Açık

Ümit Yılmaz: Esnafın Parasıyla Esnafa Efelik Yapma Dönemini Bitireceğiz

ERBAA - Aralık 1, 2022 10:58 A A

Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatif Odası Başkanı Adayı; Ümit Yılmaz seçim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda geniş bir seçmen kitlesine verdiği yemekli basın toplantısıyla adaylığını açıklamış ve birkaç yıllık çalışmaları hakkında bilgi vermekle beraber, mevcut yönetimin esnafların yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda ve iddialarda bulunmuştu. Daha önceki iddialara karşı sessizliğe bürünen ve açıklama yapmayan mevcut yönetim hakkında Yılmaz bir dizi yeni açıklama yaptı.

Başkanlık yarışının güçlü adayı Ümit Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

ESNAFIN PARASIYLA ESNAFA EFELİK YAPMA DÖNEMİNİ BİTİRECEĞİZ

“Basın toplantısında dile getirdiğimiz bazı konuların gerçekliğini esnaflarımızı ziyaretlerimizde daha çok görmeye ve aynı şikayetlere tanık olmaya başladık. Özellikle mevcut yönetimin esnafın evi yuvası olması gereken yeri kendi babalarının yeri gibi kullandığını, esnaflarımız arasında kredi vermede nasıl bir ayrımcılık yaptığını görmek bizi dehşete düşürdü. Hâlbuki bırakın esnaflar arasında kardeşlik hukukunu gütmeyi kendi yandaş ve paydaşlarına kol kanat germekten başka hiçbir iş yapmamaya yemin etmişler gibi davranıyorlar. Esnafın makamında esnafa efelik yaptırtmayacağız. Kim olursa olsun buna müsaade etmeyeceğiz.”

Diye konuştuğu açıklamasına Yılmaz;

DÜN İSTENEN BELGELER AYAK SESİMİZDEN SONRA İSTENMEZ OLDU

“Daha dün esnafımızdan kredi vermek için bin türlü belge isteyenler sahaya indiğimizi gördüğünde hemen geri adım atıp; ‘Sadece kimlik belgesi getirseniz yeter…’ diye açıklama yaptılar. Daha sonra esnafımız haklı olarak; ‘Madem böyle oluyordu bizi neden zorladılar…’ diye tepkilerini ortaya koyunca hemen özrü kabahatinden büyük dercesine topu hemen üst kademeye attılar.

Madem üst kurul işiydi ilk açıklamanızda bunu neden söylemediniz de şimdi itiraf ediyorsunuz?

Pandemi döneminde bile yalnız bıraktığını esnafa bugün bari yalan söylemeyin. Bırakın bu dalavereli işleri. İşinizi hakkıyla yapsanız tüm bunlara gerek kalmazdı.

ESNAFI PANDEMİDE NEDEN YALNIZ BIRAKTINIZ?

“Devletimiz pandemi döneminde esnafına yardımcı olmak için krediler çıkardı. Şimdi bugün; o dönemde kaç kişiye kredi kullandırdınız, kim ne zaman başvurdu, hangi şartlarda kime kredi dosyası düzenlediniz, kaç tanesi size yakın isimlerden oluşuyor?.. Tüm bunları açıklayın.

Tüm dosyalar elinizde mevcut kime ne verdiyseniz hepsini açıklayın. Tabi korkunuz yoksa açığınız meydana çıkmayacaksa açıklarsınız. Tüm esnaflarımızla birlikte bekliyoruz.

EFELİK DEVRİNİ BİTİRECEĞİZ

“Hakkımızda dedikodu üretmelerine gerek yok. Sorulacak bir hesap varsa buyursunlar bize sorunlar. Ama önce hesap vermeyi bilmeleri gerekiyor. Biz kavga için zan altında bırakmak veya dedikodu üretmek için gelmiyoruz. Bizler tüm bunları ortadan kaldırmak için geliyoruz.

Esnafa Efelik veya efendilik yapmak için değil mihmandar olmak için bu adımı attık ve korkmadan fakat efendiliğimizden taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.

Esnafımız bize güvendiği sürece bu yol hayırla bitecek.” Şeklinde konuştu.

Tüm bu iddialar hakkında mevcut başkanın ne cevap vereceği merakla beklenirken Ümit Yılmaz ve ekibi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

 

 

ERBAA - 10:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]