16° Açık

Ümit Yılmaz: Esnafın Parasıyla Esnafa Efelik Yapma Dönemini Bitireceğiz

ERBAA - Aralık 1, 2022 10:58 A A

Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatif Odası Başkanı Adayı; Ümit Yılmaz seçim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda geniş bir seçmen kitlesine verdiği yemekli basın toplantısıyla adaylığını açıklamış ve birkaç yıllık çalışmaları hakkında bilgi vermekle beraber, mevcut yönetimin esnafların yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda ve iddialarda bulunmuştu. Daha önceki iddialara karşı sessizliğe bürünen ve açıklama yapmayan mevcut yönetim hakkında Yılmaz bir dizi yeni açıklama yaptı.

Başkanlık yarışının güçlü adayı Ümit Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

ESNAFIN PARASIYLA ESNAFA EFELİK YAPMA DÖNEMİNİ BİTİRECEĞİZ

“Basın toplantısında dile getirdiğimiz bazı konuların gerçekliğini esnaflarımızı ziyaretlerimizde daha çok görmeye ve aynı şikayetlere tanık olmaya başladık. Özellikle mevcut yönetimin esnafın evi yuvası olması gereken yeri kendi babalarının yeri gibi kullandığını, esnaflarımız arasında kredi vermede nasıl bir ayrımcılık yaptığını görmek bizi dehşete düşürdü. Hâlbuki bırakın esnaflar arasında kardeşlik hukukunu gütmeyi kendi yandaş ve paydaşlarına kol kanat germekten başka hiçbir iş yapmamaya yemin etmişler gibi davranıyorlar. Esnafın makamında esnafa efelik yaptırtmayacağız. Kim olursa olsun buna müsaade etmeyeceğiz.”

Diye konuştuğu açıklamasına Yılmaz;

DÜN İSTENEN BELGELER AYAK SESİMİZDEN SONRA İSTENMEZ OLDU

“Daha dün esnafımızdan kredi vermek için bin türlü belge isteyenler sahaya indiğimizi gördüğünde hemen geri adım atıp; ‘Sadece kimlik belgesi getirseniz yeter…’ diye açıklama yaptılar. Daha sonra esnafımız haklı olarak; ‘Madem böyle oluyordu bizi neden zorladılar…’ diye tepkilerini ortaya koyunca hemen özrü kabahatinden büyük dercesine topu hemen üst kademeye attılar.

Madem üst kurul işiydi ilk açıklamanızda bunu neden söylemediniz de şimdi itiraf ediyorsunuz?

Pandemi döneminde bile yalnız bıraktığını esnafa bugün bari yalan söylemeyin. Bırakın bu dalavereli işleri. İşinizi hakkıyla yapsanız tüm bunlara gerek kalmazdı.

ESNAFI PANDEMİDE NEDEN YALNIZ BIRAKTINIZ?

“Devletimiz pandemi döneminde esnafına yardımcı olmak için krediler çıkardı. Şimdi bugün; o dönemde kaç kişiye kredi kullandırdınız, kim ne zaman başvurdu, hangi şartlarda kime kredi dosyası düzenlediniz, kaç tanesi size yakın isimlerden oluşuyor?.. Tüm bunları açıklayın.

Tüm dosyalar elinizde mevcut kime ne verdiyseniz hepsini açıklayın. Tabi korkunuz yoksa açığınız meydana çıkmayacaksa açıklarsınız. Tüm esnaflarımızla birlikte bekliyoruz.

EFELİK DEVRİNİ BİTİRECEĞİZ

“Hakkımızda dedikodu üretmelerine gerek yok. Sorulacak bir hesap varsa buyursunlar bize sorunlar. Ama önce hesap vermeyi bilmeleri gerekiyor. Biz kavga için zan altında bırakmak veya dedikodu üretmek için gelmiyoruz. Bizler tüm bunları ortadan kaldırmak için geliyoruz.

Esnafa Efelik veya efendilik yapmak için değil mihmandar olmak için bu adımı attık ve korkmadan fakat efendiliğimizden taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.

Esnafımız bize güvendiği sürece bu yol hayırla bitecek.” Şeklinde konuştu.

Tüm bu iddialar hakkında mevcut başkanın ne cevap vereceği merakla beklenirken Ümit Yılmaz ve ekibi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

 

 

ERBAA - 10:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]