15° Kapalı

Tokat’ta Diyabetli Çocukların Parmakları Delinmeyecek

ERBAA - Kasım 14, 2021 12:30 A A

Tokat Valiliği’nden yapılan açıklamada:

“Tokat’ta diyabet hastası çocuklarımızın her gün parmak delerek yaptığı glikoz ölçümü artık parmak delmeden yapılacak.

Valiliğimiz koordinesinde Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüğü ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yürüttüğü Eğitimde Sağlık Hareketi, Diyabetle Yaşam Projesi kapsamında Tokat’ta anasınıfından liseye kadar tespit ettiğimiz 106 diyabetli öğrencimize sensörlü glikoz ölçüm cihazı verildi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen glikoz ölçüm cihazı programına Vali Dr. Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçüküli, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Nilay Elibol, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Serhat Karaman, diyabet hastası çocuklar ve velileri katıldı.

Programda Diyabetle Yaşam Projesi ve sensörlü glikoz ölçüm cihazı ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Vali Dr. Ozan Balcı, yaptığı konuşmada, “Bizler devlet olarak her bir ferdin problemini yüreğimizde hissediyoruz. Milletimizin derdini derdimiz olarak görüyoruz. Burada da diyabetle yaşayan çocuklarımızla ve onların aileleriyle bir araya geldik. Onların problemlerini bir nebze de olsa çözmeye çalışıyoruz.“ dedi.

Çocukları çok önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Böyle bir cihazın olduğunu öğrendik ve böyle bir imkan varken çocuklarımızın parmaklarının delinmesine ne gerek var dedik. Devletimizin bu sorunu halledecek imkanı var. Ben tüm çocuklarımızı önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Yine her bir aileyi de çok önemsiyorum. Bizim yapmak istediğimiz şey sizin hayatınızı kolaylaştırmak. Zaten devletin varlık sebeplerinden birisi de budur. İnşallah bizler de çocuklarımızın yaşamlarını kolaylaştıracağız. Bu işin hayırlı bir iş olacağını ve ülke geneline yayılacağını düşünüyorum.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, sensörlü glikoz ölçüm cihazının diyabet hastası çocuklara ve ailelere kolaylık sağlayacağını belirterek “Bu cihazla çocuklarımızın parmakları delinmeyecek, küçük çocuklarımızın parmakları nasır tutmayacak, annelerimiz ölçüm için okullarda beklemeyecek, anne ve babalar çocuklarını gece yataktan kaldırmak zorunda kalmayacaklar. Diyabetli çocuklarımızın ve ailelerinin hayatı ve yaşamını kolaylaştırmak için hayırlı ve güzel bir proje oldu. Bu güzel projeyi Tokat’ımızda diyabetli çocuklarımız ve ailelerimiz adına yaptık.” diye konuştu.

Projeyi sağlık çalışanları, doktorlar, milli eğitim müdürlüklerinin yakından takip edeceklerini söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu çalışmada emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalışmanın ülkemize örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, program sonunda bir araya geldiği diyabet hastası çocuklar ve aileleri ile bir süre sohbet ederek cihazın teslimini yaptı.

 

Üst kola yapıştırılan, 1 Türk Lirası büyüklüğünde bir sensör şeker ölçüm cihazına okutularak diyabet hastasının kan şekerini ölçüyor. Kıyafet üstünden de okutulabilen sensör ile aynı zamanda sudan etkilenmediği için denize girilebiliyor, duş alınabiliyor.” denildi.

ERBAA - 12:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]