11° Açık

“Uzungöl Özel Turizm Alanı Statüsünde Yönetilmeli”

Ekonomi - Ağustos 12, 2023 00:11 A A

“Uzungöl Özel Turizm Alanı Statüsünde Yönetilmeli”

TRABZON – BHA

TTSO Başkanı Erkut Çelebi ve beraberindeki heyet ile birlikte Kaymakam ve Belediye Başkanı’nın da katıldığı turizm toplantsııda beklentiler dile getirildi. Başkan Çelebi, Uzungöl’ün özel turizm alanı statüsünde yönetilmesinin birçok sorunun çözümünü sağlayacağına inandığını söyledi.

Turizmciler Taleplerini Aktardı

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, meclis başkanlık divanı, yönetim kurulu ve meslek komitesi üyeleri, Uzungöl’de ilk olarak turizmcilerle bir araya geldi, sorunları, talepleri ve çözüm önerilerini dinledi. Uzungöl’deki turizmciler ve dernek yöneticileri, taleplerini sıralarken şu ifadeleri kaydetti:

“Ana sorunumuz imar. Uzungöl’ün gerçeklerine uygun bir imar planı hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Uzungöl sadece bir turizm bölgesi değil, bir çoğumuzun yaşam alanıdır. Uzungöl özel bir turizm bölgesi ilan edilmeli ve buna göre yönetilmelidir. Uzungöl’de turizmin 12 aya yayılması için kesinlikle bir kongre merkezi yapılmalıdır. Uzungöl’de bir spor tesisi bulunmuyor, bu eksikliğin giderilmesini beklemekteyiz. Seyyar satıcılara, seyyar tezgah açanlara izin verilmemesi gerekiyor. Sık sık fahiş fiyat uygulamalarıyla eleştiriliyoruz. Kayıt dışı işletmeler büyük sorun yaratıyor. Bunların denetlenmesi ve kapatılmasını istiyoruz. Otellerin uyguladığı fiyatlar online satış kanalları üzerinden de denetlenmelidir. Bir kez daha yineliyoruz ki alan yönetimi oluşturulmalıdır. Çünkü kurumlar arasında büyük bir yetki karmaşası var ve bu durum hem işletmecileri hem de turistleri etkiliyor. Ayrıca dilenciler ve çeşitli vakıflar, dernekler adına para toplayanlar büyük sorun yaratıyor, turisti rahatsız ediyor.”

“Kesinlikle Caydırıcı Cezalar Uygulanmalıdır”

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, sadece Uzungöl için değil Trabzon’un tüm ilçeleri için acilen bir turizm master planı yapılması gerektiğini de vurgulayarak şunları söyledi:
“Tabii ki öncelikli olarak Uzungöl’e böyle bir plan lazım. Kayıt dışı işletmelerin karşısındayız. Bizim de aralarında olduğumuz ilgili kurumlardan görevlilerin yer aldığı Valilik Denetim Komisyonu vasıtasıyla denetimlerimizi yapıyoruz. Vergisiz, masrafsız, merdiven altı her işletmeye karşıyız. Her kurala uyan, devletine vergisini ödeyen, işçisinin sigortasını yapan işletmelere karşı haksız bir rekabet ortaya çıkıyor. Bunun kesinlikle önlenmesini istiyoruz ve bu konuda girişimlerimizi yapıyoruz. Küçük miktarda cezalarla bu sorunlar ortadan kalkmaz. Kesinlikle caydırıcı ve kapatmaya kadar giden cezalar uygulanmalıdır. Uzungöl’ün turizme yönelik özel alan şeklinde yönetilmesi sorunların birçoğunun tek elden halledilmesi ve karmaşaya son verilmesi açısından önemli bir adım olacaktır.”

Başkan Çelebi, daha sonra Uzungöl çevresindeki işletmeleri ziyaret etti ve dile getirilen sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Kaymakam ve Belediye Başkanı ile Toplantı

TTSO Başkanı Erkut Çelebi ve beraberindeki heyet, Çaykara Kaymakamı Muhammet Güzel, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, Uzungöl Muhtarı Mehmet Öztürk ve dernek temsilcilerinin katıldığı toplantıda Uzungöl’ün sorunlarını konuştu.

“Uzungöl’e Binlerce Turist Geliyor”

Kaymakam Muhammet Güzel turizmde meydana gelen hareketliliğe değinerek, “Uzungöl’e binlerce turist geliyor, büyük bir hareket var. Bu kadar yoğun bir ortamda güvenlik ve kamu düzeni konusunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması sevindirici. Bu anlamda emek harcayan tüm personelimize teşekkür ediyorum. Gelen her turistin memnun ayrılacağı bir sezonu geride bırakacağımızı umut ediyorum” açıklamasında bulundu.

“Gelecek Yıl Uzungöl’de Seyyar Satıcı Olmayacak”

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ise, sadece Uzungöl değil Solaklı Vadisi olarak önemli bir destinasyon haline geldiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Güvenlik konusunda kaymakam beyin sözlerine katılıyorum. Ama bizi üzen sosyal medyada yapılan algı operasyonlarıdır. Bu iddiaları genele yaymak mümkün değil. Bu kadar yoğun bir hareketin olduğu yerde yanlış yapanlar olacaktır. Ama bunların sayısı çok cüzi miktardadır. Ancak zaman zaman kendimizi izah edememenin üzüntüsünü de yaşıyoruz. Belediye olarak fahiş fiyat uygulayanlara karşı elbette denetim yapıyoruz. Fahiş fiyat uyguladığına dair belge getirildiği takdirde o işletmelere yaptırım uyguluyoruz, uygulayacağız. Zaman zaman kendim de denetime çıkıyorum. İşletmelere oturup sipariş veriyorum ve getirilen tutarlarla menüdeki fiyatları karşılaştırıyorum. Komisyoncular büyük bir sorun ve turizme zarar veriyor. Seyyar satıcılarla ilgili karar aldık; gelecek yıl Uzungöl’de seyyar satıcı olmayacak. Ama elbette Uzungöl’deki sorunlar bir ilçe belediyesinin tek başına yapacağı şeyler değil.”

“Uzungöl’ü Ayrı Düşünmek, Ayrı Yönetmek Lazım”

TTSO Başkanı Erkut Çelebi de Trabzon genelinde otellerdeki doluluk oranlarının sezon ortalamasının çok altında, yüzde 60’larda olduğunu vurgulayarak, “Uzungöl’ü ayrı düşünmek, ayrı yönetmek lazım. Buradaki derneklere daha fazla sorumluluk verilmeli, alan yönetiminde ve planlanmasında söz sahibi olmaları sağlanmalı. Otopark sorununun kesinlikle çözülmesi, trafiğin sağlıklı şekilde akacağı ring koridorunun düzenlenmesi gerekli. Uzungöl’le ilgili bir çalıştay yapılmalı ve her kesimin görüşleri dinlenerek plan oluşturulmalı. Uzungöl’deki altyapı daha düzgün yapılmalı. Geçen yıl yapılan kaldırımların kırıldığını gördük. Hata yapanlara, fahiş fiyat uygulayanlara karşı sert olmak lazım. Yoksa bu turizm hareketini gelecek yıllarda mumla ararız. Konaklama, yeme içme taşıma olsun tüm işletmelerin turistlere kaliteli hizmet vermesi görevleridir. Bu görevi yerine getirmeyenlerin de mutlaka cezalandırılması gerekiyor ki sayıları artmasın” şeklinde konuştu.

Toplantıda, dernek temsilcileri de taleplerini ve çözüm önerilerini dile getirdi, bu tür toplantıların daha sık yapılmasını istedi.

Ekonomi - 00:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]