27° Açık

YANVAR KATLİAMI

YAZARLAR - Ocak 29, 2020 19:00 A A

YANVAR KATLİAMI
Ölen Türk olunca dünya görmez, dünya görmese de Türk unutmaz. Türk düşmansız olmaz tüm dünyaya dostluğu öğreten Türk’ü düşmanları rahat bırakmaz.
Kurulduğu ilk günden son gününe kadar dünyayı kana bulamayı kendine görev edinen ve bugün iflas eden bir düşüncenin ürünü olan Sovyet Rusya 19 Ocak 1990 yılında soydaşlarımızın üzerine silahlarını doğrultmuşlar ve hiç acımadan tetiğe basmışlardır.
İlk tetik çekilmeden önce Ermeniler Dağlık Karabağ’da köyleri işgal etmişler. Batı dünyası hem işgal edilen köylere hem de katliama uğrayan halka dönüp bakma tenezzülünde bile bulunmamış hatta elinden geldiğince de bu katliamı desteklemiştir.
Azerbaycan Halk Kurtuluş Cephesi lideri ve büyük Türk Ebulfeyz Elçibey önderliğindeki kardeşlerimiz ellerinde silah olmadan, yüreklerindeki iman aşkıyla vatanlarını savunma yoluna girişmişler ve yıllarca onlara ışık tutacak bir kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımını ateşlemişlerdir. Bugün Azatlık Meydanı olarak tarihe geçen meydan o gün tanklara gövdesini siper eden kahramanların ölümsüzleştiği ve eli kanlı bir devrin son çırpınışlarının verildiği yer olarak hafızlara kazınmıştır. O gün tanklar bir milleti ezmeye çalışırken can veren yiğitlerin hepsi şehadet şerbetini içerek ölümsüzlüğe uğurlanmış, peşlerinden meydanlara serilen kırmızı karanfiller ise bağımsızlığın simgesi olmuştur.
Bugün taraflar nerde diye soracak olur isek. Tankları meydana sürüp sivil halkın üzerinden geçen zihniyet tarihin derin sayfalarına ve cehennemin yedi kat dibini boylamışken. Onların karşısında dimdik ayakta duran Azerbaycan Halk Cephesinin kahramanları devletlerini en üst seviyeye çıkarmak ve kardeşleriyle beraber kahraman Türk milletinin bir parçası olduklarını kanıtlamak için ülkelerinde siyasi mücadelelerine devam ediyorlar. Onların bu haklı ve hak mücadeleleri kıyamet kopana kadar devam edecektir.
Bugün bağımsız olan Can Azerbaycan ise Turan imparatorluğunun Türklerin Atayurduyla, Kızılelması arasında bir köprü görevi görecek ve yıllarca Turan imparatorluğunun asil bir üyesi olarak şerefli Türk milletine hizmet edecektir.
19 Ocak 1990 da hayatını kaybeden tüm soydaşlarımıza Allah’tan rahmet eylesin. Yol başçısı merhum Ebulfeyz Elçibey’inde ruhu şad mekanı cennet olsun.
Onların peşinden Büyük Turan ve Büyük Azerbaycan hayalini diri tutan başta, Razi Nurullayev’e, değerli dostlarım Kamil Babayev ve Ehtiram Mehdiyev’e bir ömür boyu başarılar diliyorum.
Allah tüm kardeşlerimize bir daha aynı sıkıntıları yaşatmasın…

Fatih KAPLAN 19.01.2018

YAZARLAR - 19:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]