25° Açık

Temsilciler Kurulu 2023-2024 Sezonu Açılış Semineri Başladı

SPOR - Ağustos 11, 2023 08:05 A A

Temsilciler Kurulu 2023-2024 Sezonu Açılış Semineri Başladı

BHA SPOR SERVİSİ

Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciler Kurulu tarafından Temsilciler Kurulu Talimatı kapsamında düzenlenen seminerlerin ortak açılış töreni Başkan Mehmet Büyükekşi’nin katılımıyla gerçekleşti. 1 Ağustos’tan bu yana devam eden Klasman Temsilcilerinin eğitimleri sabahki oturumla sona ererken, Üst Klasman Temsilcileri ve Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcilerinin eğitimleri başladı.

Temsilciler Kurulu Sezon Açılış Semineri’ne TFF Yönetim Kurulu Üyeleri Talat Papatya, İdil Karademirlidağ Suher ve TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş da katıldı.

TFF Temsilciler Kurulu Sezon Açılış Semineri’nde söz alan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Kıymetli temsilciler, adil, eşit, şeffaf ve tarafsız yönetim anlayışı ile tüm kurullarımızla birlikte Türk futboluna güveni hep birlikte inşaa edeceğiz. Türk futbolunun marka değerini yükseltmek hepimizin görevi. Tüm paydaşlarla birlikte futbolun güzel ve eğlenceli yanlarını öne çıkarmamız gerekiyor. Camiamızın tüm fertlerine düşen görevler ve sorumluluklar var. Sizler görevlendirildiğiniz müsabakalarda şahsımı ve TFF’yi temsil ediyorsunuz” dedi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi

“Tüm Liglerde Algoritma İle Atamaları Yapacağız”

Temsilcilerin önemli ve kritik bir görevi yerine getirdiğinin altını çizen Büyükekşi, “Sizlerin yazmış olduğu raporlar bu kurullarımızın kararlarının hareket noktasıdır. Federasyon olarak, temsilcilik yapısının yeniden düzenlenmesine dair önemli kararlar aldık, çalışmalar yaptık. UEFA uygulamalarını inceleyerek temsilcilik ile ilgili yeni kriterler belirledik. Bu kriterlerden bazıları İngilizce mecburiyeti, iyi düzeyde bilgisayar kullanabilme ve hiçbir şekilde adli sicil kayıdı bulunmamasıdır. Aday temsilci alımlarında master, doktora, üst düzey yöneticilik yapmış olanlar ile ulusal ve uluslarası alanda futbol tecrübesi olanlara ilave puanlar verdik. Bilgisayar kullanabilme, yabancı dil, psikoteknik analiz, kendini ifade edebilme, spor ve futbol kültürüne hakimiyet gibi alanlarda sınavlara tabii tuttuk.

Bu doğrultuda da temsilci raporlarını yeniden düzenledik. TFF’nin tüm kurullarında başlattığımız dijitalleşme hamlesi kapsamında temsilci raporlarının tamamını dijital hale getirdik. Artık temsilci raporları maç organizasyonu bitiminden sonra en geç 2 saat içinde sisteme kaydediliyor. Geçen sezon sonuna doğru Süper Lig ve 1’inci Lig’de temsilci atamalarını hakem atamalarında olduğu gibi algoritma ile yapmaya başlamıştık. Bu sezon tüm liglerde algoritma ile atamaları yapacağız” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Kurulu‘nun Başkanı Gökhan Özsavaş, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin göreve başlar başlamaz ilk talimatının Türk futbolunun sorunlarının adil ve güvenilir şekilde çözülmesi olduğunu aktardı.

Başkan Özsavaş, teknolojik desteklerden faydalandıklarını belirterek, “Federasyonumuzun iç ve dış denetime açılarak, olayların değil sadece futbolun konuşulması, güven ortamında temsilcilerimizin performanslarının en üst seviyeye çıkarılması olmuştur. Bizlerde bu bağlamda temsilcilerimizin raporlarını yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecek şekilde UEFA kriterleri kapsamında sadeleştirdik, dijitalleştirdik. Tabletlerimiz sayesinde maçın bitiminden 2 saat içerisinde, temsilcilerimiz tarafından Futbol Yönetim Sistemi’ne raporlar gönderilmeye başlanmıştır” diye konuştu.

TFF Temsilciler Kurulu Başkanı Gökhan Özsavaş

“Öncelikli Arzumuz Krizi Değil, Riski Yönetmek Oldu”

Haberli veya habersiz şekilde statlarda denetim yaptıklarını vurgulayan Özsavaş, “Temsilci alımlarında başta tahsil, spor geçmişi, fiziki yeterlilik, bilgisayar kullanımı, yönetim deneyimi olmak üzere liyakat oluşturacak yeteneklerdendir. Temsilci arkadaşlarımız yüz yüze ve online olarak rutin bu eğitimlerden geçmektedirler. Öncelikli arzumuz krizi değil, riski yönetmek oldu. Ancak buna rağmen oluşan ihlalleri eksiksiz ve yorumsuz raporladık. Kısacası fotoğrafını çekerek ilgili kurullarımıza gönderdik. Ancak bir elin parmağı kadar sayıda da maçta özellikle küfürlü tezahürat konusunda zaman zaman az da olsa eleştiri aldık. Kulüplerimiz, seyircilerin eğitimi, motive edilmesi, teşvik edilmesi konularında sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiği düşüncesindeyiz. Olayları yorumlarken başta TFF ve güvenlik kuvvetlerimize bırakmadan tüm paydaşların sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiği düşüncesindeyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Mehmet Büyükekşi, Temsilciler Kurulu Başkanı Gökhan Özsavaş ile birlikte Üst Klasman Temsilciliği görevleri sona eren Cenk Altun, Şevket Uyar ile Cem Arif Çetin’e hizmetleri için teşekkür ederek, forma ve plaket takdim etti.

 

SPOR - 08:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]