14° Kapalı

Pedalların Ritmi Medeniyetin Beşiği Anadolu’da Atacak

SPOR - Ağustos 11, 2023 11:06 A A

BHA-Kırıkkale Ercihan Çakmak

Pedalların Ritmi Medeniyetin Beşiği Anadolu’da Atacak

BİSİKLETÇİLER 120 KM BOYUNCA ANADOLU’NUN KALBİNDE PEDAL ÇEVİRECEK

TOUR OF ANATOLIA
ANATOLIA MTB STAGE RACES
24-27 AĞUSTOS 2023
KAYSERİ – NEVŞEHİR – KIRŞEHİR

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından sınıflandırılan ve toplamda dört gün sürecek etaplı dağ bisiklet yarışı “Anatolia MTB Stage Races” için geri sayım başladı. Dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçilere ev sahipliği yapacak olan yarış, dünya medeniyetinin ilk örneklerine kadar uzanan tarihi ve kültürüyle “Medeniyetin beşiği” Anadolu’nun üç kentinde gerçekleşecek.

Parkurları, coğrafyası, iklimi ve çok daha fazlasıyla tarih kokan Anadolu’da pedallar 120 km boyunca medeniyetin izinde çevrilecek. 4 gün 4 etaptan oluşan ve dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçiler birbirlerinin yanı sıra zorlu parkurlarla da mücadele edecek.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Etaplı Dağ Bisikleti Yarışı Kayseri, Nevşehir, Kırşehir illerinde görsel en güzel mekânlarda sportif tanıtım amaçlı 24-27 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleşecektir.

TÜRKİYE BİSİKLET FEDERASYONU BAŞKANI EMİN MÜFTÜOĞLU

“Anadolu’da MTB STAG RACE Dağ bisikleti Yarışı Dünya Bisiklet Birliği (UCI) tarafından resmi olarak teçhil edilmiş bir yarıştır. Dünya’ nın dört bir yanından gelecek vadeden amatör ve profesyonel dağ bisikletçilerinin katılacağı yarış Türkiye’de etaplı olarak ilk kez düzenleniyor. Kayseri İncesu ‘ da başlayacak olan yarış Nevşehir etabından sonra Kırşehir’de sona erecek.

Bisiklet Federasyonu olarak illerimizin tanıtımına, bisikletin tabana yayılmasına, bisikletin kolay ulaşım olarak yaygınlaşmasına önem veriyoruz. Kültür ve turizm anlamında adeta tanıtım elçiliği gibi görev yapan federasyonumuz, organizasyon yaptığı her ilin yöresel, folklorik, kültürel ve sanatsal yönlerini öne çıkararak tarihi ve doğal güzellikleri de tüm dünyaya bisiklet sporu ile tanıtıyoruz. Bisiklet sporu dünyada çok büyük ilgi görmektedir, Sağlıklı yaşam ve kolay ulaşımın yanı sıra ekonomik anlamda vaz geçilmez bir ulaşım aracıdır. Aynı şekilde ülkemizde de bisiklet sporunu yaygınlaştırmak ve bisiklet yollarının çoğalması için yerel yöneticilerden destek bekliyoruz. Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir’de düzenlediğimiz MTB- Dağ Bisikleti etaplı yarışı ilk kez Türkiye’de düzenleniyor. Tüm halkımızı izlemeye davet ediyorum. Erciyes’ten Bozkıra yolculuk edeceğiz” dedi.

ERCİYES’TEN BOZKIR’A

4 gün 4 etap

Mistik güzellikleri ve kültürüyle binlerce yıldır insanlığın gözdesi konumunda olan Anadolu, bu yıl onlarca bisikletçiyi ağırlayacak. Altın çağını yaşadığımız bisikletin en ilgi çeken organizasyonlarından olan “Anatolia MTB Stage Races”te sporcular, 4 günde 4 etapta mücadele edecek.

1. Etap Zamana Karşı (XCT) – Kayseri (İncesu) – Zamana Karşı – 2,5 km
Yarışın birinci etabında bisikletçiler, efsanelere konu olan Erciyes Dağı’nın eteklerinden pedal çevirecek. Sporcular, 24 Ağustos Perşembe günü Kayseri İncesu’daki ilk etapta 2.5 km boyunca zamana ve birbirlerine karşı yarışacaklar.

2. Etap – Noktadan Noktaya (XCP) – Nevşehir (Ürgüp) – 36 km

Anadolu’nun kalbinde organize edilen MTB Stage Races’in ikinci gününde ve ikinci etabında ise bugün hala sırları çözülemeyen, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan peri bacalarının diyarı Nevşehir’de bisikletçiler 35 km’lik parkurda mücadele edecek. Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden birisi olan Ürgüp merkezden başlayacak olan yarış, Hadosan toprak yoldan Ortahisar, Çavuşin ve Rose Valley tırmanışla Ortahisar Kasabası, Pancarlık, Ürgüp’de tamamlanacak.

3. Etap – Maraton – (XCM) – Kırşehir – Kaman (Kalehöyük) – 64 km

Yarış üçüncü gününde, tarihin izlerini binlerce yıl boyunca taşıyan ve “Bozkırın Kalbi” olarak bilinen Kırşehir’de devam edecek. Türk edebiyatının en önemli ozanlarının ve şairlerinin yetiştiği yerde bisikletçiler, sert rüzgarlara ve kavurucu sıcağa karşın 47 km pedal çevirecek. Yarışın 3. etabı, Cacabey Medresesi, stabilize yollardan Karıncalı, Demirli, Kurancılı ve Çağırkan geçilerek, Türk ve Japon hükümetlerinin kültürel ve ekonomik iş birliği ile yapılmış olan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi önünde son bulacak.

4. Etap – CrossCountry – (XCO) – Kırşehir (Aşıkpaşa Tabiat Parkı) – 34 km

İnsanlık tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan coğrafyada geçen yarışın son etabı ise 4,7 km uzunluğa sahip. Kırşehir’de bulunan Aşıkpaşa Tabiat Parkı çevresinde oluşturulmuş parkurda, Olimpik CrossCountry yarışmaları yapılacak. Elite Sporcular toplamda 7 tur atacaklardır.

SPOR - 11:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]