11° Açık

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Batı Trakya’da.

DÜNYADAN - Ağustos 12, 2023 16:38 A A

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Batı Trakya’da.TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Batı Trakya’yı ziyaret etmenin ve soydaşlarla bir araya gelmenin her zaman büyük mutluluk kaynağı olduğunu belirterek, “Ramazan ayının kutsiyetini siz değerli soydaşlarımızla paylaşmak ziyaretimi daha da anlamlı kılmaktadır” dedi.
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Batı Trakya ziyareti kapsamında İskeçe’de bulunan İskeçe Türk Birliğinde (İTB) düzenlenen sahur programına katıldı.
 
Burada yaptığı konuşmada Şentop, İskeçe Türk Birliği’nin 96’ncı kuruluş yıldönümü olmasının bugünü daha anlamlı kıldığını ifade ederek, 1927’de kurulan İskeçe Türk Birliğinin Türkiye’de ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguladı.
 
Derneğin “Batı Trakya Türk Azınlığının Kültür Çınarı” olarak geçmişten günümüze eğitim, kültür ve spor alanlarında sürdürdüğü faaliyetlerin önemine vurgu yapan Şentop, söyle konuştu:
 
“Derneğinizin bu faaliyetleri şüphesiz buradaki Türklerin dil, kültür ve geçmişleriyle bağlarını muhafaza etmelerine, kimliklerini korumalarına hizmet etmektedir. Derneğin bir asra yaklaşan yaşam süresinde uğradığı haksızlıklar karşısında sessiz kalmayarak, mücadele başlatması ve bu mücadelesini bugün de hâlâ sürdürmekte olması takdire şayandır. Kendi isminizi kullanabilmek için tüm zorluklara rağmen yürütmekte olduğunuz haklı mücadelenin arkasında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim. Batı Trakya Türk Azınlığının sorunları ülkemiz için öncelikli meselelerden birisini teşkil ediyor. Türkiye olarak Lozan Antlaşması ve diğer uluslararası sözleşmelerden doğan haklarının korunması konusunda soydaşlarımızın yanında kararlı duruşumuz sürecektir”.
 
İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu da derneğin adında “Türk” ismi geçtiği için tabelanın söküldüğünü anlatarak, bu konuda hukuki mücadelelerinin sürdüğünü söyledi.
 
Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu uygulama nedeniyle aleyhine karar vermesine rağmen Yunanistan’ın bu kararı uygulamadığını ifade etti.
 
Sahur programına, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Merhum Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ile oğlu Levent Ahmet, soydaş milletvekilleri ve belediye başkanları ve çok sayıda soydaş katıldı.
 
Şentop, sahur programından önce İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa ile makamında bir görüşme gerçekleştirdi. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

DÜNYADAN - 16:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]