Kapalı

Meryem Kaplan Yazdı: İnsana Dair

SAĞLIK - Kasım 30, 2020 11:46 A A

Yazdıklarımızın kalplere şifa olması dileği ile;

İnsana dair;

Kabule geçirilemeyen duyguların hali.

Alemlerin Rabbi insanı en güzel fiziki bedenle yarattı. Ruhu da bu bedene koyup kalbe yerleştirdi ve o ruhu insan yapabilmeyi bizim özgür irademize bıraktı. Peki biz insanlık mertebesinde nereye getirdik o ruhu!

Ruhun bana göre dört temel köşe taşı var. Bunlar; sevgi, saygı, değer bilinci ve Allaha teslimiyettir. Bu dört temelin birinde ya da hepsinde olan eksiklik her an yıkılmaya ramak kalmış bina misalidir ve bu binanın içinde oturan kişi, huzursuz, kendini güvende hissetmeyen, gelecek kaygısı yaşayan, mutlu olamayan, panik atak insanın hali gibidir.

Şuan ki modern psikiyatrinin (ben ötesi psikolojinin) temelleri de bu prensibe dayanır. 1800 lü yıllarda intihar vakalarında artışlar, akıl hastanelerinin dolması vb sebeplerden dolayı  insan ruhunu anlamaya yönelik araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Avrupa ve Amerika’da  psikoloji üzerine araştırmalar ve deneyler yapılırken çok fazla eski kitap okunup araştırıldığını biliyoruz. İnsan ruhunu  anlama noktasında İslam Tasavvufu öğretilerinden (İbn-i Arabi Fusus’ul Hikem dünyada en çok çevirisinin şerhi yapılan kitaptır) bir çok İslam Tasavvuf ehlinin kitapları, Hintlerin Ayurveda kültürüne ait kutsal  Veda metinleri, Tibet kültürün vb kadar araştırmalar yapılmıştır.

Bugün ki ben ötesi psikolojinin milattan önce ve milattan sonra yaşayan bilginlerin ve kutsal metinlerin anlaşılabildiği kadar günümüze uyarlanmasıdır. Varılan ortak sonuçta benim gördüğüm Kutsal Veda Metinleri ve Tirmizi’nin Nefis Mertebelerinin Amerikalı ve Avrupalılar tarafından kendi yorumlarına göre yapılan yeni sentezleridir.

 

David R. Hawkinse ait olan Bilinç haritası skalasında ki duygu ve hallerin ruhun dört temel taşı prensibiyle eşleştiğini görebiliriz.

Bilinç haritasındaki Utanç 20 –Gurur 175 frekans aralığındaysanız ruhunuz ve kalbiniz çok fazla acı çekiyor demektir. Profesyonel destek alarak bu düşük frekanstan kurtulabilirsiniz.

Utanç, suçluluk, hissizlik, yas, korku, arzu, öfke, ve gurur duygularının açılımları; değersiz hissetme, tam olarak değerinin farkında olamama, kendini olduğu gibi kabul edememe, kendini sevmeye ve sevilmeye layık görememe, kendini sürekli hatalı görme, kendi ile bitmek bilmeyen savaş hali, öfke, nefret, günahkar hissetme, endişe, öfke, kindarlık, gaddarlık,  kurban bilincinde hissetme, gücünden fazla yük alma, ölüm korkusu,  duygularının  çıkış noktaları tespit edilerek olumsuz duygular olumlu duygulara dönüştürülür. Birey bu duygularla tek başına baş edemez, kendi kendine olumlamalar yapsa bile en ufak bir olayda tekrar duygu tetiklenir ve daha ağır bir şekilde geri döner. Bu duygular kendini sevme, kendine saygı duyma ve kendi değerini bilme ve teslimiyet duygusunun eksik tarafına karşılık gelir.

Yapılan Holoterapi Nefes Çalışmalarında eksik kalan bu olumsuz duyguları olumlu hale dönüştürülerek kişinin yaşam kalitesini artırması hedeflenir.

Haftaya Bilinç Haritasını okumaya devam edeceğiz. İnsana dair yazacağımız daha çok şey var.  Sorularınızı iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.

ınstagram:@holoterapisst                                                                                                                                 mail adresi: kaplanmery@hotmail.com

Kişisel Gelişim Uzmanı

Meryem Kaplan    30/11/2020

 

 

 

 

SAĞLIK - 11:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 02
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 03
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 04
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]
 • 05
  Av. Mustafa Alparslan Demir: Ağabeylerin Değil Milletimin Hizmetkarı Olacağım
  İyi Parti Erbaa Belediye Başkan Aday Adayı M. Alparslan Demir ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Adaylık süreci, yerel siyaset ve izleyeceği yol haritasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Demir’in düzenlediği basın toplantısına ayrıca İyi Parti Erbaa İlçe Başkanı Fatih Sönmez ve partinin bazı mahalle temsilcileri katıldı. Demir, davetine icabet eden basın İyi Parti […]