14° Kapalı

Sakarya Büyükşehir’in 65 Gönüllüsü 38 Kişiye Hayat Oldu

Yaşam - Ağustos 12, 2023 11:27 A A

Sakarya Büyükşehir’in 65 Gönüllüsü 38 Kişiye Hayat Oldu

SAKARYA – BHA

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bir süre önce belediye bünyesinde bir arama-kurtarma ekibinin kurulması için talimat vermiş, süratle başlatılan çalışmalar sonucunda tam donanımlı bir ekip kurulmuştu.

Sakarya Büyükşehir Arama Kurtarma Ekibi’ne katılan tüm personeller, tatbikat ve eğitim alanlarındaki enkaz, akarsu, nehir, deniz ve dağlık arazilerde operasyonlar yaparak her türlü arama-kurtarma eğitimlerinden geçti.

100’e Yakın Operasyon

Büyükşehir bünyesinde faaliyete geçen tim, 65 kişilik kadrosuyla ilk günden bu yana Türkiye’nin genelinde toplamda 100’e yakın operasyona katıldı. Enkazda, dağlık alanda, akarsuda, ya da ikamette mahsur kalma veya kaybolma vakalarında en zor operasyonlarda ‘hayati’ dokunuşlar yapıldı.

Sakarya’da ve civar illerdeki kayıp, mahsur kalma veya sel vakalarında ise 5 kişinin hayatı kurtarıldı. Tam donanımlı ekipmanlarla arama, kurtarma, enkaz görevi yürüten ekip, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde de bölgeye ilk ulaşan ekiplerden biriydi.

33 Kişi Enkazdan Sağ Çıkarıldı

Kahramanmaraş ve Adıyaman’da görev alan Büyükşehir’in gönüllüleri Azerbaycan Bulvarı, Trabzon Caddesi ve birçok kritik noktada 33 vatandaşı enkaz altından canlı kurtardı.

Enkazda yapılan arama çalışmasında 9 vatandaşın hayatı K9 köpeği “Nefes” sayesinde kurtarıldı. Sakarya’da ise Doğançay, Kurudere, Pamukova, Geyve ve Çaykışla’da yapılan operasyonlarda kaybolan ya da mahsur kalan 5 vatandaş sevdiklerine kavuştu.

Büyükşehir ekibindeki 65 kişilik kadronun bir bölümü DAK, (Doğa Arama Kurtarma) bir bölümü kentsel arama kurtarma ve bir bölümü ise K9 enkaz arama kurtarması konusunda faaliyet gösteriyor.

“Hayatlara Vesile Olmak Onurlu Bir Duygu”

Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Dairesi AKOM Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Başkanımız Ekrem Yüce’nin deprem şehri olmamız ve afet risklerinin yüksek olması nedeniyle verdiği talimat üzerin bölgenin en donanımlı ve kapsamlı arama-kurtarma timini kurduk. 65 gönüllü personelimiz faaliyete geçtiğimiz ilk günden bu yana deprem bölgesinde, Sakarya’mızda ve civar illerde çok kritik operasyonlarda hayatlar kurtardı. Kutsal gördüğümüz bu çalışmalarda gözyaşları bazen sevinçten, bazen ise üzüntüden akıyor. Bir cana dahi vesile olmak onurlu, gururlu bir duygu” denildi.

Yaşam - 11:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]