14° Kapalı

TORUNDAN DEDESİNE MEKTUP

YAZARLAR - Ocak 29, 2020 19:52 A A

Not: Bu mektup; Sarıkamış’ta şehit olan dedesine torunu tarafından yazılan bir mektuptur ve üzerinde oynama yapılmamıştır.

TORUNDAN DEDESİNE CEVAP

Dedem bana mektup iki günlükken bıraktığı babama ve bana mektup göndermiş.
Bu da benden şehit dedeme cevaptır;

Elini öpemediğim, yüzünü göremediğim hatta hayalini bile kuramadığım. Babamı iki günlükken bırakıp giden dedeciğim.
Bizi bırakıp giderken amacın neydi? Çok mu kıymetliydi uğruna şehit olduğun, canını verdiğin kanınla suladığın bu topraklar! Bugün olsa yine gider miydin?
Biliyorum ki; giderdin. Benim aslan dedem.
Sizlere minnettarız. Sayenizde bu topraklardayız. Ama ne babam ne de ben göremedik cemalini. Koklayamadık ki, teninin kokusunu bilelim. Hatta mezarını bulup Fatiha bile okuyamadık dedeciğim.
Gerçi ninemi de görmedim ama o yüce insanın o kutlu sevgilisi nineciğim, anlatırmış; Dedem, haftada en az bir kez gelip, çocuklarını sever, başlarını okşar, rahatlarını kontrol eder, nineme de; ‘‘Onlara iyi bak’’ Diye tembih eder ve babamları izleyerek çeker gidermişsin.
Ninem anlatınca derlermiş; ‘olur mu öyle şey o gördüğün bir rüyadır, o öldü gitti’ derlermiş. Peki; bilmezler mi ki; Şehitler ölmez.
Canım ninem, o sabır abidesi ninem de onlara; ‘‘Değil evlat değil bu rüya değil, benim gördüğümü siz göremez, duyduğumu, duyamazsınız’’ dermiş. Ama kalp gözü açık olan inanır açık olmayan dalga geçermiş.
Peki, ya sen; dedem, dedeciğim bizi hiç özlemez misin? Torunların hiç mi aklına gelmez? Bir gece olsun gelip başımızı okşasan. O mübarek elini bize uzatsan, koklasam elini, nefesini hissetsem, sesini duysam. Ne olur, ne olur bunu bana çok görmesen.
Ama sen gelmesen de ben bekliyorum, bekleyeceğim. Beni de bir gece olsun, öp okşa, sev, yanaklarımı sık, torunum yavrum, ben geldim. Hadi kalk de. Ne var ki. Bunu bir kez olsun söyle bana.
Ondan sonra git yine gidersen. Kal desem de kalır mısın? Kalmazsın demi dedem, Kalamazsın …
Ya da bizi izliyorsun. Cennetten bize bakıyorsun. Sen soğukta donmuşken, biz seni sıcacık yatakta bekliyoruz. Hatta yataktan kalkıp senin uğruna canını verdiğin vatan için biz, bizler parmağımızı bile oynatmıyoruz. Yoksa buna mı kızdın da gelmiyorsun?
Ne diyim, haklısın…
Dedem, yerden göğe kadar haklısın.
Seni çok mu üzüyoruz. Emanetlerine sahip mi çıkmıyoruz, kızma bize, küsme. Ne olur darılma. Söz sen nasıl bu topraklar için canını seve seve verdinse. Bir sürü bebeği babasız, dedesiz bırakıp, arkadaşlarınla orda bizim için nasıl donarak şehit olduysanız. Bundan sonra bizde bu uğurda canımızı seve seve vereceğiz.
Senin peşinde, aynı senin gibi Allah yolunda canımızı vereceğimize ve sizin başlattığınız Hak mücadelesini son nefesimize kadar sürdüreceğimize söz veriyorum.
Torunların senin yolunda yürüyecek sana söz dedeciğim söz.
Ama senden son bir şey istiyorum canım dedem…
Babamın başını nasıl gelip okşadıysan, onları nasıl sevip kokladıysan, bir kerecik gel, beni de sev, öp okşa. Bir kerecik olsun gel. Çık Cennetteki köşkünden bizim sahte cennetlerimize bir adım at. Bizi bu gaflet uykusundan uyandır. Uyandır ki bizde senin ruhuna sahip olalım. Bunu bize çok görme.
Ne olur dedeciğim gel…
Seni her gece bekliyorum. Yatağa girerken saydığım yıldızlar arasında seni arıyorum. Sen benim yıldızımsın. Ne olur bekletme artık beni. Seni; kırk yıldır bekliyorum. Bekletme artık.
Sen gelmesen de ben bekliyorum. Değil kırk yıl, binkırk yıl daha geçse seni bekleyeceğim. Senin izinden ayrılmayacağım…
Seni seviyorum.
Sen rahat uyu. Ruhun şad mekanın cennet, Peygamber Efendimiz’in Komşusu Olmak nasip olsun.

Canım Dedem ABDÜLKERİM…
Torunun…

YAZARLAR - 19:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]