15° Açık

Necati Selvitop Şalpazarı Belediye Başkan Adayı Oldu

Politika - Ağustos 11, 2023 01:02 A A

Ünlü Gazeteci, Televizyoncu, Sunucu Necati Selvitop, memleketi Trabzon’un Şalpazarı ilçesinden belediye başkan adayı oldu.

NECATİ SELVİTOP KİMDİR?

20 Ekim 1964 Trabzon/Şalpazarı ilçesinin Üzümözü Mahallesi’nde babası şehit olduktan bir hafta sonra dünyaya geldi. Fitre ve zekat paraları ile ilköğretim okulunu Üzümözü Mahallesi’nde bitirdi. Parasız yatılı ziraat okuluna giren Selvitop, Trabzon Şana ardından Bayburt’ta eğitimini tamamlayıp 1981 yılında Bayburt’ta ilk sigortalı mermer ocağında işçi olarak çalışmaya başladı.

GENÇ YAŞTA İŞ HAYATINA ATILDI

Ankara ve İstanbul’a uzanan çalışma hayatına 1983 yılında askere gitmesi ile ara verdi. Çekmeköy 23. Tümen Komutanlığı’nda Alay Muharebe Takım Çavuşu olarak, ardından 55 günlük Kıbrıs Milan çavuşu olarak askerliğini tamamlayan Selvitop, 1984-87 yıllarında gündüz Karaköy Perşembe Pazarında Elektrik sektöründe, akşam saat 21’den gece 02’ye kadar Hürriyet Gazetesi Kelebek Dergisi magazin servisinde çalıştı.

STK’LARDA KURUCU VE YÖNETİCİLK YAPTI

Birçok STK’larda görev alan Selvitop, TÜRKİSAD Tüm Karadenizli Sanayi ve İş Adamları Derneği kurucusu ve yöneticiliği, Doğu Karadenizliler Derneği kurucu üyeliği, Ümraniye Trabzonlular Derneği kurucu ve 4. Dönem Genel Sekreterliği görevi, Türkiye Profesyonel Boks Federasyonu kurucu üye ve başkan yardımcılığı, Şalpazarı Dernekler Birliği kurucu üyeliği ve yöneticiliği, Şalpazarı Üzümözü Köyü kurucu dernek başkanlığı, Üzümözü Köyü Vakfı İstanbul Temsilciliği, Türkiye Şehit Aileleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Dernek Başkanlığı, 632’ye yakın komşu il, ilçe, mahalle dernek üyeliklerinde bulundu.Hali hazırda Türkiye Şehit Aileleri Derneği Genel Başkan Yardımcılığını yürüten Selvitop binlerce organizasyona imza attı.

GAZETE VE TELEVİZYONCULUKTA ZİRVEDE YER ALDI

Gazetecilik, televizyon programcılığı, organizatörlük, sunuculuk, dernekçilik çatısı altında, 81 vilayet, 922 ilçe, 387 belde 37 ülkeyi gezen Selvitop, Guinness Rekorlar kitabına adını yazdırdığı yüzlerce organizasyonda aktif rol oynadı.Ticari alanda başarılı işler yapan Selvitop yüzlerce insana iş istihdamı sağladı. Birçok ünlü şirketin, vakfın basın danışmanlığını yaptı.

SİYASETE GİRDİ

Türk siyasi hayatına 1990 yılında rahmetli Aydın Menderes ile Büyük Değişim Hareketi’nin kuruculuğu ile başlayan Selvitop 1991 yılından itibaren 4 yıl Demokrat Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı, 2. yıl Genel İdare Kurulu Üyeliği, 2 yıl da Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapan Selvitop daha sonra Fazilet Partisi, Refah Partisi, 2001 yılından bu yana Ak Parti çatısı altında siyasi hayatına devam etti.

2014 Yılında Ak Parti’den Şalpazarı Belediye Başkanı aday adayı, 2015 yılında Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekilliği aday adayı, 2018 yılında İstanbul 1. Bölgeden milletvekilliği aday adayı ve son olarak 2023 yılında İstanbul 1. Bölgeden 2. Tercih olarak Kahramanmaraş’tan Ak Parti milletvekili aday adayı oldu. 41 yıllık sanat, siyaset, iş dünyasında 25 milyona yakın tanıdığı, dostu, hayran kitlesi olan Selvitop, Kanal 7, TGRT, Fox Tv gibi ulusal kanallarda, Mehmetçik, Acı ve Tatlı, Telekritik, Anadolu Magazin, barıştırma, buluşturma, toplumun manevi sosyal kültürel değerlerini öne çıkaracak sayısız programlara imza attı. Onlarca Ödül Kazandı.

TÜRKİYE’Yİ EKRANLARA TAŞIDI

Karadeniz’in Kelkit Vadisi’nin, bölgenin tüm kanallarında müzik eğlence, halkın nabzı, serbest kürsü, Türkiye konuşuyor, kimler şehit kimler şehit değil, acı ve tatlı vb. sayısız programlar yaparak bölgeye, ilçesine çok büyük katkıları oldu. Ekmeğini, tereyağını, keşanını, peştemalını, horonunu, konağını, yaylalarını, Dünyaya tanıttı.

İhlas medya grubundan emekli olan Selvitop, şehit çocuğu kadrosunda uzun yıllar, kültür ve turizm bakanlığında çalıştı. 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerde Şalpazarı Belediye Başkanlığı adaylığı için ayrıldı. Selvitop evli ve 5 çocuk babasıdır.

Politika - 01:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]