10° Kapalı

Fatih Kaplan: İhsan Kocaoğlu, Komşu, Başkan, Başkanın Babası

ERBAA - Temmuz 21, 2023 12:33 A A

Şehrimize emek vermiş belediye başkanlarını elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi de İhsan Kocaoğlu.

Sizlere Kocaoğlu’nu üç farklı yönden anlatmak istiyorum. Kapı komşumuz İhsan Amca, Erbaa Belediye Başkanı İhsan Kocaoğlu, bir anakentin belediye başkanının babası.

Kapı komşumuz İhsan Amca; Bugünlerde Mısır Piramit’lerini andıran beton yığının olduğu yerde tek katlı bodrumlu mütevazı bir ev düşünün. Yan tarafından bahçesinde tütün kurutulan arana geçilen hemen cadde kısmına ulaştığınızda küçük bir elma ağacının büyük demir kapıya eşlik ettiğini, minik demir kapıyı ise güzel bir vişne ağacının beklediğini ve her evin olmazsa olmazı incir ağacının bunları gözetlediğini canlandırın gözünüzde. Bir mahalle dolusu çocuğun burada oyunlar oynadığını ve iki büklüm olmuş İhsan Amca’nın annesinin bizi ara sıra kovalarken bu kovalamacaya denk gelen İhsan Amca’nın her zaman ki mütebessim ifadeyle boynunu kıvırıp gittiğini. Bir kez olsun yüksek sesle bağırdığına biz şahit olmadığımız gibi bunların yaşıtımız olan torunları; Sıdıka ve Cazip’in de eminim ki o günlerin böyle olduğunu söyleyeceklerdir. Her zaman kibar ve mütebessim İhsan Amca.

Erbaa Belediye Başkanı İhsan Kocaoğlu; Bizden büyüklerin anlatımıyla beytülmale olabildiğince titiz davranan, hizmet için elinden geldiğince çaba sarf eden bir kişiliğe sahip. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Erbaa Belediye Başkanı. O dönemde yani 1973-1980 arasında yani sokakların tekin olmadığı kardeşlerin birbirleriyle kavgalı, okulların karışık, köylerin ve köylülerin kan davalısı gibi birbiriyle çatıştığı bir dönemden bahsediyoruz. Üstelik o zaman ki nüfusu bile 90 binler civarında olan bir şehirden ve devletin belediyelere bu zaman ki kadar desteğin verilmediği bir yönetim zamanında İhsan Kocaoğlu’da elinde sihirli değnek olmadığı halde bu şehre hizmet etmiş ve bunun karşılığında iki dönem belediye başkanlığı yapmıştır. Belki de 80 darbesi olmasa bu süre daha da uzayacaktı.

Bir de İzmir Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun babası İhsan Kocaoğlu:

Aziz Bey ilk belediye başkanlığına aday olduğunda Necla Hanım teyzemiz (annesi) çok karşı çıkmasına rağmen İhsan Amcamız onu sonuna kadar desteklemiş ve ‘Bir şehre belediye başkanlığı yapmanın ne kadar şerefli…’ bir iş olacağını oğluna elinden geldiğince anlatmış. Aslında tüm ailenin hayatını özetleyen bir satırla yazımızı bitirelim. Aziz Bey hakkında yazılan bir kitaptan alıntıladığımız bölüm şöyle:

Aziz Bey 1978 yılında ilk işe giriş mülakatını yapan Samim Sivri isminde şahsa cevap olarak diyor ki; “Babam Erbaa’da Belediye başkanıdır o yüzden bizi kime sorarsanız iyi diyecektir. En iyisi siz babamın en önemli siyasi rakibini arayın. Size en objektif cevabı o verecektir…” diyor.

Alişan Diktaş beyefendi de cevaben; “ Ben Kocaoğlu ailesiyle siyasi rakibim. Sürekli çekişirim. Ama bu siyasetten ortaya çıkmış bir durum. İhsan Bey ve ailesi kişilik olarak her zaman takdir ettiğimiz insanlardır. Dürüst ve namuslu insanlardır. Ben bunu bilir bunu söylerim.” İşte e büyük rakibin verdiği cevap.

Bugün kendimize bir bakalım, bırakın düşmanı aramayı hangi dost görünenin numarasını verip göğsümüzü gere gere; ‘Haydi hoparlörü aç ve beni sor bakalım.’ Diyebiliriz? Rakibinden bile takdir alacak bir hayat yaşayan İhsan Kocaoğlu’na, İhsan Amca’mıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Fatih Kaplan

ERBAA - 12:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]