20° Az bulutlu

Şifa ve Güzel Kokusu İçin, Orman Genel Müdürlüğü Tarafından Üretiliyor

Ekonomi - Ağustos 10, 2023 19:10 A A

Şifa ve Güzel Kokusu İçin, Orman Genel Müdürlüğü Tarafından Üretiliyor

Halk arasında günlük ve amber ağacı olarak da bilinen (Hamamelidaceae familyasına mensup Liquidambar Orientalis Miller) Ülkemiz dışında sadece Rodos Adası’nda (eski dönemlerde Muğla’dan götürülerek kültüre alınmış) rastlanan, Muğla, Antalya, Denizli, Isparta ve Burdur bölgemize özgü Ülkemizin en gözde relik ve endemik türlerinden biri olan Anadolu Sığla ağaçlarından, kadimden gelen yöntemlerle elde edilen, Sığla yağı (Styrax Liquidus) binlerce yıldan beri şifa ve güzel koku yaymaya devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde “kesin korunacak hassas alan” içine alınan Sığla Ormanlarında yapılan çalışmalar olumlu sonuç vermeye devam ediyor. Son 4 yılda biyogenetik rezerv alanları, tohum meşceresi, tohum bahçesi ve deneme alanı olmak üzere toplamda 360 hektara yakın alanda Orman Ağaçları ve Tohumları Islah Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından araştırma ve geliştirme çalışmasına hız verilmesi neticesinde Anadolu Sığla ormanlarının varlığını arttırma çalışmalarında önemli mesafe alındı.

Yüz yıllarca ömrü olan, Sığla ağacı uygun koşullarda 35-40 metreye uzunluğa ulaşabilmekte. Taban suyu yüksek, bataklık, vadi, akarsu ve dere kenarları, denize seviyesine yakın nemi yüksek bölgeleri seven Sığla, Türkiye’de en geniş yayılışını Muğla ilinde göstermekte.  Başta Köyceğiz olmak üzere Dalaman, Fethiye, Ula ve Marmaris ilçelerindeki sığla Ormanlarının bir bölümü de Ekoturizm alanı olarak doğaseverlerin ziyaretine açılmış durumda.

ÜRETİM SÜRECİ UZUN VE MEŞAKKATLİ…

Orman Genel Müdürlüğü (ogm.gov.tr.) sitesinde, Muğla Köyceğiz, Kavakarası bölgesinde 50 hektarlık Sığla ormanında sürdürülen yağ üretim çalışmaları hakkında yapılan açıklamaya göre, Meşakkatli ve uzun süren sığla yağı üretim sürecine, kadimden gelen yöntemlere göre uzman ekiplerce belirlenen ağaçların seçimi ile başlanıldığı belirtilerek. Ardından 50-70 santimetre yüksekliğinde, 10 cm genişliğinde, dış kabuk kısımları yontulmak suretiyle “kızıllatma” denilen işlem yapılır. Yapılan bu işleminden bir ay sonra “kızıllatma” yapılan tabaka boyunca 4-5 santimetre genişliğinde, 3-4 milimetre derinliğinde “göz çekme” adı verilen damar açma işlemine geçilir.  Damar açıldıktan 1-2 hafta sonra, yara sathını onarmak isteyen ağacın oluşturduğu “sur” adı verilen reçine sathı, belli aralıklarla kaşıkla sıyrılarak sur toplanmaya devam edilir. Damarlarda biriken yağ ve kabuk yongaları, damar boyutları değiştirilmeden yine kaşık denilen aletle sıyrılarak alınır. “sur arkası” ismi verilen bu işlem Temmuz ayı başlarında nihayete erer.

Biriken Sığla yağı hammaddesi her 15 günde bir kaşıkla sıyrılarak “margun” adı verilen kıl torbalara toplanır. “sefer” adı verilen bu işleme Ekim ayı başına kadar devam edilir. Ekim ayı sonu ile Kasım ayı ortalarına kadar damarlarda toplanan yağ ve ağacın dip kısımlarına akarak oluşan yağ karışımı yonga, yağ çıkarma işlemi için açık alanda hazırlanan, kazandaki sıcak suya koyularak 2-3 dakika kadar kaynatma işlemine tabi tutulur. Kaynatma işleminden hemen sonra presleme işlemine geçilir. Presleme işlemi neticesinde oluşan su ve yağ karışımı bir oluk vasıtasıyla giriş kısmında süzgeç bulunan beton havuzlara alınır. Havuzda dinlendirilmeye alınan yağın üzerinde toplanan su, bir oluk ya da düzenek vasıtasıyla dışarıya alınır. Bu meşakkatli ve uzun süren işlemler sonrası çıkan, Sığla yağının satışa hazır hale getirildiği, ayrıca pres artığı olarak açığa çıkan yongaların ise kurutma işleminden sonra buhur olarak pazarlanmak üzere piyasaya arzının gerçekleştiğini belirttiler.

KARACABEY: BU YIL ÜRETİMİ ARTTIRILDI

2023 yılı sığla yağı üretim çalışmalarını değerlendiren Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY:

“Doğal yapısı değiştirilmemiş, çok zengin genetik varyasyonlar sahip, sınırlı bir bölgede yayılış gösteren, Ülkemizin endemik bir türü olan ve birinci derece önemli biyolojik ve ekolojik çevre oluşturması nedeniyle Dünya mirasında çok önemli bir yer edinen Anadolu Sığla Ağacı, Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından uygulanan koruma ve geliştirme çalışmaları neticesinde istenen seviyeye hızla yükselmektedir. Her gün korunarak biraz daha geliştirdiğimiz Sığla ormanlarını ekonomik ve sosyal olarak ta gelecek nesillere hazırlıyoruz” dedi.
2023 yılı için bin kilogram sığla yağı ve 3 bin kilogram sığla buhuru üretimi planladıklarını belirten KARACABEY; hem üretim miktar hem de ülkemize kazandıracağımız döviz miktarı olarak bu yıl hedeflenen rakama ulaştıklarını ifade etti.

 

Ekonomik değeri çok yüksek olan sığla yağı, kozmetik, ilaç, kimya ve gıda sanayisi için binlerce yıldır, önemli bir hammadde kaynağı olarak kullanılırken dünya piyasalarında “Türk sitiraksı” olarak tanınıyor.

SIĞLA YAĞI BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR.

Özellikle cilt hastalıklarında, kesi, yara ve yanıklarda çok etkili olan sığla yağı, iyi bir antiseptik ve parazit öldürücü özellikte olup, astım, bronşit gibi solunum yolu ve akciğer hastalıklarında, pomat ve yakı halinde, özellikle yatak yaralarının iyileştirilmesinde, uyuz ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarında, ağrı dindirici, İltihapları giderici, stres ve uyku sorunlarını azaltıcı, zihin açıcı, saç canlandırıcı olarak geleneksel ve modern tıp tarafından kullanılmakta. Buhur olarak kullanılan yongalar köz üzerine atıldığında bedeni rahatlatıcı koku yayması nedeni ile tütsü olarak tercih edilmekte.

Ekonomi - 19:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]