11° Açık

YazarBir Abdülkadir Uslu’ya Bir Ödül Daha

ANADOLUDAN - Haziran 7, 2020 20:03 A A

Denizlili yazar Abdülkadir Uslu, Kurtuluş Savaşı günlerini işlediği “Asiye’nin Ekmeği” hikâyesiyle, 2 bin 218 adet hikâye arasından mansiyon ödülünü aldı. Köy, kasaba hikâyeleriyle tanınan Abdülkadir Uslu’nun Aydınlık Sineması, Kar Vakti, Hüsnü Yusuf ve Umuda Dönüş adlarında yayımlanmış 4 hikâye kitabı var.

Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl 16.sı gerçekleştirilen Yetenek sahibi kişilerin eserlerinin kültür ve sanat dünyasına kazandırılması açısından büyük öneme sahip Geleneksel Hikâye yarışmasına ülkemiz edebiyat ve sanat çevrelerinin yanı sıra yurt dışından da katılımlar gerçekleşti. Bu yıl hikâye yarışmasına 2 bin 218 adet hikâye gönderildi.

Yarışma seçici kurulu, alanında uzman sanatçıların ve akademisyenlerin yer aldığı şu isimlerden oluştu:

Prof. Dr. Durali YILMAZ (İstanbul Ünv. Emekli Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Fatih ANDI (Fatih Sultan M. Vakıf Ünv. Edebiyat Fak. Rektörü), Prof. Dr. Hasan AKAY (Fatih Sultan M. Vakıf Ünv. Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr. Alim KAHRAMAN (Hikâyeci/Yazar), Cemal ŞAKAR (Hikâyeci/Yazar), Ömer LEKESİZ (Hikâyeci/Yazar), Özcan ÜNLÜ (Yazar, Şair), Mesut ÖZDEMİR (Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı), Kemal SÜLEYMANOĞLU (Ümraniye Belediyesi Kültür İşleri Müdürü).

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen, “Serbest” konulu 16. Geleneksel Hikâye Yarışması Seçici Kurulu, 2 bin 218 adet hikâyede yaptığı değerlendirmede, 1. 2. ve 3. olan eserleri ve mansiyon alan eserleri belirledi.

Yarışma sonucunda isimleri belirtilen katılımcıların eserlerine ödül ve mansiyonların verilmesine oy birliği ile karar verildi.

ABDÜLKADİR USLU KİMDİR?

1962 Kızılcabölük (Tavas / Denizli) doğumludur.

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği’ni (1986) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü’nü (2000) bitirdi.

Uzun yıllar karikatür çizdi. Değişik dergilerde, gazetelerde ve albümlerde karikatürleri yayınlandı. Ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarından 16 ödül sahibidir. Denizli’de “Karikatür Kursları” düzenledi. 5 Kişisel karikatür sergisi açtı. Karikatür yarışması seçici kurullarında yer aldı.

TEBESSÜM Mizah Dergisi’ni arkadaşlarıyla 1985-86 yıllarında Denizli’de yayınladı ve derginin Mizah Yönetmenliği ile Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Denizli Yağmur Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı (1989). Kızılcabölük Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı (1997-98). Denizli d-TV’de “Uygulamalı Karikatür Okulu” programını hazırladı ve sundu (1997).  Kızılcabölük Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı (2006-2008).

Afiş, broşür ve kitap kapağı tasarımları hazırladı.

Lunaparka Gidelim (Çocuk öyküsü), Günlük (Derleme/Anı),  Tarım Takvimi (Araştırma),  Şükrü Tekin Kaptan-Hayatı, Eserleri (Araştırma), Ben H.Ahmet Sami Uslu (Biyografi), Aydınlık Sineması (Öyküler), Kar Vakti (Öyküler), Hüsnü Yusuf (Öyküler), Aşkı Buldum (Şiirler) basılı kitaplarıdır.

“Aydınlık Sineması” öykü kitabı ile “2016-1. Arif Baş Ödülü (3.)” ödülünü almıştır. Ayrıca kısa öykü dalında sekiz ödülü vardır.

 

ANADOLUDAN - 20:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]