14° Kapalı

Sazıyla Sözüyle Geleceğin Güçlü Sesi: Salih Çelik

ANADOLUDAN - Ocak 22, 2024 13:29 A A

Haber sitemizin yerel sanatçılarımızla yapmaya devam ettiği röportajlara bir yenisi daha eklendi. Usta kalem Yazar Ayten Turan’ın editörlüğünü yaptığı çalışmada bu haftaki konuğumuz sesi, sazı ve duruşuyla gelecek vaat eden Salih Çelik oldu. Ayten Turan sordu Salih Çelik Cevapladı:

Ayten Turan: Bu günkü Röportaj konuğumuz değerli sanatçımız Salih ÇELİK. Sazıyla sözüyle gelecek vaat eden bir sanatçısınız. Salih Bey sizi dinleyenler tanıyanlar bilir, sosyal konularda her zaman önde giden bir sanatçısınız. Sizinle keyifli bir röportaj yapacağımıza eminim.
Hoşgeldiniz.
Salih Çelik: Hoşbulduk. Öncelikle bu güzel röportajda sizlerle olmak, okuyucularımızla buluşmak benim için güzel bir duygu. Sizin gibi kalemi güçlü bir yazarın röportaj konuğu olmak benim için ayrıca onurdur. Teşekkür ederim.
Gerçi sizi birçok kişi tanıyor ama tanımayanlar için Röportajımıza sizi tanıyarak başlayalım. Kısaca Salih Çelik kimdir?
– 1981 İstanbul Zeytinburnu’nda dünyaya geldim. Eğitim, Öğretim hayatım İstanbul’da geçti. Evli ve iki çocuk babasıyım. Ne kadar İstanbul’da yaşıyor olsam da memleket sevdalısı birisiyim. Önceden köyümüz Erikbelen, Tokat Niksar ilçesine bağlıydı ama daha sonra Başçiftlik ilçesine bağlandı. Annemde Reşadiyeli olduğu için ve kurulan dostluklar sayesinde Tokat’ın tüm ilçeleriyle de zaman içerisinde gönül bağımız kuruldu.
Salih Çelik’in sanat hayatı ne zaman başladı?
– Annem ve Babamın iş arkadaşı, ablam için bağlama veriyor, bağlama eve geldiğinde onu görünce bende müziğe karşı ilgi başladı. Dayım cemlerde Zakirlik yapıyordu. Onun türkü ve deyişleriyle büyüdüm. Ben büyüdükçe içimdeki sanat aşkı da büyüdü. Bu aşk ile okullarda korolara seçildim. Annem hep bağlama çalmamı isterdi, beni bağlama kursuna yazdırdı. Daha sonra ikitelli Cemevi’nde önce grup cemi daha sonrada grup iklimi kurarak sahne almaya başladım. Gecelerde, pikniklerde, türkü barlarda, salonlarda festivallerde sahne alarak sanat hayatımda kendimi sürekli geliştirerek yol alıyorum. Ayrıca Erdem KAYA hocamın yazıp yönettiği birçok tiyatro oyunda oyuncu olarak rol aldım. Buda bende sahne hayatımda ve insanlarla diyalog kurma konusunda olumlu etkiler yarattı.
2017 yılında kurduğumuz, benimde başkan yardımcılığını ve müzik koordinatörlüğünü yaptığım; Erdem Kültür Sanat Topluluğunun içinde ‘Ekst’ müzik grubumuzu kurduk, grubumuzla birlikte konserler ve etkinlikler tertip ediyoruz. Davet edildiğimiz her yerde sahne alıyoruz.
Erdem KAYA hocamızın sunuculuğunda önce kendi sanat atölyemizde sanatçı yazar ve şairlerin katılımıyla sosyal medya üzerinde canlı yayınlar, daha sonra Tempo Tv de “Gönül sesi” adında 34 bölüm program yaptık. Bizde solisti olduğum, Ekst müzik grubu olarak bu programın müziklerini yaptık. Konuk sanatçılarımıza eşlik ettik.
Sanat hayatınızda nerede olmak isterdiniz? Bu gün istediğiniz noktada mısınız?
– Hedeflediğim yolda yavaş yavaş ve emin adımlarla yürüyorum. Her şeyin bir zamanının olduğunu düşünen biriyim. Elbette daha hedeflerimizin başındayız, zaman içerisinde hayatın akışı doğrultusunda yürüdüğümüz yolun bizi hedeflerimize daha kolay götüreceğini biliyorum.
Sanatta erişilebilen son noktanın olmadığını düşünüyor, her gün yeni bir şeyler öğrenerek, bizden sonraki nesle örnek olmayı hedefliyorum.
Sanat hayatınızda hangi konularda zorluk çekiyorsunuz?
-Sanatın kolay olduğu, yada sanatçının zorluk çekmediği bir dönem yok. Sanat yapıyorsanız her türlü zorluğa göğüs germelisiniz. Sanatçıya yeteri kadar saygının duyulmaması, desteklenmemesi, sanatın basite alınması bizim için en sıkıntılı durum. Eğlence mekânlarında canlı müzik yerine dijital müziğin yaygınlaşması biz performans sanatçılarını kötü yönde etkilemektedir.


Tokatlı bir sanatçı olarak, Tokat halkının sanata ve sanatçıya bakış açıları size göre yeterli mi?
-Tokatlı halkın, sahne aldığım bir çok yerde ilgisiyle karşılaştım, onların samimiyeti bizlere güç veriyor. Özellikle Yenikapı da yapılan Tokat tanıtım günlerinde aldığım sahne sonrası halkın ilgisi çok güzeldi. Katıldığım Tv programlarında bunu mesajlarıyla da gösteriyorlar.
Tokatlı bir sanatçı olarak yerelden genele geçmek gerekliyse, bunu sanatçılarımız nasıl yapmalı?
– Bazı sanatçılarımız yöresel kalmak isteyebilir. Fakat genele geçmek isteyen sanatçılarımızın olaya geniş bir açıdan bakarak, kendilerini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Her kesime hitap etmeli. Hem yerelde, hem de genelde güçlü olmalıdır. Sanatçı, günü kurtaran sanatçı olmamalıdır.
Tokat da ses sanatçıları ve yorumcuları arasında olmaması gereken davranışlar sizce nelerdir?
-Ben sanata ve sanatçıya saygı duyan birisiyim. Yöremizin her sanatçısına saygı duyuyor, saygıyla bakıyorum. Yöremizde örnek aldığım birçok sanatçı büyüğüm var. Kaybettiğimiz Murat Akkaya ve Kıvırcık Ali başta olmak üzere yaşayan birçok kıymetli üstatlarımızı da örnek alıyorum. Sanatçı toplumun aynasıdır. Örnek insan olarak davranışları her zaman iyi örnek teşkil etmelidir.
Sanatçıda kibir, ego, üsten bakma olmamalı, bunu yapan kişi hem yaptığı sanata, hem de onları takip eden dinleyiciye saygısızlık yapıyor demektir.
Yerel seçimler yaklaşırken, sanatçıların siyasete bakış ve toplum içindeki davranışları nasıl olmalıdır?
– Her insan gibi biz sanatçılarında siyasi bir görüşü ve duruşu vardır. Bu görüş ve duruşunu insanlara dikta etmek yerine örnek davranışlarla göstermelidir. Her kesime hitap eden bir sanatçı sırf siyasetçi istiyor diye diğer bir kesimi dışlaması ya da taraf olması bana göre çok yanlış. Bunlar halk arsında da ayrışmaya sebebiyet vermektedir. Biz sanatçılar toplumu ayrıştırıcı değil, birleştirici yönü olmalıyız.
Siyasetçinin sanata bakış açısını sorarsanız, onlara sanata günü kurtarmak amacıyla baktıkları için istedikleri şey sanatçıya değer vermek değil, kendinin bir yerlere gelmesi çabasıdır. Sanatın siyasi bir malzeme olarak kullanılmasını doğru bulmuyorum.


Salih Çelik sanat hayatının geleceğini nerde görüyor?
-Yaptığım sanat hakkında, gelecekte bir çok plan ve projeler içerinde yer almayı düşünüyorum. Zaman içerinde bunları sırasıyla hayata geçireceğim. Birkaç yıldır söz ve müzikleri bana ait eserler yapıyorum. Kendime ait bu eserlerle dinleyicilerimin karşısına çıkmayı hedefliyorum. İlk önce Albüm ve Klip çekmek istiyorum, bu konuda Sponsor çalışmalarımız devam ediyor. Bizim daha iyi projelere imza atabilmemiz için sponsor olacak dostların desteğine ihtiyacımız var. Daha sonra ilerleyen zamanlar içerisinde bir Şiir kitabı da çıkarmak hedeflerim arasında yer alıyor.
Nefesimin yettiği yere kadar hayallerimin peşinden koşmayı hedefliyorum. Siz dostların ve sevenlerin duasıyla bunu başaracağıma inanıyorum.

Tokatlı, sanatçılarını hak ettiği yerde düşünüyor mu?

– Bence bu takdir Tokatlılarındır.
Tokat halkına ve sanatçılarına neler söylemek istersiniz.
– Yöremizin güzel insanlarıyla daha fazla birlikte olmak, yöre derneklerimizin etkinliklerinde daha fazla yer almak isterim. Sosyal konularda da yardımcı ve duyarlı olmayı seviyorum. Elimden geldiği kadarıyla sosyal projelere destek oluyorum.
Tokatlı sanatçı dostların birbirlerine destek olmalarını, birlikte her türlü eksiliğe rağmen tek yürek olmalarını arzu ediyorum.
Son olarak, yeni Müziğe başlamak isteyen gençlere önerileriniz nelerdir?
– Çıktıkları yolun zor, meşakkatli ama bir o kadarda keyifli olduğunu bilmelerini isterim. Ona göre bilgi becerilerini geliştirerek sanatlarını icra ederken o kuvvetli alkışları ömür boyu duymalarını diliyorum.
Üstatlara saygıyla başlayan sanat yolu her zaman insanı başarıya götürür, bu yolda insana güven verir.
Sayın Salih Çelik sorularımıza samimi ve sıcak cevaplar verdiğiniz için size çok teşekkür ediyor, sanat hayatınızda başarılar diliyorum.
– Öncelikle bana bu zamana kadar destek olan başta eşime. Aileme ve arkadaşlarıma desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim
Bende size tekrar teşekkür ediyor, tüm okurlara saygılar sunuyorum.

Röportaj: Ayten Turan 22/01/2024

 

ANADOLUDAN - 13:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]