12° Açık

Vali Balcı Zile Ovası Sulama Sezonunu Başlattı

TOKAT - Haziran 17, 2020 14:54 A A
Vali Dr. Ozan Balcı, Zile’de 48 bin dekar tarım arazisini sulayacak 2020 yılı Zile Belpınar Barajında düzenlenen sulama sezonu açılışına katıldı.
Tarım arazilerine ilk suların bırakıldığı programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Sulama Sezonunun çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diledi.
Zile’de Boztepe ve Belpınar  Barajlarından yapılan sulama ile 48 bin dekar alanın sulandığını, Çekerek Barajı tamamlandığında ise sulanabilir tarım arazisinin 220 bin dekar alana çıkacağını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat il genelinde tarıma elverişli toplam 3 milyon 726 bin 860 dekar alan var.  2 milyon 320 bin 350 dekar sulanabilir alanın 570 bin 900 dekar alanı sulanıyor. Devletimizin  yatırımları tamamlandığında ise bu alana 300 bin dekar alan daha eklenecektir.” dedi.
Tokat’ın tarım memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Devletimizin sulamaya yönelik yatırımları tamamlandığında Tokat daha zengin olacak. Tokat’ın bu anlamda önü çok açık. Çekerek sulaması bittiğinde yaklaşık 220 bin dönüm alan sulanacak. Tarımda zenginliğimiz iki üç katına çıkmış olacak.
Devletimizin ulaştırmayla beraber sulamaya harcadığı bütçe 1 milyar 600 milyon liradır. Devletimizin çiftçiye desteği tamdır. Tarımın önü açık. Ben daha da başarılı olacağınıza inanıyorum.
Allah sizlere güç kuvvet versin. Çiftçilerimize hayırlı ve  bereketli kazançlar diliyorum. Sulama  tesislerinin kurulmasında emeği geçen başta DSİ olmak üzere, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmanın ardından Zile’de tarım arazilerini sulayacak olan Belpınar Barajından ilk sular Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından bırakıldı.
Programa Zile Kaymakamı  Mehmet Ali Akyüz, DSİ İl Müdürü Ali Çetinkaya, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.
Vali Dr. Ozan Balcı, Çeltek Baba Türbesini Ziyaret Etti 
Vali Dr. Ozan Balcı, Zile ilçesi programlarında Çeltek köyünde bulunan Çeltek Baba (Şeyh Mahmut Emirci Doğan) Türbesini ziyaret ederek incelemelerde bulunup bilgiler aldı.
TOKAT - 14:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]