14° Kapalı

Yazar Seminay Yurtseven İkinci Eseri Ateş’le Okurlarıyla Buluştu

Röportaj - Ekim 26, 2023 11:29 A A

Saygıdeğer Tokatmedyam okurları, her zaman her fırsatta kültürel etkinliklere yer vermeye çalıştığımız haber sitemizde bu defa; Tokatlı Yazar Seminay Yurtseven’i konuk ettik.

Pervane ve Ateş isimli eserlerin sahibi olan; Yazar Seminay Yurtseven ile yazarlığa başlama süreci, kitaplarla olan bağları ve geleceğe dair çalışmaları hakkında yaptığımız röportaj için bize zaman ayıran Yazar Seminay Yurtseven’e okurlarımız adına müteşekkiriz.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

-11.08.1995 tarihli, Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Ankara’da özel bir hastanede asistanlık yapmaya devam etmekteyim. Pervane ve Ateş kitaplarının yazarıyım. Aynı zamanda köşe yazarlığı ve İnstagram’da kitap yorumlaması yapmaktayım. 

Sizi yazarlık sürecine iten gelişmeler nelerdir?

-Yazar olmak benim çocukluk hayalimdi fakat doğru zamanı bekliyordum. Pervane’nin hikayesi, hayalimi gerçekleştirmek için adım atmamı sağladı.

İsimleri bağlantılı olan eserlerinizden bahseder misiniz?

-Pervane, saplantı derecesinde aşık olan bir adamın hikayesini anlatıyor. Ateş’inin etrafında dönen Pervane’yi simgeliyor. Erkek karakterimizin anlatımıyla okuduğumuz Pervane’den sonra kadın karakterimizden Ateş’i okuyoruz. Pervane’nin Ateş’i, bir aşık ile maşuk hikayesi…

Yazarlık serüvenine başladığınız eserlerinizin isimlerine baktığımızda bunları seri diyebilir miyiz, bu serinin devamı gelecek mi veya başka konularda çalışmalarınız var mı?

-Evet, Pervane ile Ateş seri kitaplar. Hikayeleri son buluyor. Pervane ve Ateş’in devamı olamayacak fakat yeni hikayelerle devam edeceğim.

Sizi en çok etkileyen yazar, şair ve eser var mıdır?

-Hakan Günday ve Zülfü Livaneli kalemine hayran olduğum yazarlardan.

Mutlaka çok sayıda eser okuyorsunuzdur yazar olduktan sonra kitaplara bakış açınız hatta okuma özeninizde değişiklik yaşadınız mı?

-Evet, kitap okuma alışkanlığımı çok küçük yaşta edindim. Tabii ki, her geçen gün yeni yazarların kalemiyle tanışıyor, kendimi geliştirmeye de devam ediyorum. Yazar olduktan sonra işin zorluğunu daha da fark etmiş oldum. Şimdi okurken daha özenli yaklaşıyorum kitaplara. Kaleme, emeğe saygı duymak çok özel bir durum.

Yazarlık sürecinde karşılaştığınız zorluklar oldu mu, pes etme noktasında sizi tetikleyen etkenler var mıydı?

-Açıkcası pes etme durumum olmadı. Hayalim olduğu için bu hedefi gerçekleştirmede geri adım atmadım. Olumlu olumsuz her eleştiriyi dikkate alıp saygı duydum ve bana tecrübe kattıklarına inandım.

Yazmayı çok isteyip ilk adımı atamayanlara neler tavsiye edersiniz?

-Yeteneğiniz olsun ya da olmasın düşündüğünüz her düşünceyi, hissettiğiniz  her duyguyu yazın. Yazmak, içinizdekilerin kaleme yansımasıdır, sesli düşünmenizi, kendinizle yüzleşmenizi sağlar. Kim bilir, belki bir hikayenizle, bir insanın ruhuna dokunursunuz…

Eserleriniz raflarda yerini aldıktan sonra insanların size karşı bakış açısında değişiklik oldu mu?

-Çevremdeki insanlar çok kitap okuduğumun farkındaydılar, yakınlarım da böyle bir hayalim olduğunu biliyorlardı. Çok eski arkadaşlarımın bana “hayalini gerçekleştirmişsin” demeleri bambaşka bir duyguydu. Çevremdeki insanların şaşırmadıklarını, bir gün bu yöne doğru yöneleceğimi tahmin ettiklerini söyleyebilirim ama ‘kendinle gurur duymalısın’ söylemleri her defasında gözlerimin dolmasını sağlıyor.

Kitap tahlil ve değerlendirme çalışmalarınız olduğunu öğrendik yazım hayatınıza bu alışkanlığınız etkisi nelerdir?

 

-Evet, sosyal medyada kitap yorumlaması yapıyorum. Açıkçası Pervane’den sonra kitap yorumlaması yapmaya başladım. İşin mutfağındayım diyebilirim. Hem yemeğin nasıl yapıldığını biliyorum hem de o yemeği tadıp, yorumluyorum.

 

Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanlarımıza özellikle gençlerimize neler tavsiye edersiniz?

-Bazen “kitap okumayı sevmiyorum, kitap okurken sıkılıyorum.” Gibi cümleler duyabiliyorum. O kişilerle karşılaştığımda en net söylediğim şey “doğru kitabı bulamamış olabilirsin.”

Kitaplar okurunu bambaşka Dünya’lara yolculuk yapmasını sağlar bana. Yüzyıllar öncesine gidip, o dönemde yaşayabilir, hiç görmediğiniz bir ülkenin kültürünü öğrenebilir, hayal gücünüzle birçok duyguyu tadabilirsiniz.

Demem o ki okuma tarzınızı keşfettiğinizde;  hayal gücünüzde, diksiyonunuzda, kendinizi ifade etme şeklinizdeki değişiklikleri de fark edeceksiniz. Ruhumuzu beslemek aslında sandığımızdan daha kolay…

Gelecek için projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

-Yakın zamanda senaryo, metin yazarlığı eğitimleri almayı planlıyorum. İlerleyen zamanlarda rafları kitap dolu bir kitap kafemin olmasını, kitap ve kahve seven insanlarla bir arada olmayı istiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim, diğer hikayelerde buluşmak umuduyla..

 

.

 

Röportaj - 11:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]