Kapalı

Fatih Kaplan: İhsan Kocaoğlu, Komşu, Başkan, Başkanın Babası

ERBAA - Temmuz 21, 2023 12:33 A A

Şehrimize emek vermiş belediye başkanlarını elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi de İhsan Kocaoğlu.

Sizlere Kocaoğlu’nu üç farklı yönden anlatmak istiyorum. Kapı komşumuz İhsan Amca, Erbaa Belediye Başkanı İhsan Kocaoğlu, bir anakentin belediye başkanının babası.

Kapı komşumuz İhsan Amca; Bugünlerde Mısır Piramit’lerini andıran beton yığının olduğu yerde tek katlı bodrumlu mütevazı bir ev düşünün. Yan tarafından bahçesinde tütün kurutulan arana geçilen hemen cadde kısmına ulaştığınızda küçük bir elma ağacının büyük demir kapıya eşlik ettiğini, minik demir kapıyı ise güzel bir vişne ağacının beklediğini ve her evin olmazsa olmazı incir ağacının bunları gözetlediğini canlandırın gözünüzde. Bir mahalle dolusu çocuğun burada oyunlar oynadığını ve iki büklüm olmuş İhsan Amca’nın annesinin bizi ara sıra kovalarken bu kovalamacaya denk gelen İhsan Amca’nın her zaman ki mütebessim ifadeyle boynunu kıvırıp gittiğini. Bir kez olsun yüksek sesle bağırdığına biz şahit olmadığımız gibi bunların yaşıtımız olan torunları; Sıdıka ve Cazip’in de eminim ki o günlerin böyle olduğunu söyleyeceklerdir. Her zaman kibar ve mütebessim İhsan Amca.

Erbaa Belediye Başkanı İhsan Kocaoğlu; Bizden büyüklerin anlatımıyla beytülmale olabildiğince titiz davranan, hizmet için elinden geldiğince çaba sarf eden bir kişiliğe sahip. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Erbaa Belediye Başkanı. O dönemde yani 1973-1980 arasında yani sokakların tekin olmadığı kardeşlerin birbirleriyle kavgalı, okulların karışık, köylerin ve köylülerin kan davalısı gibi birbiriyle çatıştığı bir dönemden bahsediyoruz. Üstelik o zaman ki nüfusu bile 90 binler civarında olan bir şehirden ve devletin belediyelere bu zaman ki kadar desteğin verilmediği bir yönetim zamanında İhsan Kocaoğlu’da elinde sihirli değnek olmadığı halde bu şehre hizmet etmiş ve bunun karşılığında iki dönem belediye başkanlığı yapmıştır. Belki de 80 darbesi olmasa bu süre daha da uzayacaktı.

Bir de İzmir Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun babası İhsan Kocaoğlu:

Aziz Bey ilk belediye başkanlığına aday olduğunda Necla Hanım teyzemiz (annesi) çok karşı çıkmasına rağmen İhsan Amcamız onu sonuna kadar desteklemiş ve ‘Bir şehre belediye başkanlığı yapmanın ne kadar şerefli…’ bir iş olacağını oğluna elinden geldiğince anlatmış. Aslında tüm ailenin hayatını özetleyen bir satırla yazımızı bitirelim. Aziz Bey hakkında yazılan bir kitaptan alıntıladığımız bölüm şöyle:

Aziz Bey 1978 yılında ilk işe giriş mülakatını yapan Samim Sivri isminde şahsa cevap olarak diyor ki; “Babam Erbaa’da Belediye başkanıdır o yüzden bizi kime sorarsanız iyi diyecektir. En iyisi siz babamın en önemli siyasi rakibini arayın. Size en objektif cevabı o verecektir…” diyor.

Alişan Diktaş beyefendi de cevaben; “ Ben Kocaoğlu ailesiyle siyasi rakibim. Sürekli çekişirim. Ama bu siyasetten ortaya çıkmış bir durum. İhsan Bey ve ailesi kişilik olarak her zaman takdir ettiğimiz insanlardır. Dürüst ve namuslu insanlardır. Ben bunu bilir bunu söylerim.” İşte e büyük rakibin verdiği cevap.

Bugün kendimize bir bakalım, bırakın düşmanı aramayı hangi dost görünenin numarasını verip göğsümüzü gere gere; ‘Haydi hoparlörü aç ve beni sor bakalım.’ Diyebiliriz? Rakibinden bile takdir alacak bir hayat yaşayan İhsan Kocaoğlu’na, İhsan Amca’mıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Fatih Kaplan

ERBAA - 12:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]