11° Parçalı az bulutlu

Tokat Gecesinde Sınıfta Kaldık

ÖZEL HABER - Nisan 29, 2022 13:20 A A

Her gördüğümde yazdığım bir olaydır bu, yapanlar yapmaktan vaz geçmedi ben yazmaktan bıktım.

Maalesef ki, tarihte de, bugünde aynı…

Sanatçı siyasetin gölgesinde, var olma savaşını vermeye devam ediyor.

Perşembe akşamı yapılan Küçükçekmece Tokatlılar akşamın da, yine aynı noktada olayları üzülerek gördük.

Yine  maalesef diyorum, çünkü Küçükçekmece gibi büyük bir ilçe de, Tokatlılar adına yapılan bir organizasyona verilen emeği bilen biri olarak söylüyorum.

Bu etkinliğe emek verenler de, gölgede kaldı.

Ben oraya giderken hayalim muhteşem bir Halk konseri tadında Tokatlıların yücelmesi noktasındaydı.

Ama öyle olmadı…

Benim gördüğüm Siyasiler  kurum ve STK başkanlarının şovuna döndü.

Yanına bir kaç kişi alıp, sahnede sanatçı mı var? Sorusunu sormadan alana girmek ve diğer insanların o siyasetçileri karşılamak için harcadıkları efor,  gittiğim yerin Halk konseri değil protokol şovuna dönmesine sebep oldu.

Sahnede ki, sanatçımız yinede öyle yüce bir davranışla sahnesini kesmemiş gibi Türküsünü bitirdi, birkaç selamlaşma ve teşekkür söylemiyle o arayı kapatmaya çalıştı ama konuşma yaparken bile sanatçımızın dikkatinin dağıldığı o kadar belliydi ki,  bunu sadece gerçekten sanata sanatçıya değer verenler anladı. Diğerleri mi?

Siyasilerle aynı karede, görünmek için efor harcıyordu.

Sanatçı olmak öyle kolay değil, o sahne de, olmak o kadar kolay değil.

İşte sanatçıları sanatçı yapan ve tarih yazdıran bu zorluklardır.

 Bir ülkenin siyasi ayağının gölgesinde var olmak için savaşırken, bir sanatçı kendisinide yetiştirmek zorunda ve Halkın insanı olmak için tarih yazmak zorunda, bu zorlukların altında sanatçı sahneye çıkıyor ve yarın belki isimlerini bile unutacağımız, siyasiler kurum STK başkanları, o sanatçıyı yok sayıp, bütün dikkatini dağıtıp orada gövde gösterisi yapıyorsa artık birileri kendilerini yargılamaya başlamalıdır.

Tokatlıların Halk konseri bana göre yerini bulamadı, çünkü, biz Tokatlılar Halk kavramını sanatçı  emek kavramını her geçen gün kaybediyoruz.

Tokatlı siyasilerimiz çoğalsın, uzayan kol bizden olsun istiyoruz istemesine de, o siyasiler o koltuklara oturunca bizleri unutmasınlar görsünler istiyoruz çünkü Sanatçı  artı Halk demek her zaman saygıyı hak eden bir kitle demek. 

Elbette ki siyaset adamı olmak kolay değil oda büyük bir denge lakin bu dengeyi de yine sanatçı ve toplumun desteğiyle sağladığını unutmaması gerekli.

Orada yapılan belki yanlışların en büyüğü yine siyasetçilerimiz gelene kadar kurulmayan iftar sofrası olarak gördüm.

Siyasiler belki bu hareketi bilselerdi en başta kendileri tepki koyarlardı.

Küçükçekmece Tokatlılar federasyonu bu Ramazan alanını aldığı günden bu yana, ezan okunmadan kurulan sofra dün akşam siyasilerin geç gelmesiyle kurulmadı.

O sofrada oruç tutanlarda vardı, tutmayanda işinden gücünden oraya geldi, Tokatlıların birlikteliği için kimse karnını doyurmaya gelmedi ama olması gereken gelenekleşen bir sofra vardı, dün akşam kimler ilgileniyorsa siyasilerimiz gelmeden bunu yapmadı.

Ezan okundu insanlar kalktı gittiler sofra kurulduktan sonrada zaten kimse kalmamıştı sofrada sadece kendileri siyasilere yettiler.

Elbette protokol birçok yerde olabilir, bu bir gelenektir kapalı alanlarda bazı gecelerde eyvallah ama iftar sofrası sadece protokol için kurulamaz, siyasiler gelmedi diye insanlar gelenek haline gelen bir sofradan mahrum edilemez, en başta dinimize aykırı sofrada aç varken tok doyurmak günah.

Dün Şükrü Cömert sanatçımız sahneye çıkmaya hazırlanırken izlemlediğim olayı tam duyduğum gibi size aktarıyorum, bu anlattığım kadın kimdi bilmiyorum, başında eşarbıyla candan tam bir anadolu kadınıydı.

Kadına bir telefon geldi sanırım kadıncağız oruçtu, onu sofrada da görmüştüm,  sofra kurulmadığı için sonra sahnenin olduğu alana geçti.

Kadına sanırım karşı tarafta ki yemek yedin mi? Diye sordu, oda yok orucumu açmadım dedi karşıda ki gel yemeğini ye dedi sanırım ki, kadın işte o cevabı verdi.

Yok ben aç kalayım bir kaç saat birşey olmaz Şükrü Cömert’ i dinlemeden GELMEM…

İşte fark bu

Sanatçıyı unutulmaz kılan o kadın gibi  sanata sanatçıya değer veren emeğin karşısında aç kalmayı bile göze alan HALKTIR.

Belki kadının orada bir şeyler alacak parası yoktu, belkide istese yerdi birşeyler ama gururluydu benim Tokat’ımın insanı isteyemedi.

Benim içim acıdı gidip bir şeyler alıp gelmek istedim ama incinmesinden korktum, bu olay olurken toklarda siyasilerin yanın da el pence divandı.

Lütfen siyaset yolunu seçerken üzerlerinize düşün protokol kurallarını öğrenelim, sanatçıya yazara şaire değer versinler.

Unutmasınlar makamla gelen, makamla gitti, adları hatırlanmadı bile ama Sanat başka emek başka HALKA başka ve unutulmamalı bilmedende olsa gönül kırmak hiçbir siyasimize yakışmaz.

Saygılarımla…. 

ÖZEL HABER - 13:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]