12° Açık

Yeşil Bursa’da Yeşil Gastronomi Festivali

Yaşam - Ağustos 29, 2023 16:17 A A

Yeşil Bursa’da Yeşil Gastronomi Festivali

BURSA/Hasan ÖZDEMİR – BHA

Bursa’nın sahip olduğu zengin mutfak kültürünü turizme kazandırmak amacıyla, ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 3 günde 400 binden fazla ziyaretçinin ağırlandığı Bursa Gastronomi Festivali’nin ikincisi 15-17 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Merinos Park’ta düzenlenecek festivalin bu yıl teması ‘Yeşil Bursa Yeşil Gastronomi’ olacak. Lezzet şöleninin tanıtım toplantısı Merinos Park Restoranda Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri Refik Özen, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, ilçe belediye başkanları, aşçılar ve gastronomi profesyonellerinin katılımıyla yapıldı.

Adana ve Mardin gibi Türkiye’nin önemli iki lezzet durağında görev yaptığını hatırlatan Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, tecrübeleriyle, Bursa Gastronomi Festivali’ne katkı sağlayacağını söyledi.

“Adana’da Lezzet Festivali’nin gerçekleştirilmesine öncülük ederken, Mardin’de de gastronomi uygulama merkezinin açılmasıyla kent mutfağının tanıtımına önemli katkılar sağladık. O sebeple bu iki gastronomi merkezi kentte edindiğim tecrübelerin Bursa Gastronomi Festivali’nin gelenekselleşme yolculuğuna ciddi katkıları olacağının kanaatindeyim. Yerel kültürün en önemli parçası olan yeme içme alışkanlıkları, turizm destinasyonunun pazarlanmasında önemli enstrümanlardan biri haline gelmiştir. Bu doğrultuda yılın on iki ayına yayılma imkanı bulunan gastronomi turizmi de günümüzde turizmin yükselen eğilimleri arasında yer almaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Bursa tarihi, kültürü ve stratejik konumuyla geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kentlerin başında gelmekte. Bu tarihi ve kültürel derinliğin en önemli ögelerinden biri de hiç kuşkusuz yemek kültürüdür. Bize düşen en önemli görev Anadolu’nun enfes lezzetlerine ev sahipliği yapan Bursa’nın yerel ve geleneksel mutfağını dünden bugüne, bugünden geleceğe taşımaktır. Valilik olarak gayretimiz bu yönde, hedefimiz bu istikamette olacaktır”

Osmanlı’ya başkentlik etmiş, o dönemin eserlerini hala bünyesinde bulunduran eşsiz lezzetleriyle aynı zamanda önemli bir gastronomi şehri olan Bursa’da yaşamanın önemli bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın markalaşmış ve coğrafi işaret tescili bulunan 30 civarında ürünü olduğunu ve bu sayının her geçen gün arttığını hatırlattı.

“Bu lezzetlerimizi tanıtmak ve turizme kazandırmak için bu organizasyona geçen yıl başladık. Biz burada stant ücreti almadan maalesef döner ikram edecek firma bulamamıştık. Sağ olsun sonradan iki firmamız çağrımıza kulak verdi ve bir de sosyal tesislerimizin dönerini Bursalılarla buluşturduk. Ama asla pes etmeden sizlerle dönem dönem yaptığımız istişarelerle, yanlışıyla, doğrusuyla Bursa’da ilk kez bir gastronomi festivaliyle, hocalarımızla ilgili paydaşlarla beraber yola çıktık. Kadın kooperatiflerimizi işin içine kattık. Ve gerçekten Bursa unutulmaz günler yaşadı. Önemli tecrübeler kazandık”

Başkan Aktaş, ilk festivalin ardından yaptıkları değerlendirme toplantısında, ikinci festivalde stantlarda ücret alınacağını ve buraya katılmanın kolay olmayacağını dile getirdi.

“Bu yıl maalesef 20 küsur firmamızı alamadık. Ve bir miktar da ücretlendirdik. Hala işin büyük yükünü Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çektiğini ifade etmek istiyorum. Bu festival kişilere, kurumlara, firmalara özel bir festival değil. Bu Bursa’nın festivali. Bursa’nın gastronomi festivali. Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir konuya öncülük etmek, aracılık etmek, bu işin arkasında olmak bizim için son derece büyük bir mutluluk. Bursa sahip olduğu tüm değerlerin yanında, aynı zamanda bir tarım şehri. Stantta da bir kısmını gördüğümüz ürünlerin tamamına yakını Bursa’nın bereketli topraklarında yetişen ve tarladan sofralarımıza kadar gelen doğal ürünler. Dolayısıyla bu yıl özellikle temamızı ‘Yeşil Bursa, Yeşil Gastronomi’ olarak belirledik. Lütfen hep beraber sahip çıkalım. Çok daha güzele taşıyalım. Ve bunu bir çığ misali büyütelim, geliştirelim”

Aynı zamanda Rahmetli Abidin ustanın yeğeni olan Bursa Milletvekili Refik Özen Bursa’nın bazı değerlerinin gün yüzüne çıkarılmasında geç kalındığını belirtti.

“Zengin Bursa mutfağı da bu değerler arasında. Bursa’mızın zengin bir mutfak kültürü var. Bu kültürü tanıtma çalışmalarımıza Büyükşehir Belediyemiz tarafından düzenlenen festival ile geçtiğimiz yıl başlamıştık. İkincisini gerçekleştireceğimiz bu festivalin Bursa turizmine önemli destekleri olacağına inanıyorum”

Yaşam - 16:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]