25° Açık

Tarım, Ülkemiz İçin Milli Güvenlik Sorunudur

Ekonomi - Ağustos 11, 2023 04:49 A A

Tarım, Ülkemiz İçin Milli Güvenlik Sorunudur

BHA

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya bir basın açıklaması yaparak, tarımın ülkeler için öneminden bahisle tarımın ve tarım politikalarının milli güvenlik sorunu olduğunu belirtti.

Kaya açıklamasında “Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye maalesef bu iktidarın izlediği yanlış politikalar sonucu tarım gibi stratejik bir alanda bile ithalat yapan ülke haline gelmiştir. Devlet aklıyla değil tüccar kafasıyla atılan adımlar sonucu işler daha da karmaşıklaşmış. Dış ticaret açığını kalıcı hale getiren bir gerekçe de tarım ülkelerindeki ithalat anlayışı olmuştur.

İktidarın ithalata dayalı ekonomik politikaları sonucu ülkemizde hayvancılık bilme noktasına gelmiş insanımız Avrupa’nın en pahalı etini tüketmek zorunda kalmıştır. Latin Amerika’dan, Sırbistan’dan getirilen etler ile piyasa dengelenmeye çalışılmış ama bunlar boş bir beklentiden öteye geçememiş, her yapılan ithalat birer yara, daha azdıran pansuman tedbire dönüşmüştür.

Çiftçilere Yeteri Kadar Destek Verilmedi?

Desteksiz kalan çiftçimiz bir sene sonrasını göremediği için günü kurtarmaktan başka çaresi kalmamış, ekilemeyen arazilerimiz her geçen yıl arttıkça artmış insanımız üretimden koşarcasına uzaklaşmak zorunda bırakılmıştır.

Tüm zorluklara rağmen ekmeye devam eden çiftçilerimiz ise çaresizlik içinde kendilerini anlayacak binleri çıkar mı diye ümitle beklemeye devam etmektedir.

TÜİK verilerine göre, bu yıl buğday üretimi geçen yıla göre yüzde 3,8 artışla 20,5 milyon ton, arpa ise geçen yıla göre yüzde 1,2 artışla 8,6 milyon ton olacak.

Çiftçimiz bu yıl sadece %5’lik bir kazanç için buğdayda 11 bin TL, arpada ise 10 bin TL alım fiyatı beklerken hükümet tarafından yapılan açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton basına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak açıklamıştır.

Hükümetin verdiği alım fiyatı ve destek miktarı çiftçinin hayal kırıklığına uğrayan Geçtiğimiz 1 yılda üretim maliyeti %46 artmasına rağmen iktidarın verdiği çiftçiyi enflasyon tam anlamıyla ezdirmiştir. Üstelik mazota, elektriğe gelen zamlar çiftçinin belini daha da bükmüştür.

Depolar İthal Hububatla Dolduruldu?

Maalesef sorunlar bununla da bitmemektedir. Şimdi de hasat yapan çiftçilerimizin mahsulü ellerinde kalmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisinin depoları Türkiye’de hasat başlamadan ithal hububatla doldurulduğundan kendi çiftçimize randevu verilmemektedir. TMO depolarına giden çiftçiler mahsulüyle birlikte geri dönmeye mecbur bırakılıyor, depolara verilemeyen hububatların bozulma ihtimali her geçen gün artmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığını bir an önce çiftçinin sesini duymaya çağırıyorum. TMO’nun depoları çiftçimize açılmalı, TMO mutlaka bir çözüm üretmelidir. Salgın döneminde yaşanan tedarik zincirindeki sorunlar akılları başlara getirmelidir. Tarım, Türkiye için artık bir milli güvenlik sorunudur. Bu gerçeğe göre politikalar belirlenmeli, ülkemizin geleceği karartılmamalıdır” dedi.

Ekonomi - 04:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]