15° Kapalı

Tokkon Başkanı Ahmet Yılmaz Merak Edilen Soruları Cevapladı

TOKAT - Ocak 25, 2022 11:48 A A

Tokatmedyam.com’un haftalardır yapmış olduğu federasyon ve dernek başkanlarıyla yaptığı haber dizisinin bu haftaki konuğu; Tokat Konfederasyonu  ( TOKKON ) yönetim kurulu başkanı Sayın Ahmet Yılmaz olacaktır.

Ahmet Bey, bizlere zaman ayırdığı,  sorularımıza samimi verdiği cevaplardan dolayı teşekkür ederiz.

SORU – 1: Ahmet Yılmaz kimdir, bizlere kendinizi tanıtabilir misiniz?

1: Ahmet Yılmaz 1974 yılında Tokat Zile Küçüközlü Köyü’nde doğdum. Zile İmam Hatip Lisesi mezunuyum. İstanbul’da bir kamu kuruluşunda   çalışıyorum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Pendik’te ikamet ediyorum ve bedensel engelli %96 engel durumum var.

SORU 2: TOKKON açılımı ve misyonu nedir?

Tokkon’un açılımı Tokat Konfederasyonu hemşeri derneklerinden oluşan federasyonlar ile güçlendirilen bir sivil toplum kuruluşudur. Misyonu Tokatlı  hemşerilerini gerek siyasi, ticari ve gerekse Bürokratik anlamda destekleyerek onları bir üst makamlara taşıyabilmek için çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Misyonu Tokat’ı tanıtmaktır.

SORU 3: TOKKON kurulum aşamasında ne gibi sıkıntılarla karşılaştı?

TOKKON  federasyonumuzun kuruluş aşamasında çok fazla bir sıkıntılarla karşılaşması söz konusu değildir. Sadece insanların konfederasyonun ne anlama geldiğini bilmediklerinden dolayı kafaları karışıktı ve Konfederasyon pek fazla tanınmış bir kurum, kuruluş değildi. Konfederasyon denince akla ne geldiğini kimse bilmiyordu, İstanbul’da belki diyebilirim ki ilk 5 de kurulan Konfederasyon Tokat Konfederasyon Yani TOKKON dur.

SORU 4: TOKKON bazı çevrelerde çok eleştiri alan bir kurum haline geldi bu konuda düşünceniz nelerdir?

Evet, doğrudur. TOKKON yani Tokat Konfederasyonu bazı çevrelerce çok eleştiri alan bir kuruluştur ama unutmayalım ki meyve veren ağaç taşlanır. Biz Ders çalıştık, gayret ettik, Tokatlılara çok büyük hizmetler yaptık. Silivri’den Tuzla’ya     kadar bütün hemşerilerimizi tanıştırdık, birbiriyle kaynaştırdık. Artık bu insanlar bir birini tanıyor. Büyük düşünür ve Ozan Yunus Emre Bilge’nin dediği gibi; ‘Gelin tanış olalım işi kolay kılalım.’ Böyle bir işe vesile olduk. Tabii ki öncesi de var. Konfederasyonumuz Eskiden bir siyasi kutuplu hareket ediyordu ama şimdi her görüşe her siyasi düşünceye kapısını açmıştır. Bu nedenle o  negatif düşünceler, artık  ortadan kalkmıştır.

SORU 5: TOKKON siyasi ayağı güçlü lakin tek siyasi düşüncede yol çizen bir kurum görüntüsü içinde bu konuda ne söylemek istersiniz?

Bizler Tokat Konfederasyonu ailesi olarak kesinlikle bu sözünüze katılmıyoruz. Daha doğrusu bu sorunuzu doğru bulmuyoruz.

Çünkü bizler biraz önceki sorduğunuz soruda beyan ettiğim gibi, eskiden öyle olmuş olabiliriz. Lakin şu an öyle değildir. Bunun en güzel örneklerinden birisi Yenikapı’da 2019’da Tokat tanıtım günleridir. İkincisi yine Tokat tanıtım günleri 2022’de yaptığımız organizasyondur. Tokat Konfederasyonu artık bütün siyasi görüşlere saygılı ve her zaman Türkiye’nin Bölünmez bütünlüğünü savunan her siyasi partiye de kapısını açmıştır, açmaya da devam edecektir.

Bizim için tek önemli olan vatanımızın bölünmez bütünlüğü, bayrağımızın tek olması, milletimizin tek olması, devletimizin tek olmasına sahip çıkan her partiye kapımız açıktır. Bu bizim görüşümüz. Artık bence siz de vazgeçseniz bu düşüncelerden çok seviniriz mutlu oluruz.

SORU 6: TOKKON Başkanı olarak seçim aşamasında bazı açıklamalarınız olduğu gözlemleniyor. Bu açıklama çok ciddi bir kesimin tepkisini çekti, böyle bir açıklama var mı, varsa bu açıklama hakkında ne söylemek istersiniz?

Secim atmosferinde  bazı söylemlerim yanlış anlaşıldı ve üzerine eklemeler yapılarak farklı algı oluşturuldu. Hoş bulmadığım bir olay oldu.

SORU 7: Tokat Tanıtım Günleri’ni yeni atlattık Tokat tanıtım günleri beklentinizin içinde gerçekleşti mi?

Değerli yazarım kıymetli büyüğüm Tabii ki Tokat tanıtım günlerimiz çok coşkulu ve güzel geçti. Bütün kitleleri içine aldı, herkesi kucakladı hep birlikte bu güzel günleri icra ettik. 10 tane kuruluş ile birlikte. Ancak eksiklerimiz yok mu? Tabii ki var, hatalarımız yok mu? Tabii ki var. İnşallah eksiklerimizden ders çıkararak daha iyilerini yapacağız. Yani daha profesyonel olmasını isterdim. Ama maalesef ikincisini gerçekleştirdik, anca bu kadar oldu. 16’sını 13’ünü yapan illerde var. Onlarda bile bir dünya eksikler var. Bizde İnşallah eksiklerimizi telafi ederek daha güzelini yapacağız. Burada esas olan Tokat’ın tüm mozaiğini tüm renklerini bir arada barındırmak bunu yapmak da çok kolay değil. Elhamdülillah bunu başardık. Kendimi ve Konfederasyonu başarılı, buluyorum bütün federasyonlarım da bu başarıya ortaktır.

SORU 8: Tokat Tanıtım Günleri sansasyonlarla başladı. Neredeyse sonuna kadar bir kesim tarafından protesto edildi bu konuda görüşünüz nedir?

Ben bardağın dolu tarafından bakarım, boş tarafından bakmam. Herkesin görüşüne saygı duyarım. Eleştiri mutlaka olacak dedik ya sorularınızın başında. Sohbetimize başlamadan önce ne dedik; ‘Meyve veren ağaç taşlanır.’ O nedenle biz neticeye bakarız, Hatice’ye değil. Başarılı geçti. Arkadaşlarımızın, o kesimin düşüncelerine de saygı duyuyoruz. Herkes bir şeyi doğru diye övmek zorunda değil. Eleştiride olacak ama biz hedefe kilitlenmişiz hedefimiz, Tokat’ın birlik ve beraberliğini pekiştirmek. Elhamdülillah bunu da başardık çok şükür mutlu hissediyoruz kendimizi.

SORU 9: Tokat Tanıtım günlerinde İktidar partisine yakınlığınızla bilindiği halde MHP li siyasilerle MHP ye özgü işareti yaptınız, burada ne gibi bir ironi düşündünüz?

Evet doğrudur öyle bir işaret yaptım. Ancak spontane gelişen bir durumdur. O işareti yaptığım için de bütün halkımızdan özür diliyorum. Ben bir sivil toplum kuruluşu başkanıyım. Siyasi hiçbir partinin objesini ya da işaretinin yapmamam gerekirdi. O anda aniden yanımdaki kişilerin bana taltifi ile yapalım demesi ile onların yapmasıyla ben de aniden yapmış bulundum. Gerçekten olmasa idi ama zamanı geri döndüremiyoruz. Bundan sonra daha dikkat edeceğim. Dediğim gibi ben bütün siyasi partilere eşit düşünüyor ve davranıyorum çünkü ben bir Tokat Konfederasyonu genel başkanıyım, makamımın hakkını vermek zorundayım yapamıyorsam bırakmalıyım.

SORU 10: Tokat Tanıtım Günlerinde alınan bütçe ile alakalı çok yazılıp çizildi sorulmak istenilen, bu bütçe ne kadar ve federasyonlar bu bütçeyi nerelerde kullanacak?

Tokat tanıtım günlerinde çok ciddi bir meblağlar söz konusu değil. İşin gerçeği anlaşılan ajanstan totalde giderler hariç 250.000 TL (İkiyüz ellibin) organizasyonu yapan 10 kuruluşa yani federasyonlarının ve konfederasyona eşit şekilde para dağıtımı gerçekleştirildi. Toplamda 250.000 TL meblağ gelir oluştu. Giderler çıkıldıktan sonra yani sanatçı 62  tane sanatçı çıkarıldı, orkestra giderleri, diğer giderler çıkarıldıktan sonra totalde 207, 500 tl kaldı. Bütün kuruluşlarımıza 207, 50 TL  eşit para dağıtımı gerçekleştirildi. Burada söylenenlerin yazılıp çizilenlerin hiçbiri doğru değildir. Gerçeği yansıtmamaktadır. Onlara inanmamak gerekir, dışarıdan herkes bu işi tozpembe güzel görüyor, daha doğrusu bir Anadolu’da atasözü; ‘Ala geçiyi  gören içi dolu yağ sanıyor.’

Ama öyle değil. Bu işlerde burada ciddi giderler var. Biz de gerçeği sizin aracılığınızla duyduğumuz için size teşekkür ediyoruz. Sağ olun var olun gerçek budur. Her şey resmi ve yasaldır. Bu meblağ da, esnaflardan ve sponsorluk gelirlerdir. STK larımız da bu kendilerine verilen ödenekten kira elektrik su telefon stopaj temizlik aidat veya öğrenci yardımları gibi ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere bu ücretler kendilerini ödenmiştir.

SORU 11: TOKKON başkanı Ahmet Yılmaz Tokat STK ları hakkında ne düşünüyor, STK lar da, siyaset olmalı mı?

Şahsen ben 1999 yılından beri bu işin çıraklığından, mutfağından, tepe noktasına kadar gelen bir kardeşiniz olarak, kendi köyümün 7 yıl Dernek başkanlığını yaptım. Artı birçok federasyonlara hem kuruculuk hem de başkanlık yaptım. Halen de şu an birçok STK da görevlerim var. Tokat Konfederasyonu Genel Başkanı olarak Tokat ilimizin STK larının daha aktif olmasını istiyorum. Tabela Derneği olmamasını istiyorum. Kendi içerisinde kendilerine gelen sorunları çözmelerini istiyorum. Her konuda üst makamlara havale etmemelerini, kendi imkanları dahilinde kendi vatandaşlarına yardımcı olmalarını arzu ederiz. Sadece ismi olsun tabelası olsun da yeter başka bir şeye gerek yok zihniyetinden uzak olmalıyız. Boş gereksiz hiçbir işlevi olmayan STK ların derneklerin kapatılmasından yanayım. Aktif içi dolu insanlara faydalı olan STK ların da desteklemesinden yanayım. İstanbul’da 18 ila 19 bin Sivil Toplum Kuruluşu var bunların da 500, 510 tanesi Tokat ilimize ait STK lar. Bu söylediklerim sadece Tokat ili kapsamamaktadır diğer iller için de geçerlidir ve Türkiye’deki bütün STK lar için geçerlidir.

SORU 12: Ahmet Yılmaz kendisini siyasetin neresinde görmek istiyor?

Bu soruya şu şekilde cevap vermeyi uygun görüyorum. Şu an siyasetle uğraşmıyorum. Şu an Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisiyim günü gelmeden bir şey konuşmak istemiyorum. Zaman her şeyin ilacıdır. Halkımızın ve sevenlerimizin  görmek istediği yerde her zaman olmayı isteriz.

SORU 13: TOKKON’un gelecekteki hedefi nedir?

Konfederasyonumuzun gelecekteki hedefleri çok büyük. Birincisi Tokatlı hemşerilerimize yakışır bir mekan sahibi yapmak istiyoruz. Konfederasyonumuza bütün STK larımızı kapsayacak güzel bir genel merkez binamızın olmasını istiyoruz, hedefimizde bu var. İkincisi okutmuş olduğumuz 150 öğrencimizin sayısının neden 1500 ya da 2500 olmasın? Bütün Siyasetle uğraşan hemşerilerimize omuz vermek, onları bir yerlere getirmek, onlara destek olmak istiyoruz. Partisi hiç önemli değil A B C. Önemli olan Tokatlı hemşerilerimizin daha önce de dediğimiz gibi Devleti’nin milletinin yanında olan ulusal çıkarlarımızı göz önünde bulunduran, bütün siyasi partilerde siyaset yapmaları ve biz de onlara destek vererek İçimizden siyasetçilerin daha da çok çıkmasını  sağlamalıyız. İstanbul’da en azından 3 tane 5 tane Tokatlı belediye başkanının olması için mücadele vereceğiz. İstanbul’da en az 8-10 tane milletvekilimizin Tokatlı olması için mücadele vereceğiz. Hedeflerimiz büyük iş insanlarımızın sayısını artırmak istiyoruz, ticarette iş insanlarımızı birbiriyle tanıştırıp birbirlerinden para kazanmalarını hedefliyoruz aynı zamanda güneşi hedef aldık, yıldızları tutturacağız ümit ediyoruz. Hayal ediyoruz çünkü insanlar ve kurumlar hayalleriyle yaşar.

SORU 14: TOKKON yönetiminde kadın yönetici sayınız nedir TOKKON STK larda ki, kadın yönetici azlığını neye bağlıyorsunuz?

Tokat konfederasyonumuz da yönetim kurulumuz 29 kişiden oluşmaktadır. Bunların ikisi kadındır. Tokat konfederasyonumuz İstanbul genelinde 39 ilçenin 36 tanesinde Kadın Kolları başkanımız ve yönetimleri mevcuttur. Burada eksiklik Tokat Konfederasyonu genel başkanı da ya da yönetici yerinde değil kadınlarımızın aktif olması STK larda aktif görev almaları ya da almamalarından kaynaklanıyor. Bunlar biliyorsunuz bizlere derneklerden geliyor öyle bugün bunu aldım oldubitti ile olmuyor. Her yönetim kurulu üyesi bir derneğimizin delegesi olmak zorunda o derneğin delegesi olduktan sonra Konfederasyon yönetimine girebilme hakkına sahip. Biz ancak olduğu kadarıyla idare ediyoruz ama tabii ki biz bu sayıyı artıracağız İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da aktif bir kadının elinin değdiği Tokat Konfederasyonu olacak bundan emin olabilirsiniz.

SORU 15: TOKKON a bağlı kaç federasyon var?

Konfederasyonumuza bağlı 7 tane Federasyon var. Bunları hemen arz edeyim İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu, Asya Tokat Dernekleri Federasyonu, Esenyurt Tokat Dernekleri Federasyonu, Erbaa dernekler Federasyonu, Reşadiye dernekler Federasyonu Niksar dernekler Federasyonu ve Turhal dernekler Federasyonu.

Aynı zamanda 296 tane de resmi tüzel kişiliği bulunan köy kasaba ve ilçe derneğimiz mevcuttur. Ayrıca 39 ilçenin en az 30-35 tanesinde gençlik kollarımızda mevcuttur. Kadın kollarımız da zaten öyle bir sıkıntımız yok. Aktif bir şekilde zaman mekân günler müsait oldukça  sağlık problemleri olmadıkça aktif bir şekilde programlarımız icra ediyoruz.

Düşüncelerimi söyleyip bizlere yani Tokat Konfederasyonumuza böyle bir imkan ve zaman ayırdığınız için bizde sizlere; Tokatmedyam.com ailesine Tokat Konfederasyonu yönetim kurulu, Dernek başkanlarım, Federasyon Başkanlarım ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Bizlere imkân verdiğiniz için sesimizi duyduğunuz için sağ olun, var olun İyi ki varsınız.

Her şey gönlünüzce olsun.

Bizler de TOKATMEDYAM.COM ailesi olarak bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür eder, tüm çalışmalarınızda, Tokat’ın tanıtılması ve sesinin duyurulması için tüm çabalarınızda her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

 

TOKAT - 11:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]