14° Kapalı

Türkiye ile Azerbaycan parlamentoları arası “İş Birliği Protokolü” imzalandı.

DÜNYADAN - Ağustos 12, 2023 10:07 A A

Türkiye ile Azerbaycan parlamentoları arası “İş Birliği Protokolü” imzalandı.TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Azerbaycan Millî Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler sonrası Türkiye ile Azerbaycan parlamentoları arası “İş Birliği Protokolü” imzalandı.
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 12. Genel Kurul Toplantısı dolayısıyla Türkiye’ye gelen Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova ve beraberindeki heyetle, Başkanlık Divanı Toplantı Salonu’nda görüştü.
 
Başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından Şentop ve Gafarova, TBMM ve Azerbaycan Milli Meclisi arasında iş birliği protokolünü imzaladı.
 
6 Şubat’taki depremlerin ardından Azerbaycan’ın verdiği kapsamlı destek için teşekkür eden Şentop, “En başından bu yana Azerbaycanlı kardeşlerimizin verdikleri destek ve yardımlar için sizin şahsınızda tüm Azerbaycan’a, Azerbaycanlı kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin “iki devlet bir millet” düsturuyla devam ettiğini vurgulayan Şentop, iki ülkenin, karşı karşıya olunan meselelerde ortak bir duruş geliştirdiğini kaydetti.
 
Şentop, Semerkant’taki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde, KKTC’nin teşkilata gözlemci üye olarak kabulüne ilişkin Azerbaycan’ın verdiği desteğin önemine değinerek, bundan sonra KKTC’yle parlamenter temasların artarak süreceğine olan inancını dile getirdi.
 
TBMM Başkanı Şentop, “Türk Devletleri Teşkilatı’nın ardından TÜRKPA’da da alacakları gözlemci üyelikle Kıbrıs Türk halkının haklı ve meşru davasında önemli bir merhale daha geçilmiş olacak. Türk dünyası olarak birlik ve dayanışma içinde hareket etmemizin, şimdi olduğu gibi gelecekte de barış, istikrar ve refahımızın güvencesi olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.
 
Erivan’da gerçekleştirilen Avrupa Halter Şampiyonası’nda Azerbaycan bayrağının yakılmasına da değinen Şentop, “Sporcularımız en iyi cevabı verdi. Genç sporcularımız burada yalnızca Türkiye’yi değil, Azerbaycan’ı da temsil ettiler ve madalyalarını Azerbaycan’a armağan ettiler.” değerlendirmesini yaptı.
 
Diğer taraftan, bölgedeki normalleşme sürecinde Azerbaycan ile yakın eşgüdümün devam ettiğini belirten Şentop, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme ve barış çabalarını desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.
 
Şentop, Azerbaycanlı çevrecilerin Laçin yolundaki protestoları hakkında ise şöyle konuştu:
 
“Bu yolun askeri amaçlar ve yasa dışı şekilde Azerbaycan topraklarından çıkarılan madenlerin taşınması amacıyla kullanılması kabul edilemez bir durumdur. Laçin yolu konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bu konudaki hassasiyetlerinize desteğimizi tüm platformlarda muhataplarımıza ifade ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine tam desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”
 
Gafarova da iki ülke arasındaki yakınlığa değinerek, “Türkiye ile bizim hem fikirlerimiz hem amaçlarımız bir.” dedi.
 
Türkiye’nin her zaman Azerbaycan halkının yanında olduğunu dile getiren Gafarova, Azerbaycan’ın da deprem felaketinin ardından Türkiye’ye her türlü desteği vermeye gayret ettiğini söyledi. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

DÜNYADAN - 10:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]