11° Açık

Meryem Kaplan Yazdı: Çakralar Enerji Bedenleri

YAZARLAR - Nisan 20, 2021 13:46 A A

Çakralar enerji bedenleri

 1. Kök Çakra
 2. Sakral Çakra
 3. Solar Plexus Çakrası
 4. Kalp Çakrası
 5. Boğaz çakrası
 6. Üçüncü Göz Çakrası
 7. Tepe Çakra

Bu hafta ruhsal beden ile çakralar ilişkisini ele alarak kendimizi tanıma noktasında yeni bir bakış açısı edineceğiz.

Komplike bir makinayı kullanmak için kullanma kılavuzuna ihtiyaç duyarız böylelikle nasıl çalıştıracağımızı ne zaman durdurmamız gerektiğini ve ne zaman bakıma ihtiyaç duyduğunu öğrenerek ona göre hareket ederiz. İşte insan vücudu da basit görünen komplike bir sistemle çalışan  makina gibidir. Kullanma kılavuzumuzun içinde vücudumuzu tanımak adına birçok yöntem vardır bunlardan biride çakralardır.

İçinde birçok yapı barındıran bir enerji sistemine sahibiz. Fiziki bedenimiz, enerji bedenlerimiz, enerji kanallarımız, çakralarımız. En yüksek frekanstan en düşük frekansa kadar vücudumuzun bir çalışma prensibi vardır. Bu prensipleri gerçek anlamda öğrenerek hayatımıza uygularsak fiziki bedenimiz ve enerji bedenlerimiz sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eder.

Ruhsal bedenimizin hastalıklar üzerindeki etkisi nedir?  Çakralarla olan bağlantısı nedir? Bu soruların cevabını arayacağız.

Hastalıklarımız doğuştan, dış etkenlerden ya da kontrol edilemeyen negatif duygulardan meydana gelir. İnsanların büyük bir bölümü negatif duygulardan hasta olurlar. Bu süreç bazen uzayabilir ve hangi negatif duygudan dolayı hasta olduğunu unutur. Kalpte doğan olumsuz duygular fizik bedeninden ruhsal bedene gelene kadar azalma yada pozitif  yönde değişim yaşamaz ise negatif bir şekilde  artarak ruhsal bedene gelmiş demektir. Öfke, nefret, hayal kırıklığı, korku, umutsuzluk vs… duygular  enerji kanallarında tıkanmalara neden olur. İnsandaki enerji düşüklüğünün, kronik yorgunluğun, mental yorgunluğun negatif duyguların eseri olduğunu bilmemiz gerekiyor.  Çünkü olumlu ve olumsuz duyguların bir titreşim frekansı vardır. Olumlu duyguların titreşim hızları yüksek iken olumsuz duyguların titreşim hızları çok düşüktür.  Düşük titreşim hızları nadi kanallarında (fiziki bedeni beslemek için damar ağları nasıl kan taşıyorsa, nadi kanallarıda enerji taşıyarak ruhsal bedenimizi ve fiziki bedenimizi besler) tıkanmalara neden olur. Unutmayın enerji kanallarını tıkayan, hastalıklara açık hale getiren korku duygusudur. Çünkü korku nadi kanallarının enerji akışlarını tıkayan en etkili negatif duygudur.

Fırtınalı havada oluşan şimşeklerin şiddeti arttıkça düştüğü yere nasıl zarar verirse,  olumsuz duygularda şimşek misali fiziki bedene zarar verir. Peki hangi negatif duygular bedenimizde hangi bölgelere zarar veriyor? Belli bir kuralı var mı? Beraber öğrenelim mi?

Çakralar burçlar ile doğrudan ilişkilidir yani her burcun etkin olduğu bir çakra vardır. Örneğin sizin burcunuz Boğa ise siz kök çakradan aldığınız enerji ile hayatınızı şekillendirirsiniz ve en çok hastalıkları kök çakrada yaşarsınız. Diğer çakralarda sistem şu şekilde çalışıyor; öfke duygunuz kontrolden çıktıysa üçüncü çakradaki organlardan biri zarar görecektir. Öfkenizin sebebi hazmedemediğiniz bir söz olabilir ya da kötü davranışa maruz kaldıysanız yüksek ihtimalle mide sorunu yaşayacaksınız.

Kendinizi ifade etme özgürlüğünüz yok ise  beşinci çakranızın enerjisi bloke olmuştur ve tiroid hastalığı ile mücadele ederken kendinizi bulabilirsiniz.  Negatif duygularla bloke ettiğiniz çakralarda enerji akışları yavaşlar ya da kesilir o zaman hastalıklar başlar. Bunun için çakralar sistemini tanımak gerekiyor. Kendini tanıma ve anlama noktasında çakralar çok iyi bir araçtır. Çakraları ayrıntılı bir şekilde yazarak kendiniz hakkında bilgi sahibi olmanızı temenni ediyorum. Neden diye sorarsanız? Fiziki ve ruhsal bedeninizi ne kadar iyi tanırsanız kendinizi o kadar iyi yönetirsiniz.

 İnsan vücudunda yedi tane temel çakra vardır.

Birinci Çakra ve İlgili Özellikler

Renk: Aktif  birinci çakra parlak alev rengiyle belirir.

İlgili Unsur: Toprak

Duyu: Koku

Semboller: 4 yapraklı lotus (nilüfer)

Temel İlke: Var olmak için maddi irade (yedinci çakranın ruhsal var olma iradesinin zıttı)

Bedendeki İlgili Bölgeler: Omurga, kemikler, dişler ve tırnaklar gibi bedenin tüm sert bölgeleri. Makat, düz ve kalın bağırsaklar prostat bezi. Kan ve hücre yapımı.

 İlgili Salgı Bezleri: Böbreküstü bezleri kan dolaşımını ihtiyaca göre ayarlama fonksiyonuna sahip adrenalini ve noradrenalini üretir. Bu yolla bedenimiz ihtiyaca göre anında tepki gösterir. Dahası, böbreküstü bezinin bedenin ısı dengesi üzerinde önemli etkisi vardır.

İlgili astrolojik burçlar ve gezegenler         

 Koç/ Mars: İlk yaşam enerjisi, başarma gücü, saldırganlık ..

Boğa: Dünyaya yakınlık, kararlılık, sahip olma, maddi zevk.

Akrep/Plüton: Bilinçsiz bağlanma, cinsel güç, dönüşüm ve yenilenme

Oğlak/ Satürn : Bünye ve kararlılık.

Ayurvedik öğretilerde tüm yaşamın ilk kaynağı, kök çakrada güneşle temsil edilir.

 

Kök çakra bizi maddi, dünyaya bağlar. Onu açmayı başaranlar dünyadaki yaşamı tüm yönleriyle kabullenecekler, fiziksel varlıklarına “evet” diyecekler ve dünyasal güçlerle uyum içinde yaşamaya ve davranmaya hazır olacaklar.

Bir varlık kurmak, maddi güven bulmak ve bir aile kurarak soyunun hayatta kalmasını sağlamak, cinselliğin fiziksel bir işlev ve çocuk sahibi olmanın bir yolu olarak kullanıldığı birinci çakranın etki sahasına aittir.

Uyumsuz Çalışma ; Eğer kök çakranız kötü çalışıyorsa ya da dengesizse, düşünceleriniz ve eylemleriniz, maddi sahip olma, güvenlik ya da iyi yiyecek, alkol seks gibi bedensel düşkünlükler ve korkular etrafında döner. Sonuçları düşünmeden arzu ettiğiniz her şeyin sizin olmasını istersiniz. Aynı zamanda, özgürce alıp vermekte çok zorlanırsınız. Güvenlik ve mesafe sağlamaya karşı belirgin bir eğiliminiz olur. Bedensel olarak tüm bunlar kendini kabızlık ve şişmanlık olarak gösterir.

Yetersiz Çalışma; Eğer kök çakranız engellenmiş ya da kapalıysa, fiziksel olarak zayıf olmaya eğilim gösterirsiniz. Maddi ve duygusal direnciniz yoktur. Yaşamdaki birçok şey sizi endişelendirir. En çok alışık olduğunuz duygu, belirsizlik hissidir. Ayaklarınızın yerden kesildiğini ya da havada durduğunu sanki bulunduğunuz yerde değilmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Günlük yaşamın ihtiyaçlarına karşılık vermek sizin için zor olabilir ve sık sık kararlılık ve başarma gücünden yoksun olabilirsiniz. Çoğu zaman bu dünyadaki yaşam, mutluluktan çok, yük gibi gelir. Daha kolay, daha hoş ve daha az yorucu bir hayat arayışına girersiniz. Eğer yüksek çakralarınız düşüklere oranla daha çok gelişmişse, bu dünyaya ait olmama duygusu, kök çakranızdaki bir yetersizlik halinin belirtisidir. Eğer sakral çakranız ve solar pleksüs çakranız da engellenmişse, kök çakra yoluyla temel yaşam gücünü alamamanız yüzünden iştahsız olabilirsiniz. Bu da kaçma isteğinin bir belirtisidir.

Koç, boğa, oğlak, akrep burçları kendilerini tanımak için bu yazıyı iyi okuyarak kök çakranın mantığını anlamaya çalışabilirler. Yukarıdaki resme bakıp hastalığınızın bağlı olduğu bölgeyi tespit ederek kapalı olan çakrayı bulabilirsiniz.

Peki hastalığınızın ilgili çakrasını tespit etmek size ne kazandırır? Çakralar aynı zamanda kişilerin karakter özelliklerini, inançlarını, hayattan beklentilerini ve yaşadığı yoğun duygular hakkında bilgi verir. Bu bilgilerde size hastalığınızın duygusal sebebini buldurur. Hastalığınızın duygusal sebebini bulduğunuzda yüzleşme tekniği ile negatif duygular kalpten boşaltılırsa vücut iyileşmek için hücreleri yeniden kodlar. Çünkü kalp için artık yaşanan olayın değeri kalmamıştır haliyle olaydan sonra ortaya çıkan negatif duygularda değersizleşmiştir. Kalpten negatif duyguları boşaltmak için en güzel tekniklerden biri Holoterapi Nefes Çalışmalarıdır.

Kendi bedenlerinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşarsınız. Çakralar serimize haftaya ikinci çakra olan sakral çakra ile devam edeceğiz .

 

Sorularınızı iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.

instagram:@holoterapistt                                                                                                                                 mail adresi: kaplanmery@hotmail.com

 

YAZARLAR - 13:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]