14° Kapalı

Meryem Kaplan Yazdı: İnsana Dair

SAĞLIK - Kasım 30, 2020 11:46 A A

Yazdıklarımızın kalplere şifa olması dileği ile;

İnsana dair;

Kabule geçirilemeyen duyguların hali.

Alemlerin Rabbi insanı en güzel fiziki bedenle yarattı. Ruhu da bu bedene koyup kalbe yerleştirdi ve o ruhu insan yapabilmeyi bizim özgür irademize bıraktı. Peki biz insanlık mertebesinde nereye getirdik o ruhu!

Ruhun bana göre dört temel köşe taşı var. Bunlar; sevgi, saygı, değer bilinci ve Allaha teslimiyettir. Bu dört temelin birinde ya da hepsinde olan eksiklik her an yıkılmaya ramak kalmış bina misalidir ve bu binanın içinde oturan kişi, huzursuz, kendini güvende hissetmeyen, gelecek kaygısı yaşayan, mutlu olamayan, panik atak insanın hali gibidir.

Şuan ki modern psikiyatrinin (ben ötesi psikolojinin) temelleri de bu prensibe dayanır. 1800 lü yıllarda intihar vakalarında artışlar, akıl hastanelerinin dolması vb sebeplerden dolayı  insan ruhunu anlamaya yönelik araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Avrupa ve Amerika’da  psikoloji üzerine araştırmalar ve deneyler yapılırken çok fazla eski kitap okunup araştırıldığını biliyoruz. İnsan ruhunu  anlama noktasında İslam Tasavvufu öğretilerinden (İbn-i Arabi Fusus’ul Hikem dünyada en çok çevirisinin şerhi yapılan kitaptır) bir çok İslam Tasavvuf ehlinin kitapları, Hintlerin Ayurveda kültürüne ait kutsal  Veda metinleri, Tibet kültürün vb kadar araştırmalar yapılmıştır.

Bugün ki ben ötesi psikolojinin milattan önce ve milattan sonra yaşayan bilginlerin ve kutsal metinlerin anlaşılabildiği kadar günümüze uyarlanmasıdır. Varılan ortak sonuçta benim gördüğüm Kutsal Veda Metinleri ve Tirmizi’nin Nefis Mertebelerinin Amerikalı ve Avrupalılar tarafından kendi yorumlarına göre yapılan yeni sentezleridir.

 

David R. Hawkinse ait olan Bilinç haritası skalasında ki duygu ve hallerin ruhun dört temel taşı prensibiyle eşleştiğini görebiliriz.

Bilinç haritasındaki Utanç 20 –Gurur 175 frekans aralığındaysanız ruhunuz ve kalbiniz çok fazla acı çekiyor demektir. Profesyonel destek alarak bu düşük frekanstan kurtulabilirsiniz.

Utanç, suçluluk, hissizlik, yas, korku, arzu, öfke, ve gurur duygularının açılımları; değersiz hissetme, tam olarak değerinin farkında olamama, kendini olduğu gibi kabul edememe, kendini sevmeye ve sevilmeye layık görememe, kendini sürekli hatalı görme, kendi ile bitmek bilmeyen savaş hali, öfke, nefret, günahkar hissetme, endişe, öfke, kindarlık, gaddarlık,  kurban bilincinde hissetme, gücünden fazla yük alma, ölüm korkusu,  duygularının  çıkış noktaları tespit edilerek olumsuz duygular olumlu duygulara dönüştürülür. Birey bu duygularla tek başına baş edemez, kendi kendine olumlamalar yapsa bile en ufak bir olayda tekrar duygu tetiklenir ve daha ağır bir şekilde geri döner. Bu duygular kendini sevme, kendine saygı duyma ve kendi değerini bilme ve teslimiyet duygusunun eksik tarafına karşılık gelir.

Yapılan Holoterapi Nefes Çalışmalarında eksik kalan bu olumsuz duyguları olumlu hale dönüştürülerek kişinin yaşam kalitesini artırması hedeflenir.

Haftaya Bilinç Haritasını okumaya devam edeceğiz. İnsana dair yazacağımız daha çok şey var.  Sorularınızı iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.

ınstagram:@holoterapisst                                                                                                                                 mail adresi: kaplanmery@hotmail.com

Kişisel Gelişim Uzmanı

Meryem Kaplan    30/11/2020

 

 

 

 

SAĞLIK - 11:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]