavrıyla omuzlarınızı yükseltip boynunuzu içeri çekerek kendinizi fazla yüklerden ve yeni bir saldırıdan korumaya çalışırsınız. Beşinci çakranın istenmeyen biçimde çalışması, ifade yeteneğini başkalarını kandırmak için ya da sürekli konuşarak başkalarının ilgisini çekmek için kullanan insanlarda da görülebilir.

Boğaz çakrasının fiziksel bedende oluşturduğu hastalıklar ilgili olduğu organ ile kendini gösterir. Boyun, boğaz (tiroid) çene, kulaklar, ses, yemek borusu, bronşlar ve ciğer üstünde oluşan hastalıklarınız varsa özünde beşinci çakranızın titreşimi düşmüş ya da aşırı çalışıyor olabilir, ama bunun en büyük sebebi kendini ifade etme konusunda birileri tarafından baskı altında bırakılmak beşinci çakranın en büyük sorunlarından biridir. Sizi baskı altında bırakarak kendiniz ifade etme özgürlüğünüzü kısıtlayan babanız, anneniz, öğretmeniniz, arkadaşınız, eşsiniz ve patronunuz olabilir.

Kabullenemediğiniz bu baskıya iki türlü cevap verirsiniz; titreşiminizi düşürerek içinize kapanırsınız insanlarla konuşmaktan kaçınırsınız, konuşurken kekelersiniz, elleriniz ve yüzünüz terler. Ya da titreşimi yükselterek kendinizi savunmaya alırsınız iletişim şeklinizde savunmacı ve kavgacı bir izlersiniz. Kendinizi haklı çıkarmak için her türlü yalana başvurusunuz.

İnsanın kendini tanımaya çabası en değerli öğrenme şeklidir. Meraklı olun bir kelimenin, bir yazarın ya da bir kitabın peşine düşerek kendi yolculuğunuzu tamamlayın.

Sorularınızı iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.

instagram:@holoterapistt

mail adresi: kaplanmery@hotmail.com

Meryem Kaplan 22/06/2021

 

 

YAZARLAR - 22:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]