Kapalı

Meryem Kaplan Yazdı: Çakralar Enerji Bedenleri

YAZARLAR - Haziran 22, 2021 22:35 A A

Chakralar enerji bedenleri

 1. Kök Çakra
 2. Sakral Çakra
 3. Solar Plexus Çakrası
 4. Kalp Çakrası
 5. Boğaz çakrası
 6. Üçüncü Göz Çakrası
 7. Tepe Çakra

Bu haftaki yazımıza Boğaz Çakrası İle devam edeceğiz.

 

Beşinci Çakra ve İlgili Özellikleri

Renk: Soluk mavi, gümüş rengi ya da yeşilimsi mavi

Elementi: Esir

Duyu: İşitme

Sembol: 16 taç yapraklı lotus

Temel İlke: Varlığın birlikte titreşmesi

Bedendeki İlgili Bölgeler: Boyun, boğaz ve çene. Kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar boruları , ciğerlerin üstü, yemek borusu, kollar.

İlgili Salgı Bezi: Tiroid  bezi iskeletin ve iç organların gelişiminde önemli bir rol oynar. Bedensel ve ruhsal gelişim arasındaki dengeyi sağlar ve metabolizma yoluyla yiyeceğin enerjiye dönüşüm hızını düzenler. Dahası, iyot metabolizmasını, kandaki ve hücrelerdeki kalsiyum dengesini kontrol eder.

İlgili Astrolojik Burçlar ve Gezegenler

İkizler/Merkür: İleşitim, bilgi ve deneyim

Mars : Kendini  ifadede aktif oluş

Boğa/Venüs: Şekil ve oylum (hacim) duyguları

Kova/Uranüs: İlahi  esin, bilginin ve bilgeliğin iletimi, bağımsızlık

Beşinci Çakra’nın Amacı ve İşlevi

Boğaz çakrası insanın ifade, iletişim ve esin yeteneğinin merkezidir. Boyunda bulunan ve arkaya doğru açılan daha küçük bir yan çakrayla bağlantılıdır. Çoğunlukla bu iki enerji merkezi tekmiş gibi görülür. Boyun çakrasının fonksiyonu boğaz çakrasıyla çok sık ilişki içinde olduğundan beşinci çakranın anlatılmasında bu ikisini birleştirdik. Beşinci çakra ayrıca düşük çakralarla taç merkez arasında önemli bir bağlantı kurar. Düşüncelerimizle duygularımız, dürtülerimizle tepkilerimiz arasında bir köprü işlevi görür. Aynı zamanda, tüm çakralarla dış dünya arasında iletişim sağlar.

Boğaz çakrası yoluyla içimizdeki canlı olan her şeyi ifade ederiz: gülmemiz ve ağlamamız, sevgi ve mutluluk duygularınız, endişe ve saldırganlığımız, niyetlerimiz ve arzularımız, düşüncelerimiz, bilgilerimiz ve iç dünyamızı algılamamız Boğaz çakrasının ilgili unsuru esirdir. Yoga öğretilerinde , düşük çakralar, yani toprak, su, ateş ve havayı oluşturan temel öğe olarak görülür.

Esir, ayrıca sesin de ileticisidir, genel olarak konuşulan sözün ve Yaratıcı “kelam”ın. Özetlemek gerekirse, tüm oluş düzeylerindeki bilginin iletici ve aracı öğesidir. İç yaşamımızı iletmemiz, öncelikle konuşulan sözle olur. Müzik, görsel ve sahne sanatları, dans gibi yaratıcı ifade şekilleri sonra gelir. Boğaz çakrasında, sakral çakranın yaratıcılığı diğer çakraların enerjileriyle birleşir ve esir bu enerj ileri dış dünyaya iletilecek şekle dönüştürür. Fakat, yalnızca içimizde bulunan ifade edebileceğimizden, beşinci çakranın görevlerinden biri de, belli bir iç genişlik sağlaması, düşünce ve eylemlerimizi yansıtmaya yardımcı olmasıdır. Boğaz çakrasını ne kadar çok geliştirirsek, zihinsel bedenimizin o kadar bilincinde oluruz ve öteki enerji bedenleri arasındaki ayrımın farkına varabiliriz. Sonuç olarak, artık düşüncelerimiz, duyguların ve fiziksel duyuların egemenliği altında olmayıp objektif bakış açısına sahip olur.

Uyumlu Çalışma

Tamamen açık bir boğaz çakrasıyla, duygularınızı, düşüncelerinizi ve iç bilginizi özgürce, korkusuzca ifade edebilirsiniz. Zayıflığınızı açığa çıkartma veya gücünüzü gösterme yeteneğine sahip olursunuz. Kendinize ve başkalarına karşı dürüstlüğünüz tavrınızda görülür. Tüm kişiliğinizle, kendinizi ifade etme yeteneğine sahip olursunuz. Eğer uygunsa sessiz kalıp tüm kalbiniz ve anlayışınızla başkalarını dinleyebilirsiniz. Konuşmanız yaratıcı ve renkli, aynı zamanda da tamamen açıktır. Bu, isteklerinize ulaşmak için niyetlerinizle etkili bir şekilde iletişim kurar. Sesiniz gür ve melodilidir. Zorluklar ve dirençle karşılaştığınızda, kendinize karşı dürüst olup “hayır” diyebilirsiniz. Öteki insanların düşünceleri sizi yolunuzdan saptırmaz veya kandırmaz; aksine bağımsızlığınızı, özgürlüğünüzü ve azminizi korursunuz. Ön yargılardan kurtulmuş olduğunuzdan ve büyük bir iç genişliğe sahip olduğunuzdan, gizemli boyutların gerçekliğine açıksınızdır.

Uyumsuz Çalışma

Boğaz çakrasındaki enerjiler engellenmişse, bu zihinle, beden arasındaki iletişimi bozar. Bu, olay iki şekilde görülebilir. Ya duygularınızı yansıtmakta zorluk çekersiniz ve dolayısıyla çözümlenmemiş duygularınızı düşüncesiz eylemlerle ifade edersiniz, ya da kendi zihninize kapanır ve duygularınıza yaşama hakkı tanımazsınız. İzin verdiğiniz duygular, yalnızca kendi yargı filtrenizden geçebilen ve ayrıca çevremizdeki insanların yarısıyla çatışmayan duygulardır. Bilinçdışı bir suçluluk duygusu ve içten kaynaklanan korkularınız gerçek Benliğinizi görmenizi ve göstermenizi, en dipte kalmış düşüncelerinizi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı, serbestçe ifade etmenizi engeller. Gerçek Varlığınızı gizleyen bir yığın söz ve hareketle onları örtmeye çalışırsınız. Diliniz kaba ya da soğuk ve mesafelidir. Kekeleyebilirsiniz. Sesiniz nispeten yüksek ve sözleriniz derin anlamlardan yoksundur. Zayıflığınızın görünmesine izin vermez, her ne pahasına olursa olsun sürekli güçlü görünmeye çalışırsınız. Sonuç olarak, kendinizi baskı altında tutuyor olabilirsiniz. Yaşamın beklentileri omuzlarınıza büyük bir yük bindirmiş olabilir. Bu durumda bir çeşit savunma tavrıyla omuzlarınızı yükseltip boynunuzu içeri çekerek kendinizi fazla yüklerden ve yeni bir saldırıdan korumaya çalışırsınız. Beşinci çakranın istenmeyen biçimde çalışması, ifade yeteneğini başkalarını kandırmak için ya da sürekli konuşarak başkalarının ilgisini çekmek için kullanan insanlarda da görülebilir.

Boğaz çakrasının fiziksel bedende oluşturduğu hastalıklar ilgili olduğu organ ile kendini gösterir. Boyun, boğaz (tiroid) çene, kulaklar, ses, yemek borusu, bronşlar ve ciğer üstünde oluşan hastalıklarınız varsa özünde beşinci çakranızın titreşimi düşmüş ya da aşırı çalışıyor olabilir, ama bunun en büyük sebebi kendini ifade etme konusunda birileri tarafından baskı altında bırakılmak beşinci çakranın en büyük sorunlarından biridir. Sizi baskı altında bırakarak kendiniz ifade etme özgürlüğünüzü kısıtlayan babanız, anneniz, öğretmeniniz, arkadaşınız, eşsiniz ve patronunuz olabilir.

Kabullenemediğiniz bu baskıya iki türlü cevap verirsiniz; titreşiminizi düşürerek içinize kapanırsınız insanlarla konuşmaktan kaçınırsınız, konuşurken kekelersiniz, elleriniz ve yüzünüz terler. Ya da titreşimi yükselterek kendinizi savunmaya alırsınız iletişim şeklinizde savunmacı ve kavgacı bir izlersiniz. Kendinizi haklı çıkarmak için her türlü yalana başvurusunuz.

İnsanın kendini tanımaya çabası en değerli öğrenme şeklidir. Meraklı olun bir kelimenin, bir yazarın ya da bir kitabın peşine düşerek kendi yolculuğunuzu tamamlayın.

Sorularınızı iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.

instagram:@holoterapistt

mail adresi: kaplanmery@hotmail.com

Meryem Kaplan 22/06/2021

 

 

YAZARLAR - 22:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]