Kapalı

Türksoy Karabağ’da Ermeni Oyununa Dikkat Çekti

DÜNYADAN - Mayıs 26, 2020 21:51 A A

DAĞLIK KARABAĞ’DAKİ ERMENİ OYUNUNA DİKKAT!

Bugün 28 Mayıs. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 102. kuruluş yıldönümü. Hemen herkes bu konuyla ilgili videolar, kahramanlık öyküleri, marşlar vs paylaşıyor. Türk ve İslam Dünyasının ilk Demokratik Cumhuriyetini kuran Mehmet Emin Resulzade ve dava arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz. Ancak unutmayalım ki, 28 Mayıs 1918’te Demokratik Cumhuriyetin ilan edildiği Azerbaycan topraklarının beşte biri bugün Ermeni işgali altında. Ve birkaç gün önce Ermeni çeteciler, işgal ettikleri Dağlık Karabağ’da sözde bir Cumhurbaşkanı ilan ettiler. İşgalci Ermenistan, yine fırsatçılık yaparak bütün dünyanın Corona Virüs’le ilgilendiği bir dönemde hiçbir uluslararası kuralı tanımayarak böyle bir karara imza attı.
Ne kadar acıdır ki; işgal altındaki Dağlık Karabağ topraklarında Ermenilerin gerçekleştirdiği sözde Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusu yeterince gündeme bile gelmedi. Tepkiler çok cılız kaldı. Dağlık Karabağ bölgesinde, Ermenistan’ın yapmış olduğu Kukla Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yapılan yemin töreni tiyatrosu dünya barışı ve bölge istikrarı için son derece tehlikeli bir girişimdir. Ermeni Taşnak/ Hınçak çetelerinin son 100 yıllık tarihine baktığımızda, özellikle buhranlı dönemlerde sürekli fırsatçılık ve kalleşlik yaptıklarını görürüz. 1. Dünya Savaşında Osmanlı devleti yedi düvele karşı pekçok cephede vuruşurken, Anadolu’daki Ermeni çeteleri de Osmanlı’yı sırtından hançerlemeye başlamıştı. Aynı şekilde 1918’de de Rus ve İngiliz desteği ile Azerbaycan’da büyük bir katliamı gerçekleştirmişlerdi. Yakın tarihimizde de bölgedeki kaosu fırsat bilerek yine Rus desteği ile Karabağ’ı işgal etmiş ve 1992’de Hocalı’da yüzyılın en korkunç soykırımını gerçekleştirmişti. Ermeni çeteleri ve lobisi bu kez Covid – 19’u fırsat bilerek Dağlık Karabağ’da kukla bir cumhurbaşkanı seçtiler. Bu düpedüz meydan okumadır, tahriktir, tehdittir, provokasyondur.
Adeta bir suç makinesi haline gelen Ermenistan rejimine gerekli ticari ve siyasi baskılar uygulanmadığı taktirde, Ermenistan’ın bölge ve dünya barışını tehdit eden bir ülke haline gelmesi kaçınılmazdır.
Uluslararası toplumun ve Türk Milletinin bölge istikrarını dinamitleyecek bu sahte seçim tiyatrosunu kabul etmesi mümkün değildir.
İşgalci Ermenistan’ın bu saldırgan tutumu Ermeniler ve Ermenistan için de orta ve uzun vadede fayda yerine zarar getirecektir.
Bugün gelinen noktada Ermenistan’a çağrıda bulunmanın da hiçbir anlamı kalmamıştır. Çünkü Ermenistan, yapılan her barış ve uzlaşma çağrısının ardından iyice şımarmakta ve saldırganlaşmaktadır. Ermenistan’a çok acil olarak yeni yaptırımlar uygulanmalıdır.
Türk ve Dünya kamuoyundan beklentimiz Ermenistan’ın bu fiili suçu durdurması için gerekli siyası ekonomik caydırıcı önlemleri derhal almasıdır.
Misafir olarak bulundukları Azerbaycan topraklarını işgal eden ve milyonlarca insanı vatanından koparan vahşi Ermeni çeteleri, bu saldırganlıklarının bedelini mutlaka ödemelidir.
Bu sürecin uzaması Ermenistan’ı iyice şımartmakta ve cesaretlendirmektedir.
Vatan toprağı için can alan ve can veren şehid Mübariz İbrahimov gibi kahramanların beklentisi de budur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Seyfullah Türksoy
İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı

DÜNYADAN - 21:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]