18° Az bulutlu

Murat Toycan Selçuk: Erbaa Severken Öldürülüyor

ERBAA - Şubat 18, 2022 17:38 A A
İyi Parti Erbaa İlçe Başkanı ve Tokat Milletvekili Aday adayı Murat Toycan Selçuk, son dönemde Erbaa’da özellikle yıkılan binalar ve burada eğitim gören öğrencilerin sorunlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Selçuk yaptığı açıklamada:
“Erbaa
Adeta sahipsiz…ya da çok fazla sahipli…
Severken öldürülüyor.
Hepimiz biliyoruz; son iki yıldır pandemi süreci ile birlikte eğitimde büyük kayıplar yaşadık. Binlerce öğrencimiz iki yılı aşkın süre nitelikli eğitim alamadı.
Eylülde tekrar açılan okullar ve fedakâr eğitim emekçileri büyük risk alarak eğitime devam ediyor.
Hem geçmiş kayıpları telafi etmeye çalışırken hem de güncel eğitimi yürütmeye çaba harcıyorlar.
Buraya kadar sorun yok.
Peki sorun ne mi?
Erbaa Coşkun Anadolu Önder Lisesi 820 den fazla öğrenciye eğitim hizmeti veriyordu.
Okul binası depreme dayanıklı değil diye yıkım kararı alındı.
Öğrencilerin yarısı GOP ilköğretim okuluna, yarısı Atatürk ilköğretim okuluna geçici yerleştirildi.
Mevcut ilköğretim öğrencilerin de eğitimleri ikili öğretim oldu.
Bununla ilköğretim yavrularının da eğitimleri gasp edilmiş oldu.
Fatih Anadolu Lisesi binası da depreme dayanıklı değil. Oranında güçlendirmeye alınması kararlaştırılmış. Son bilgilere göre oranında yıkılıp yenilenmesi gündemde. Daha kesinleşmeden Erbaa’nın bu güzide okulu da yarım gün eğitime geçti. Burada eğitim gören 870 öğrenci de gözden çıkarılmış durumda. Yıkım gerçekleşir ise bu öğrenciler Tepeşehir Yibo okuluna taşınacak. Yetmezmiş gibi oradaki ilköğretim öğrencilerinin de yarım gün eğitim hakkı gasp edilmiş olacak.
Dahası var. Erbaa Kız Meslek Liseside depreme dayanıklı değilmiş. Eski Hastane arkasındaki bu okulumuz da yıkılacak. Harun Yüksel İlköğretim okuluna taşınacak. 500 den fazla öğrenci yarım gün eğitim alacak. Aynı zamanda Harun Yüksel İlköğretim çocuklarımızın da yarım gün eğitim hakları gasp edilecek…Peki Erbaa Kız Meslek Lisesi nereye yapılacak. Eski Üniversite binasının bulunduğu bölgeye.
Bitmedi….
Erbaa Öğretmenevi binası da çürükmüş. Ortalama iki yılda tadil edilen bina çürük. Orası da yıkılacak. Peki yeni öğretmenevi binası yapılacak mı? Yıkılacak Erbaa Kız Meslek okulunun boşalttacağı alana. Bunun asıl sebebi yeni yapılacak projenin mevcut yere sığmayacak olması aynı zamanda.
Emekli öğretmenlerin tek buluştuğu sosyal, kültürel zaman geçirdikleri ortamı da yok etmek çok yanlış olacak. Emekli öğretmenlerimize geçici yer göstermek yerine çağdaş, modern yeni projenin ulaşılabilir yeri için çaba görmek isteriz.
Eğitim niteliği ve fırsat eşitliğinin yok edildiği bu karmaşada veliler bilgilendirilmedi mi acaba?
Bu karmaşada öğretim kalitesi ve 7-8 bin öğrencinin kaybının telafisi mümkün mü?
Bütün bu karmaşada Erbaa’nın en güzide okulu Erbaa Merkez Anadolu Lisesi hiç sebep yok iken neden yarım gün eğitime geçildi. Çocuklar sabah saat 06:30 sokaklarda. 12:40 öğlen okul boşaltılıyor.
Sanırım taşımalı eğitimden üç beş kuruş tasarruf etmek için bu başarılı okulumuz öbür okullara uydurulmuş, kurunun yanında yakılıyor.
Binalarımız yenilensin itiraz etmiyoruz. 100 bin nüfusu aşkın ilçenin çocukları gözden çıkarılmasın!
İki yılı pandemiden kaybeden çocuklarımız en az iki yılda inşaat süresince kaybedecekler…
Okulların yenilenmesine, çocuklarımızın daha sağlıklı, modern, güvenli ortamlarda eğitim görmeleri için yapılan yatırımlara karşı çıkmak veya eleştirmek haksızlık olur…
Ama iyi şeyler yapılırken gelecek nesillerin eğitim haklarının düşünülmemesini, son zamanlarda çoğu işte olduğu gibi plansızlıkları eleştirmemek de duyarsızlık olur.
Tekrar gözden geçirilmesi veya istişare edilmesi gerekmiyor mu?” dedi.
ERBAA - 17:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]