10° Kapalı

Ümit Yılmaz: Esnafın Parasıyla Esnafa Efelik Yapma Dönemini Bitireceğiz

ERBAA - Aralık 1, 2022 10:58 A A

Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatif Odası Başkanı Adayı; Ümit Yılmaz seçim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda geniş bir seçmen kitlesine verdiği yemekli basın toplantısıyla adaylığını açıklamış ve birkaç yıllık çalışmaları hakkında bilgi vermekle beraber, mevcut yönetimin esnafların yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda ve iddialarda bulunmuştu. Daha önceki iddialara karşı sessizliğe bürünen ve açıklama yapmayan mevcut yönetim hakkında Yılmaz bir dizi yeni açıklama yaptı.

Başkanlık yarışının güçlü adayı Ümit Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

ESNAFIN PARASIYLA ESNAFA EFELİK YAPMA DÖNEMİNİ BİTİRECEĞİZ

“Basın toplantısında dile getirdiğimiz bazı konuların gerçekliğini esnaflarımızı ziyaretlerimizde daha çok görmeye ve aynı şikayetlere tanık olmaya başladık. Özellikle mevcut yönetimin esnafın evi yuvası olması gereken yeri kendi babalarının yeri gibi kullandığını, esnaflarımız arasında kredi vermede nasıl bir ayrımcılık yaptığını görmek bizi dehşete düşürdü. Hâlbuki bırakın esnaflar arasında kardeşlik hukukunu gütmeyi kendi yandaş ve paydaşlarına kol kanat germekten başka hiçbir iş yapmamaya yemin etmişler gibi davranıyorlar. Esnafın makamında esnafa efelik yaptırtmayacağız. Kim olursa olsun buna müsaade etmeyeceğiz.”

Diye konuştuğu açıklamasına Yılmaz;

DÜN İSTENEN BELGELER AYAK SESİMİZDEN SONRA İSTENMEZ OLDU

“Daha dün esnafımızdan kredi vermek için bin türlü belge isteyenler sahaya indiğimizi gördüğünde hemen geri adım atıp; ‘Sadece kimlik belgesi getirseniz yeter…’ diye açıklama yaptılar. Daha sonra esnafımız haklı olarak; ‘Madem böyle oluyordu bizi neden zorladılar…’ diye tepkilerini ortaya koyunca hemen özrü kabahatinden büyük dercesine topu hemen üst kademeye attılar.

Madem üst kurul işiydi ilk açıklamanızda bunu neden söylemediniz de şimdi itiraf ediyorsunuz?

Pandemi döneminde bile yalnız bıraktığını esnafa bugün bari yalan söylemeyin. Bırakın bu dalavereli işleri. İşinizi hakkıyla yapsanız tüm bunlara gerek kalmazdı.

ESNAFI PANDEMİDE NEDEN YALNIZ BIRAKTINIZ?

“Devletimiz pandemi döneminde esnafına yardımcı olmak için krediler çıkardı. Şimdi bugün; o dönemde kaç kişiye kredi kullandırdınız, kim ne zaman başvurdu, hangi şartlarda kime kredi dosyası düzenlediniz, kaç tanesi size yakın isimlerden oluşuyor?.. Tüm bunları açıklayın.

Tüm dosyalar elinizde mevcut kime ne verdiyseniz hepsini açıklayın. Tabi korkunuz yoksa açığınız meydana çıkmayacaksa açıklarsınız. Tüm esnaflarımızla birlikte bekliyoruz.

EFELİK DEVRİNİ BİTİRECEĞİZ

“Hakkımızda dedikodu üretmelerine gerek yok. Sorulacak bir hesap varsa buyursunlar bize sorunlar. Ama önce hesap vermeyi bilmeleri gerekiyor. Biz kavga için zan altında bırakmak veya dedikodu üretmek için gelmiyoruz. Bizler tüm bunları ortadan kaldırmak için geliyoruz.

Esnafa Efelik veya efendilik yapmak için değil mihmandar olmak için bu adımı attık ve korkmadan fakat efendiliğimizden taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.

Esnafımız bize güvendiği sürece bu yol hayırla bitecek.” Şeklinde konuştu.

Tüm bu iddialar hakkında mevcut başkanın ne cevap vereceği merakla beklenirken Ümit Yılmaz ve ekibi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

 

 

ERBAA - 10:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]