16° Açık

Tokat’ta 2. Akzambaklar Şiir Şöleni Düzenlendi

TOKAT - Aralık 6, 2021 22:14 A A

 

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi ev sahipliğinde, Tokat Kent Konseyi ve TDED Tokat Şubesi iş birliğinde “2. Akzambaklar Şiir Şöleni” ve “Okur- Yazar Buluşmaları” gerçekleştirildi.

Programa katılan şairler okullarda öğrencilerle söyleşi yaptılar, kitaplarını imzaladılar.

İlimizde iki gün boyunca devam eden etkinlerde şairler, önceden kitaplarının okunduğu okullarda söyleşi yaptılar. “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olması münasebetiyle söyleşiye katılan şairler, Türkçenin önemi üzerine konuşmalar yaptılar. Dil, kültür ve sanat alanında daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurguladılar. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın himayelerinde başlatılan Kitap Tokat Projesi kapsamında okullarda yapılan tüm etkinliklerde öğrencilerin ilgileri dikkat çekti.

Şairlerle 3 Aralık Cuma günü öğle yemeğinde bir araya gelen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Akzambaklar şehri Tokat’ta şaire ve şiire her zaman değer verdiklerini ifade ederek şairleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Eroğlu, “Tokat, âlimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı” bir şehir. Ecdadımızın bize emanet bıraktığı bu şehrin mirasına sahip çıkıyoruz. Belediye olarak kültürü, sanatı her zaman destekledik. Bundan sonra da destekleyeceğiz. Şiir şölenleri şehrimize değer katıyor. Akzambaklar Şiir Şöleni’nin üçüncüsünü de uluslararası boyutta yapmak istiyoruz.” dedi.

Şairlerin de söz aldığı ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemek sonrası hatıra fotoğrafı çekildi.

Şairler yemek sonrası Niksar’a kültür gezisi yaptılar. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın karşıladığı şairler, Niksar’da tarihi mekanları gezdi.

Cumartesi günü; Pazar Ballıca Mağarası, Kaz Gölü ve Zile’yi gezen şairler Tokat’ı birçok yönüyle görmüş ve tanımış oldular.

 1. Akzambaklar Şiir Şöleni 4 Aralık Cumartesi günü 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda yapıldı. Yoğun katılımın olduğu şiir gecesinde aynı zamanda Diriliş dergisine bir dönem emek veren Şair Ömer Erdem, yakın zaman önce vefat eden Sezai Karakoç’u andığı kısa konuşmasında, merhum Karakoç’un şiirimize kattığı değer üzerinde durdu.

Şiir gecesinde kısa bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, şiir şölenlerine her zaman destek olduklarını dile getirdi. Şairlere teşekkür etti.

TDED Tokat Şube Başkanı şair Ali Bal, programa destek olan herkese teşekkür ettiği kısa konuşmasında, “Bizi buluştan Türkçedir, bizi millet yapan Türkçedir. Dolayısıyla Türkçe yazan ve şiirimizi var eden kim varsa başımızın tâcıdır. Yunus Emre ve Türkçe Yılı olması nedeniyle şairlerimizi Tokat’a davet ettik. Akzambaklar Şiir Şöleni’nin üçüncüsünü de inşallah akzambakların açtığı haziran ayında ve uluslararası boyutta yapmak istiyoruz.” dedi.

Program sonunda “Şiirimden Dinle Beni” şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Katılan şairler şunlar:

 1. Alim YILDIZ
 2. Ömer Erdem
 3. Bahtiyar Aslan
 4. Hayrettin Orhanoğlu
 5. Nuray Alper
 6. Zeynep Arkan
 7. Cengizhan Konuş
 8. Şafak çelik
 9. Mehmet Erte
 10. Şenol Korkut
 11. Taner Sarıtaş
 12. Ali Bal
TOKAT - 22:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]